Foto – LETA

Par ko latviešu avīzes rakstīja pirms gadiem simts – 1915. gada 10. aprīlī 0

“Jaunās Latviešu Avīzes”

Vecpiebalga. Atsvešināšanās no baznīcas. Senāk katoļu laikos ļaudis tikuši piespiesti iet baznīcā. Kaut kas līdzīgs notiekas pie mums. Tā kā baznīcēnu nav (tik lielā draudzē kā šī svētdienā saiet baznīcā 13 – 14 cilvēki), tad nu 31. martā brauca apkārt pērminderis pa savu pagastu, izziņodams, ka jāiet 2. aprīlī pierakstīties pie dievgalda par 5 kap. no personas. Kādēļ ļaudis neiet baznīcā? Kādēļ baznīca bija katru svētdienu pilna prāvesta Gulekes un mācītāja P. Gailīša laikos? Tad nebija jālieto tādi līdzekļi.

Reklāma
Reklāma

“Jaunais Vārds”

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Latviešu valodas kropļošana. Līdz ar vācu uzrakstu aizliegumu sāk rasties latviešu uzraksti. Pa lielākai daļai visi šie uzraksti ir rakstīti tādā sakropļotā latviešu valodā, ka grūti pat izlasīt. Tā, par piemēru, Bodes ielā kādam veikalam ir šāda izkārtne: “Pārdosen un pirksen vešas mantas”. Uz tirgus ielas kādam namam ir pielikta šāda izkārtne: “Katra netīrība šīs vietas stingri aizliegts”. Vispār reti kāda iela, kur nebūs izkārtnes rakstītas sakropļotā latviešu valodā. Uzraksti “Niknus sunis”, “Priši pieni 3 reiz dien”, “Pēn pārdotav” utt. sastopami gandrīz katrā ielā. Pat vairākiem latviešiem izkārtnes ir rakstītas šādā sakropļotā latviešu valodā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.