Ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 26. februārī 0
“Līdums”
Bolvi (Latgalē). Latviešu skolotāji netiek nemaz pieņemti dienestā, bet ja arī kādam palaimējas iekļūt, tad viņu nokomandē kādā nomales skolā, kurā mācās vairāk krievu bērni. Šejienes krievu skolotāji uzsver, ka galvenais uzdevums esot pēc iespējas drīz iemācīt krievu valodu un tikai tad varot sākt domāt par izglītību. Aizstāvēdami šo principu, viņi noiet pat līdz savu kolēģu – latviešu skolotāju denuncēšanai. Tā kāda krievu skolotāja sūdzējusi inspektoram savu latviešu kolēģi, ka tā bērniem “kontrbandas” ceļā mācot latviešu valodu, ko ir stingri aizliegts darīt. Izbrauca inspektors un revidēja skolu. Izrādījās, ka apsūdzētā nemaz nav atkāpusies no skolas programmas un ka skolēni mācību ziņā stāv daudz priekšā sūdzētājas skolniekiem. Pateicoties tam, lieta nobeidzās labvēlīgi, bet fakts rāda, kādi ir krievu skolotāji un kā viņi izturas pret tās tautas valodu, par kuras bērnu audzinātājiem skaitās.
“Jaunais Vārds”
Latviešu liturģija Petrogradā. Gavēņa priekšvakarā Petrogradā Svētā Gara baznīcā metropolīts Pitirims noturēja latviešu valodā liturģiju, kurā piedalījās starp citiem pareizticīgiem latviešu priesteriem arī Tukuma baznīcas priesteris Jansons. Šāda svinīga liturģija latviešu valodā noturēta Petrogradā pirmo reizi. Baznīca bija pārpildīta ar latviešu kolonijas priekšstāvjiem.
“Dzimtenes Vēstnesis”
Pagājušā 1915. gada vasara ar kurzemnieku še caurejošiem bēguļu plūdiem un to “rekvizēto” lopu tūkstošām galvu lieliem bariem tapa dažu saimniecību lauki, nepļautas pļavas pilnīgi apēdinātas. Lasījām laikrakstos, ka zaudējumus valdība pa daļai atlīdzinās. Tagad ir jautājums, kur atrodas tāda izspriedēja atmaksātāja komiteja priekš Vidzemes Cēsu apriņķa lauksaimnieku nopostītiem laukiem? Caur šo visai laipni lūdzam, kas par to zinātu, paziņot to mums caur laikrakstiem, kur atrodas tāda komiteja? Kādi dokumentiski pierādījumi iesniedzami tai? Pa pastu vai personīgi? Cietušie lauksaimnieki.