Mamma varētu, bet tētim labas iestrādes biznesā. Diasporas bērni par atgriešanos Latvijā 0
Daugavpils Universitātes (DU) sabiedriskās organizācijas “Intelekta parks” organizētā vasaras nometne “Stāsti par Latviju” uz ārzemēm aizbraukušo vecāku bērniem dod iespēju uzlabot savas latviešu valodas zināšanas un uzzināt vairāk par Latvijas vēsturi un kultūru. Kā atzīst projekta “Stāsti par vasaru” koordinatore Eva Kasparenoka, daļa diasporas bērnu gribētu atgriezties Latvijā, bet finansiālu un sociālu apstākļu dēļ vismaz pagaidām tas nav iespējams. Aptaujāju nometnes dalībniekus, pedagogus un tās rīkotājus.
Katrīna Loceniece, nometnes dalībniece no ASV, 13 gadi: “Mēs Amerikā ģimenē runājam tikai latviski, kopā apmeklējam Latviešu centru, reizēm vakaros lasu grāmatas par Latvijas vēsturi, piedalos arī latviešu svētdienas skolas pasākumos, taču visur citur angļu valoda, tāpēc dzimtās valodas zināšanas vairs nav tik labas. Man Latvijā ļoti patīk, jūtos kā mājās, gribētos atgriezties, mamma varētu, bet tētis ne, jo viņam ir labas iestrādes savā biznesā. Bet varbūt kaut kad nākotnē tomēr dzīvošu Latvijā. Nometnē ir tik daudz lielisku iespaidu, te saņemu daudz impulsu, skatījums uz pasauli nu man ir krietni daudzpusīgāks.”
Arvis Mačevskis, nometnes dalībnieks no Daugavpils, 13 gadi: “Mēs, Latvijas skolēni, palīdzot saviem ārzemju vienaudžiem, reizē mācāmies arī paši. Gan latviešu valodu, gan Latvijas vēsturi un kultūru. Un mūsu vecāki gandrīz vai arī ir nometnes dalībnieki – katru vakaru ar viņiem sazvanāmies, stāstām par dienas notikumiem un iespaidiem.
Maija Burima, “Intelekta parka” valdes priekšsēdētāja, DU profesore: “Ir liels gandarījums, ka uz ārzemēm aizbraukušo vecāku bērniem, kam ir tā laime atkal baudīt vasaru savas bērnības zemē, spējam īsā laikā ļoti daudz dot, vispirms jau latviešu valodas apguvē. Mēs pat nebijām cerējuši uz tik labu rezultātu, ko dod izvēlētā nometnes dalībnieku nebijusī kombinācija – puse ir ārzemju latviešu bērni un puse Latvijas bērni, kas palīdz atbraucējiem iejusties mūsu vidē un sniedz nenovērtējamu atbalstu latviešu valodas prasmes nostiprināšanā. Šāds piemērs. Sešpadsmit gadus veca meitene no Baltkrievijas, kas no Daugavpils devusies uz Vitebsku, kad bijusi vēl ļoti maza, neticami ātri apguva daudz latviešu vārdu un runāt prasmi, lai spētu savu darbu prezentēt latviski. Tagad viņa paziņo, ka pēc skolas beigšanas vēlas studēt Daugavpils Universitātē. Mana galvenā atziņa, ka šāda nometne ir ļoti vajadzīga, jo ļauj parādīt Latviju kā iespēju zemi, kur var studēt, sākt savu uzņēmējdarbību un aktīvi piedalīties kultūras dzīvē.”
Inese Valtere, nometnes vadītāja, DU filoloģijas doktore: “Par Latviju bērni uzzina tik daudz, ka mums jādomā, kā panākt, lai uzzināto nostiprinātu. Viena lieta, kad mēs stāstām, pavisam cita, kad bērni ekskursijās daudz ko redz savām acīm, dzird tautas valodu. Esam jau apmeklējuši Aglonas maizes muzeju, Preiļu miniatūro karaļvalsti – Leļļu muzeju, pašlaik esam Cēsu puses atpūtas kompleksā “Rakši”, bērni ir sajūsmā par mini zoodārza draudzīgajām Dienvidamerikas lamām. Tikko kāds pusaudzis puspajokam, pusnopietni teica, ka esot gatavs pirkt divas lamas, lai uzsāktu savu biznesu. Bērni ir ļoti priecīgi par iespēju katru dienu iemācīties kādu latviešu dziesmu, viņi ir sajūsmā par Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”, par latviešu literatūru, mūziku, kino un teātri. Amerikas latviešu jaunieši nezināja, kas ir liepa un liepu ziedu tēja, daži nekad mūžā nebija baudījuši aveņu ievārījumu. Bet brīnišķīgi, ka visiem ļoti liela vēlme uzlabot savu latviešu valodas prasmi, turklāt gan sarunvalodas līmenī, gan literārās valodas līmenī. Savukārt mums, DU pedagogiem, darbs nometnē ir darbs ar baudu, turklāt gūstam jaunu pieredzi zinātnisko atziņu pārnesei uz plašāku sabiedrību.”
UZZIŅA
Vasaras nometne ”Stāsti par Latviju”
* Rīkotājs: Daugavpils Universitātes sabiedriskā organizācija “Intelekta parks” ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.
* Dalībnieki: 16 latviešu bērni no ASV, Anglijas, Īrijas, Skotijas, Baltkrievijas un Krievijas vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kopā ar viņiem 16 latviešu bērni no Daugavpils, Rēzeknes, Krāslavas un Rīgas.
* Pedagogi: Daugavpils Universitātes pedagogi, kā arī uzaicināti vieslektori.