Cik bieži autovadītājiem jāiziet pirmās palīdzības kursi 2
Jau desmit gadus man ir B kategorijas tiesības, pašlaik kārtoju A kategoriju. Autoskolas instruktore teica, ka pirmās palīdzības sniegšanas kursu apliecība derīga piecus gadus un katram autovadītājam ir jāiziet šādi kursi atkārtoti reizi piecos gados. Man par to pirmā dzirdēšana. Vai varētu, lūdzu, paskaidrot, kādi noteikumi to regulē un kāds ir sods par kursu neiziešanu? Jānis Rīgā
VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Ieva Bērziņa skaidroja – ja no jauna tiek iegūtas kādas noteiktas kategorijas vadīšanas tiesības, uz vadītāja apliecības iegūšanas brīdi jābūt derīgai pirmās palīdzības apliecībai. To nosaka Ministru kabineta (MK) Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām. Cilvēks, kas vēlas iegūt A2, A, B, BE, C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D vai DE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja kvalifikāciju, beidz pirmās palīdzības mācību kursus, ja tai nav derīgas pirmās palīdzības kursu beigšanas apliecības. No pirmās palīdzības mācību kursiem ir atbrīvotas personas, kurām ir vidējā vai augstākā medicīniskā izglītība vai kuras mācās attiecīgās izglītības iestādēs.
Savukārt MK Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā paredz, ka pirmās palīdzības kursu apliecību izsniedz uz pieciem gadiem. Lai arī dažās agrāk izsniegtajās pirmās palīdzības apliecībās netika norādīts derīguma termiņš, tomēr pašreizējais normatīvais regulējums nosaka pirmās palīdzības kursu derīguma termiņu. Ņemot vērā minēto, lai iegūtu jauna transportlīdzekļa vadītāja kvalifikāciju (A kategoriju), cilvēkam no jauna jāpabeidz pirmās palīdzības kurss.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālisti ir pārliecināti – lai autovadītājs varētu efektīvi palīdzēt autoavārijā cietušajam, viņam ik pēc pieciem gadiem vajadzētu atjaunot zināšanas. Pirmās palīdzības sniedzējs var nonākt situācijā, kad palīdzība cietušajam jāsniedz dzīvībai kritiskos apstākļos, piemēram, nepieciešami atdzīvināšanas pasākumi, ir dzīvībai bīstama asiņošana, un pirmās palīdzības sniedzēja nepietiekamas iemaņas var būt liktenīgas. Tomēr valstiska regulējuma atjaunot zināšanas katru piecgadi nav, tāpēc neeksistē sodi, ne prasības atjaunot apliecības derīguma termiņu.