“Pirms 2 gadiem man konstatēta onkoloģiska saslimšana, darbā paņēmu slimības lapu…” Vai pēc atgriešanās darbā drīkst uzreiz atlaist? 0
Linda Tunte

Foto; Toms Koklītis/LETA

Saņēmām vēstuli no lasītājas, kura nonākusi visai neapskaužamā dzīves situācijā pēc ilgstošas slimošanas. Publicējam vēstuli, kā arī jurista ieteikumus, kā rīkoties.

Reklāma
Reklāma
Receptes
Tu tos ēdi zaļus/svaigus? Tā vairāk nedari! 5 dārzeņi, kuri pirms ēšanas jānovāra
“Uz interviju pat neuzaicināja…” Pieredzējis, 45 gadus vecs vīrietis netiek pieņemts darbā, jo ir par vecu
TESTS. Šis tiek dēvēts par pasaulē vieglāko testu, bet tikai retais var atbildēt ar 100% precizitāti
Lasīt citas ziņas

Sieviete raksta: “Pirms nepilniem 2 gadiem man tika konstatēta onkoloģiska saslimšana. Tā prasīja daudz manu resursu, tāpēc darbā paņēmu ilgstošu slimības lapu. Strādāju pirms uzzināšanas par slimību pilnu slodzi, normālo darba laiku. Tagad jūtos labāk, arī finanses sāk spiest, vēlos atgriezties darbā, taču darba devējs pa šo laiku jau manā amatā ir atradis citu cilvēku, tāpēc uzreiz brīdina, ka nākamajā dienā pēc atgriešanās darbā mani no tā atbrīvos, jo šobrīd neko citu piedāvāt nevar. Kā tas ir no darba tiesību puses? Vai darba devējs šādi drīkst rīkoties? Vai man nav nekādu tiesību šādā gadījumā?”

Lai noskaidrotu atbildes uz jautājumiem, kas radušies lasītājai, sazinājāmies ar juristu Ediju Liepiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Edijs Liepiņš skaidro: “Darba likuma 101.panta pirmās daļas 11.punkts nosaka, ka Darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem. Šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.

Šī tiesību norma piešķir tiesības darba devējam uzteikt darba līgumu darbinieka pārejošas darbnespējas laikā (Darba likuma 109.panta trešā daļa). Šajā gadījumā mērķis ir aizsargāt tieši darba devēju no tā, ka darbinieks ilgstoši neveic darbu.

Izņēmums ir noteikts Darba likuma 109.panta ceturtajā daļā, proti, Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar darbinieku Darba likuma 101.panta pirmās daļas 11.punktā noteiktajā gadījumā līdz darbspēju atgūšanai vai invaliditātes noteikšanai, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība.

Svarīgi ir ievērot likumā noteikto termiņu, proti, vairāk nekā sešus mēnešus. Tātad darbnespējai ir jābūt ilgākai nekā seši mēneši vai vienam gadam triju gadu periodā.

Atbildot uz jautājumu par lasītājas tiesībām, jāpiebilst, ka darbinieks var celt tiesā prasību par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu viena mēneša laikā no uzteikuma saņemšanas dienas. Citos gadījumos, kad pārkāptas darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības, viņš var celt tiesā prasību par atjaunošanu darbā viena mēneša laikā no atlaišanas dienas (Darba likuma 122.panta pirmā daļa).

Atbilstoši Darba likuma 124.panta pirmajai daļai, ja darba devēja uzteikums nav tiesiski pamatots vai ir pārkāpta noteiktā darba līguma uzteikšanas kārtība, tas saskaņā ar tiesas spriedumu atzīstams par spēkā neesošu. Savukārt, darbiniekam, kas prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā, saskaņā ar tiesas spriedumu izmaksājama vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku (Darba likuma 126.panta pirmā daļa).”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.