Egils Levits viesojas Kuldīgā

Pirmās prognozes: vai prezidents Egils Levits ievēros diplomātisko protokolu Vecgada vakarā? 16

Ik gadu Latvijas iedzīvotājus ar televīzijas starpniecību gadumijā uzrunā valsts augstākās amatpersonas, un tostarp arī Valsts prezidents, kura runa ir teju neatņemama Jaunā gada sagaidīšanas sastāvdaļa, ko vēro gan lieli, gan mazi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tāpat par gada nogales tradīciju nu jau kļuvušas arī “Betsafe” bukmeikeru prognozes par prezidenta Vecgada uzrunas garumu un viņa izvēlētās kaklasaites krāsu. Šogad eksperti vērtē arī to, vai Egila Levita runas ilgums pārsniegs pretrunīgi vērtētā Saeimas deputāta Alda Gobzema uzrunu saviem sekotājiem sociālajos tīklos.

Populārākā no “Betsafe” prognozēm gadu no gada ir par Valsts prezidenta izvēlētās kaklasaites krāsu Vecgada vakarā. Diplomātiskais protokols paredz, ka svētku uzrunās Valsts prezidentam piemērotākā kaklasaites krāsa ir sarkana vai bordo, kas vairumā gadījumu arī tiek vilkta dažādās šo krāsu variācijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču piedzīvoti arī gadījumi, kad izdarīta cita izvēle, piemēram, kad Raimonds Vējonis savā pirmajā uzrunā 2015. gadā izrādīja savu partejisko piederību, uzstājoties zaļā kaklasaitē. Savukārt Egils Levits nereti priekšroku dod tauriņam, ko valkāja arī savā inaugurācijas ceremonijā.

Tomēr, par spīti visiem izņēmumiem, ekspertu prognozes ar 70% varbūtību pauž, ka šoreiz diplomātiskais protokols tiks ievērots un svinīgajai uzrunai būs izvēlēta sarkana kaklasaite. Kā citi iespējamie favorīti ar vienādu 10% varbūtību minēta arī zilas vai melnas krāsas kaklasaite.

Papildus ik gadu tiek prognozēts arī prezidenta gadumijas uzrunas ilgums, kas katram līdzšinējam prezidentam ir bijis atšķirīgs, vidēji svārstoties no trim līdz sešām minūtēm. Tā piemēram, 2016. gadā Raimondam Vējonim Vecgada uzrunā pievienojās arī kundze Iveta Vējone, runai pagarinoties, taču tā vienmēr iekļāvusies trīs ar pusi minūšu robežās.

Egils Levits kļuvis par Latvijas skautu un gaidu goda prezidentu

Turpretī kādreizējo valsts prezidentu Valda Zatlera un Andra Bērziņa uzrunas savulaik bijušas arī sešas un pat nepilnas 11 minūtes garas, bet Egils Levits pērn savā pirmajā Vecgada uzrunā runāja mazliet ilgāk nekā piecas minūtes.

Ņemot vērā, kā aizvadītais 2020. gads visā pasaulē bijis dažādu līdz šim nepieredzētu izaicinājumu pilns un šobrīd Latvijā ir noteikta ārkārtējā situācija, tiek prognozēts, ka Levita uzruna varētu būt vēl garāka nekā viņa pirmajā prezidentūras gadā. Taču bukmeikeru domas dalās, un tas, ka uzrunas garums pārsniegs piecarpus minūšu atzīmi, tiek vērtēts vien ar 50% iespējamību.

“Šogad lielu rezonansi sociālajos tīklos izraisījuši Saeimas deputāta Alda Gobzema izteikumi, un arī viņš, līdzīgi Valsts prezidenta uzrunai televīzijā, plānojis veikt Jaungada uzrunu, kuru publicēs savos sociālajos tīklos. Ņemot vērā A. Gobzema ekspresīvo dabu, esam pārliecināti, ka viņa runas garums noteikti pārsniegs Valsts prezidenta uzrunu, vērtējot to ar 77% iespējamību.

Ik gadu likmes liekam arī uz to, cik reizes prezidents savā uzrunā pieminēs vārdu “Latvija”. Raimonds Vējonis, 2018. gadam noslēdzoties, savā uzrunā tautai vārdu “Latvija” izteica 4 reizes, savukārt 2019. gada Vecgada uzrunā Egils Levits Latviju pieminēja 5 reizes. Tādējādi arī šogad paredzam, ka Latvija gadumijā tiks pieminēta vismaz 5 reizes,” komentē “Betsafe” prognožu eksperts Valters Rozmanis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.