Foto – AFP/LETA

Pirmajā lasījumā atbalsta stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei 0

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas noteiks stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
RAKSTA REDAKTORS
4 biežākās kļūdas, kāpēc topošie šoferi “izkrīt” CSDD braukšanas eksāmenā. Tās der atcerēties arī pieredzējušiem šoferiem
Lasīt citas ziņas

Ar likumprojektu plānots noteikt stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei Latvijā, tostarp papildināt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” (BIOR) funkcijas attiecībā uz ģenētiski modificētu dzīvnieku uzraudzību.

Zemkopības ministrija (ZM) iepriekš skaidroja, ka, palielinoties ģenētiski modificēto organismu klāstam pasaules tirgū un Eiropas Savienībā (ES), pieaug arī ģenētiski modificēto sēklu un kultūraugu, tostarp ES neatļauto, nonākšanas iespēja Latvijas tirgū. Tāpēc ir vajadzīga ģenētiski modificēto organismu pilnvērtīga uzraudzība un kontrole, tostarp ģenētiski modificēto organismu noteikšanai sēklās un kultūraugu pavairošanas materiālā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grozījumi likumā paredz papildināt Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) tiesības un BIOR izveidotās Zinātniskās ekspertu komisijas veicamos uzdevumus, lai nodrošinātu augstu drošuma līmeni visos ģenētiski modificēto organismu aprites posmos. VAAD būs tiesības noteikt ierobežojumus vai aizliegumus attiecībā uz sēklu un pavairošanas materiāla apriti. Savukārt Zinātniskā ekspertu komisija noteiks draudu līmeni cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī videi un sniegs atzinumu uzraudzības iestādēm.

Tāpat izmaiņas paredz paplašināt PVD funkcijas – īstenot ģenētiski modificētu dzīvnieku uzraudzības un kontroles pasākumus. Uzraudzības iestādes inspektoriem būs tiesības ņemt paraugus no iespējami ģenētiski modificētiem dzīvniekiem, bet BIOR noteikt ģenētiski modificētus organismus ne tikai pārtikas un barības paraugos, bet laboratoriski izmeklēt arī ģenētiski modificētus dzīvniekus.

ZM arī atgādināja, ka patlaban likumā noteikts aizliegums izplatīt sēklas, kurās konstatētais ģenētiski modificētu organismu piejaukums sasniedz 0,1%. Taču jānosaka stingrākas prasības attiecībā uz ģenētiski modificētu organismu izplatīšanas ierobežošanu, paredzot, ka ir aizliegts izplatīt sēklas, kurās konstatēts jebkāds ģenētiski modificētu organismu piejaukums, tādējādi ierobežojot arī ģenētiski modificētu kultūraugu audzēšanas iespējas Latvijā.

Izmaiņas likumā paredz, ka papildu uzraudzības iestāžu inspektoru tiesībām nekavējoties noteikt ierobežojumus vai aizliegumus nopietnu draudu gadījumā cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi, ierobežojumus vai aizliegumus nekavējoties varēs noteikt arī ģenētiski modificēto organismu apriti regulējošo normatīvo aktu prasību pārkāpumu gadījumā.

ZM norādīja, ka ģenētiski modificētu organismu aprite joprojām ir jūtīgs jautājums Latvijas sabiedrībai, tāpēc Latvija ir ieinteresēta saglabāt no ģenētiski modificētiem kultūraugiem brīvu zemi. Likumprojekta normas ministrijas ieskatā nodrošinās stingrākas prasības attiecībā uz ģenētiski modificētu sēklu izplatīšanu, kā arī ģenētisku modificētu dzīvnieku kontroles un uzraudzības pasākumus un augstu drošuma līmeni visos ģenētiski modificēto organismu aprites posmos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.