Pirms dodies pēc ogām un sēnēm . 22 svarīgi padomi 0
Sēnes un meža ogas vasarā ļaudis vilināt vilina doties uz mežu. Kā tur uzvesties, lai neapdraudētu savu veselību un pat dzīvību?
Vislielākais ļaunums mežā ir ērces. Šogad to saradies īpaši daudz. Lai ērces būtu labāk pamanāmas, tērpieties gaišas krāsas apģērbā. Velciet garās bikses un apģērbu ar garām piedurknēm, uzlieciet galvassegu. Lai nepieļautu ērču nokļūšanu zem apģērba, bikšu galus sabāziet zeķēs, bet kreklu ielieciet biksēs. Apģērbu apsmidziniet ar kukaiņu atbaidīšanas aerosolu.
Staigājot pa mežu, ik pa brīdim pārbaudiet apģērbu un ādu. Dariet to arī pēc atgriešanās mājās. Palūdziet, lai kāds palīdz pārbaudīt, vai uz jūsu ķermeņa nav ērces. Īpaši rūpīgi apskatiet bērnus. Ja ērce piesūkusies, vislabāk un iespējami ātri noņemt to ārstniecības iestādē.
Meža dzīvniekiem un klaiņojošiem mājdzīvniekiem, kurus ieraugāt mežā, labāk netuvojieties. Savvaļas dzīvnieki parasti izvairās no cilvēkiem. Ja lapsa vai cits dzīvnieks, ieraugot cilvēku, neizrāda bailes, iespējams, tas ir slims, varbūt ar trakumsērgu. Nepareizs ir uzskats, ka ar trakumsērgu slimu dzīvnieku var pazīt pēc uzvedības un putām pie mutes. Šādi simptomi dzīvniekam var parādīties slimības pēdēja stadijā vai vispār neparādīties.
Ja mežā dodaties uz visu dienu, līdzņemšanai jāizvēlas atbilstoša pārtika. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti atgādina, ka šādos gadījumos jāizvēlas ēdamais, kura uzglabāšana ir droša, nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanu un nevar ātri sabojāties.
Nekādā gadījumā nedrīkst dzert ūdeni no dabas ūdenskrātuvēm vai pamestām akām. Arī dārzeņus un augļus nedrīkst mazgāt atklātās ūdenskrātuvēs, tie jāņem līdzi jau nomazgāti.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests iesaka: pirms dodaties uz mežu, informējiet savus piederīgos par to, kurā vietā plānojat sēņot vai ogot, kā arī laiku, kad esat iecerējuši atgriezties.
Ģērbjoties domājiet ne tikai par to, kā pasargāt sevi no ērcēm, bet arī par to, lai glābēji varētu jūs vieglāk ieraudzīt, tāpēc apģērbam un galvassegai izvēlieties spilgtas un košas krāsas.
Mežā ieteicams nedoties vienam.
Līdzi ņemiet personu apliecinošu dokumentu vai vismaz lapiņu ar uzrakstītu vārdu, dzīves vietas adresi un kāda piederīgā telefona numuru.
Pirms došanās mežā uzlādējiet sava mobilā tālruņa bateriju.
Noteikti ņemiet līdzi pirmās palīdzības piederumus, tie neaizņem daudz vietas, bet var būt noderīgi, ja gūsiet traumu. Ja ik dienu lietojat kādas zāles, paņemiet līdzi arī tās.
Paņemiet līdzi pudeli ūdens un šokolādi, apmaldīšanās gadījumā tā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju.
Somā ielieciet kabatas lukturīti, tumsā tas palīdzēs nekrist panikā, un glābējiem būs vieglāk atrast pazudušo. Noderēs arī svilpīte, ar to varēsiet norādīt savu atrašanās vietu.
Ja protat rīkoties ar kompasu, neatstājiet to mājās.
Ieejot mežā, palūkojieties visapkārt. Dzelzceļš, ceļi, zīmīgi koki vai dabas objekti var būt labi orientieri apmaldīšanās gadījumā. Turklāt sēņojot vai ogojot ik pa laikam palūkojieties apkārt un iegaumējiet lietas, kas apmaldīšanās gadījumā palīdzēs glābējiem saprast, kā jūs esat mežā pārvietojies un kur atrodaties.
Orientēties jums un glābējiem palīdzēs meža kvartālu numuri, kas izvietoti uz kvartālu plāksnītēm stigu krustpunktos.
Nepalieciet mežā līdz tumsai, jo tad atrast izeju no sveša meža būs tikpat kā neiespējami.
Ja saprotat, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā. Panika kļūs par ļaunāko ienaidnieku, jo stresa situācijā nespēsiet objektīvi novērtēt radušos situāciju. Apsēdieties, atpūtieties, centieties noorientēties apvidū un tikai tad sāciet atpakaļceļu. Meklējot atpakaļceļu, nestaigājiet haotiski pa mežu, citādi ieiesiet mežā vēl dziļāk.
Centieties saklausīt, vai tuvumā neatrodas šoseja, lielceļš vai kāda dzīvojamā māja. Ja maldoties pamanāt mājas, nekautrējieties to iemītniekiem pajautāt pareizo virzienu.
Ja esat apmaldījies purvā, pārbaudiet ik vietu, kur gatavojaties spert soli. Vislabāk to darīt ar kādu garāka koku.
Ja iestiegat purvā vai iekrītat akacī, izglābties palīdzēs tikai mierīga un apdomāta rīcība. Strauji un haotiski vicinot kājas un rokas, purvā stigsiet vēl dziļāk. Mēģiniet atrast jebko, aiz kā pieturēties un lēnām izvilkt sevi ārā.
Ja saprotat, ka pašu spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, zvaniet glābējiem pa tālruni 112, nosaucot pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, kādiem dabas vai cilvēka veidotiem objektiem esat pagājis garām utt. Atcerieties – jebkurš sīkums var palīdzēt jūs atrast.