Pirmie darbiņi pavasarī: ziemcietes rušina, bet neatsedz 0
Ko patlaban darīt daiļdārzā, iesaka dekoratīvo stādu audzētāja Maija Baiža no Inčukalna. Šajā stādaudzētavā, tāpat kā daļā Latvijas, pavasaris ir vairāk kalendārā nekā dārzā. Laiks ir jauks, taču dobēs vēl vietām sniegs.
Dobes nesteidzina
Ziemcietēm un rožu dobēm vēl noteikti nedrīkst noņemt piesegumu, ja tāds vispār bija uzlikts. Dārzniekam jāpaciešas! Tagad varētu saīsināt, bet ne pilnībā nogriezt ziemciešu vecos lakstus (Maija tos rudenī negriež), apīsināt neapgriezto rožu dzinumus, lai vieglāk apkopt.
Ja laika apstākļi ļauj un rokas nesalst, var aprušināt augus, taču vēlams atlikt atpakaļ piesegumu, sevišķi tiem augiem, kas agri mostas. Piemēram, lauztās sirdis tagad noteikti jāpiesedz. Cilvēka vērtējumā vecās lapas un laksti dobē šķiet neglīti, taču tie augus pasargā no stresa – pēkšņām temperatūras svārstībām un spēcīgajiem pavasara saules stariem.
Ja nepatīk, ka saulē sakaltušās skujas no pieseguma sabirst dobē, noņemto skuju vietā uzber mulčas slānīti (mizu mulču vai kūdru).
Ja tomēr gadās, ka ziemcietes, kas pirmās mostas, apsalst, augus papildus mēslo ar komplekso pavasara mēslojumu. Tas palīdzēs augiem saņemties, piemēram, astilbēm.
Pavasarī ir brīdis, kad augsnes kārtiņa dobes virskārtā ir nožuvusi un sāk plaisāt. Tad augsnes virsējo slānīti 1–1,5 cm dziļumā ar roku vai kaplīti viegli uzrušina, lai mitrums neizgaro no augsnes.
Der minerāli un pelni
Pirmo mēslojuma devu puķudobēs var dot, tiklīdz nokusis sniegs. Svarīgi pagūt, lai barības vielas augsnē iesūcas ar ziemas ūdeņiem. Visiedarbīgāk un lētāk iegādāties amonija salpetri. Tas pavasarī der visām ziemcietēm.
Pirms parādījušies asni, augsni plānā kārtiņā var apkaisīt ar pelniem, sevišķi vietās, kur ir augi, kas cieš no sēņu rosinātām slimībām, piemēram, lilijām, peonijām, flokšiem. Pelni derēs arī rožu krūmiem.
Vēlāk, kad augi sāks strauju attīstību, tiem papildus var dot komplekso pavasara mēslojumu vai tieši konkrētajam augam paredzēto.
Padoms – šogad noteikti jāpārbauda, vai augiem netrūkst mitruma. Pēc pagājušā gada sausuma tā varētu trūkt krūmiem un kupla lapojuma ziemcietēm. Var gadīties, ka augus vajadzēs laistīt. Noteikti jāaplej ziemzaļie augi: rododendri, bukši, kapmirtes, efejas. Īpaši aktuāli tas ir Kurzemē, kur sniegs jau sen izčākstējis.
Kļūda – pārāk agri noņemts piesegums ziemcietēm.