Gatavs sezonai. Foto: Oskars Treilihs

Pirms aktīvās sezonas jāsakopj nazis 0

Tuvojas bauris, un arī dzinējmedību sezonas atklāšana vairs nav aiz kalniem. Šis ir laiks, kad mednieki visvairāk sāk interesēties par to, kā pareizi uzasināt nazi, kā to sakopt. Nazis tāpat kā ierocis ir regulāri jākopj un arī jātīra. Jā, jā! Ne tikai pēc medībām jānoskalo, bet arī kārtīgi jāiztīra.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Visvienkāršāk ir tīrīt gumijas vai kāda sintētiska materiāla spalu. Tādus vienkārši nomazgā ūdenī ar sūklīti un kādu mazgāšanas līdzekli. Lielāka ķēpa ir ar nažiem, kam koka spals. Jo koks taču ir dzīvs un var gan saplaisāt, gan arī sprēgāt, zaudēt savu sākotnējo izskatu. Ir mednieki, kas uzskata, ka koka spalam ir jāļauj dzīvot savu dzīvi, pakļaujot to ikdienas ārējo apstākļu ietekmei, un tā spals iegūst unikālu izskatu.

Tomēr, lai koka spals kalpotu ilgāk, to ieteicams notīrīt un apstrādāt. Vispirms nazi nomazgā ar ūdeni. Tā kā uz spala var rasties plaisas, to ieeļļo, izmantojot kokam paredzētas eļļas. Bieži vien mēs neaizdomājamies, ka varam izmantot dažādus mājās pieejamus līdzekļus, lai apstrādātu, piemēram, nazi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no tādiem ir vasks un sūklītis, kas paredzēts kurpju tīrīšanai. Var arī izmantot smidzināmo vasku. Ja kurpju tīrītājā ir silikons, tas kokam nāks tikai par labu. No sākuma varbūt spals mazliet slīdēs, bet tā materiāls turpmāk tiks aizsargāts. Ja nopirkts pūšamais vasks, arī to var izmantot. Uzpūš uz notīrīta spala, ar kokvilnas drāniņu ierīvē. Izskatīsies, ka spals kļūst spodrāks. Kokam vasks patīk, tas veido aizsargkārtiņu, kas pasargā no netīrumiem un ūdens.

Ja runā par nažiem, kas veidoti no rūsējošā tērauda, pēc asināšanas būtu ieteicams tos apstrādāt ar vazelīna eļļu, ko diezgan lēti var nopirkt aptiekās. Maza pudelīte kalpos ļoti ilgi. Eļļa ir bieza, tā viegli klājama. Rezultātā mitrums netiek nazim klāt un tas nerūsēs. Šādi nazi var arī iekonservēt, ja plānots kādu laiku to nelietot. Asmens tiks pasargāts, un, to atkal paņemot, negaidīs dīvaini pārsteigumi.

Vēl viens svarīgs noslēpums, ko var izmantot, apkopjot saliekamos nažus, ir tos pēc tīrīšanas apstrādāt ar minerāleļļu. Pietiks ar vienu mazu pilīti tur, kur ir naža saliekamais mehānisms – kur nazis lokās. Uzmanība jāpievērš arī asināšanas akmeņiem. Ja izmanto Opinel dabisko asināšanas akmeni, iesakāms lietot speciālo asināšanas šķidrumu Honing Sollution. Tas arī atgrūdīs no asināšanas akmens netīrumus. Savukārt dimanta asināmiem šo šķidrumu neizmanto. Asinot jebkāda metāla asmeni ar dimanta galodu, veidojas putekļi.

Ja asina rūsējošā tērauda nazi, jāatceras, ka pēc asināšanas galoda ir obligāti jānotīra, jo šie putekļi kļūst mitri, tie sāk rūsēt un galoda kļūst brūna. Vislabāk pēc asināšanas galodu ar siltu ūdeni, ziepēm un zobu birstīti rūpīgi nomazgāt.

Šie ir daži praktiski padomi, kas palīdzēs nazi turēt kārtībā un vienmēr gatavu darbam. Rūpējieties par saviem nažiem. Bez tiem medībās būs grūti!

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” septembra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.