Klientu pieņemšanas telpa Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Rīgas 2.nodaļā.
Klientu pieņemšanas telpa Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Rīgas 2.nodaļā.
Foto: LETA

Pirmajā mēnesī PMLP saņēmusi 420 iesniegumus par dubultpilsonību 0

Pirmajā mēnesī kopš dubultpilsonību pieļaujošo likuma grozījumu stāšanās spēkā Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) no personām saņēmusi 420 iesniegumus, pastāstīja PMLP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Laiva.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kopš 1.oktobra PMLP saņemtie iesniegumi Latvijas pilsonības iegūšanai ietver iesniegumus ar lūgumu reģistrēt bērnu par Latvijas pilsoni, jo viens vai abi vecāki ir Latvijas pilsoņi, Latvijas trimdinieku, to pēcnācēju un latviešu iesniegumus, kā arī to personu iesniegumus, kas ieguvuši izglītību latviešu valodā.

Lielāko iesniegumu pieplūdumu PMLP sagaida gada beigās un nākamajā gadā, jo personām ir jāsagatavo visi nepieciešamie dokumenti, lai veiktu šo Latvijas pilsonības reģistrāciju, un šis process var aizņemt zināmu laiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laiva arī atklāja, ka seši latviešu izcelsmes pretendenti arī nokārtojuši latviešu valodas eksāmenu, lai iegūtu dubultpilsonību. Starp šīm personām viens ir Brazīlijas, bet pieci – Krievijas pilsoņi.

Jau ziņots, 1.oktobrī stājās spēkā 9.maijā Saeimā pieņemtie Pilsonības likuma grozījumi, ar kuriem cita starpā tiek sakārtoti līdz šim nereti par strīdīgiem uzskatītie dubultpilsonības jautājumi.

Grozījumi Pilsonības likumā paredz, ka Latvijas pilsonība ir saglabājama personām, kuras ieguvušas citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts pilsonību, citas NATO dalībvalsts pilsonību, kā arī Austrālijas, Brazīlijas vai Jaunzēlandes pilsonību.

Latvijas pilsonību varēs saglabāt arī to valstu pilsoņi, ar kurām Latvija būs noslēgusi līgumu par dubultās pilsonības atzīšanu. Pagaidām gan ar nevienu valsti Latvija šādu līgumu nav noslēgusi.

Iepriekš neminēto valstu pilsoņi vienlaikus varēs saglabāt arī Latvijas pilsonību tikai tādā gadījumā, ja šādu atļauju saistībā ar svarīgām valsts interesēm būs devis Ministru kabinets, kā arī tādā gadījumā, ja citas valsts pilsonība iegūta automātiski, apprecoties vai adopcijas dēļ.

Kā paskaidroja Laiva, Latvijas pilsoņu bērniem jau līdz šim bija iespējama dubultā pilsonība ar jebkuru valsti. Tomēr Pilsonības likuma grozījumi paredz, ka Latvijas pilsonim, kuram līdz pilngadības sasniegšanai izveidojusies dubultā pilsonība ar neatļauto valsti, pēc pilngadības sasniegšanas līdz 25 gadu vecumam būs jāizvēlas – saglabāt Latvijas vai neatļautās valsts pilsonību.

Reklāma
Reklāma

Minētais pienākums neattiecas uz cilvēkiem, kuriem Latvijas pilsonība reģistrēta kā trimdinieku pēctečiem. Turklāt latvieši, līvi un trimdinieki, reģistrējot Latvijas pilsonību, drīkstēs saglabāt dubulto pilsonību ar jebkuru valsti.

PMLP aicina Latvijas pilsoņus, kuri ieguvuši citas valsts pilsonību, pildīt Iedzīvotāju reģistra likuma 15.pantā noteikto, proti, paziņot par citas valsts pilsonības iegūšanu. Lai to izdarītu, Latvijas pilsoņiem jāvēršas jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā vai tuvākajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā, līdzi ņemot Latvijas pilsoņa pasi un dokumentu, kas apliecina citas valsts pilsonības esamību, piemēram, pase, personas apliecība vai pilsonības sertifikāts.

PMLP arī atgādina, ka gadījumā, ja Latvijas pilsoni saskaņā ar ārvalsts likumiem var vienlaikus uzskatīt arī par attiecīgās ārvalsts pilsoni, tiesiskajās attiecībās ar Latviju viņš ir uzskatāms vienīgi par Latvijas pilsoni.

Personas, kuras savulaik zaudēja Latvijas pilsonību saistībā ar atļautās valsts pilsonības iegūšanu, var vērsties PMLP ar iesniegumu par Latvijas pilsonības atjaunošanu. Pirms tam vēlams apmeklēt PMLP mājaslapu “www.pmlp.gov.lv” un iepazīties ar detalizētu informāciju par iesniedzamajiem dokumentiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.