Pirmās cūciņas 0

Latvijas Infektoloģijas centrā apstiprināts šogad pirmais epidēmiskā parotīta gadījums. Šo lipīgo slimību pazīst kā cūciņas.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Epidēmiskā parotīta raksturīgākās pazīmes ir slikta pašsajūta, nespēks, drudzis, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra (38 – 39 °C). Sākumā parasti pietūkst vienas puses pieauss siekalu dziedzeris, pēc pāris dienām – arī otrā pusē. Pietūkums galvenokārt ir auss priekšpusē, bet pakāpeniski pārvietojas uz leju un dažreiz sasniedz iespaidīgus apmērus. Siekalu dziedzeri ir sāpīgi, sāpes pastiprina žokļu kustības ēdot un runājot.

Šie simptomi var nesakrist dažādos vecumos, kā arī cilvēkiem ar atšķirīgu organisma aizsargspēju un vispārējās veselības stāvokli. Tāpēc, sajūtot kādu no pazīmēm, kas norāda uz iespējamo inficēšanos ar cūciņām, ieteicams griezties pie sava ģimenes ārsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parotīts, tāpat kā citas infekcijas, ir lipīgs. Slimība izplatās pilienu veidā pa gaisu. Cūciņas uzskata par bērnu slimību, taču var būt arī pieaugušajiem, turklāt smagākā formā. Biežākās komplikācijas ir epidēmiskā parotīta vīrusa izraisītais iekaisums aizkuņģa dziedzerī, dzimumdziedzeros un smadzeņu apvalkos.

Epidēmiskais parotīts ir vakcīnregulējama saslimšana. Pasaules mediķu pieredze apstiprina, ka vakcinācija ir efektīvākais epidēmiskā parotīta profilakses veids. Pote pret saslimšanu ar cūciņām jau kopš 1983. gada iekļauta Latvijas bērnu vakcinācijas kalendārā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.