Pirmajā darbības gadā Dakteri Klauni Bērnu slimnīcā pavadījuši 1000 stundas 0
2013. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā pirmo reizi Latvijā sāka darboties īpaši sagatavoti profesionāļi – četrpadsmit Dakteri Klauni. Katru dienu vismaz divi Dakteri Klauni atrodas slimnīcā, palīdzot bērniem aizmirst bailes, sāpes, dažādas negatīvas emocijas, kas nereti ir ārstniecības procesa psiholoģiskās sastāvdaļas.
Bērnu klīnikās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša: “Ir divas pazīmes, kas liecina par ilgtermiņā domājošu valsti – tās ir rūpes par bērnu izglītību un veselību. Bērnu slimnīca jau savos pirmsākumos ir radusies ar sabiedrības atbalstu, paldies viesiem, kuri atbalstu mūs un bērnus arī šodien. Bērnu slimnīcas svarīgākais uzdevums ir nodrošināt kvalitatīvu, drošu ārstniecības un aprūpes procesu. Ir jābūt skaidri iezīmētai veselības aprūpes stratēģijai. Mātes un bērna prioritātei ir jābūt ne tikai uz papīra, bet redzamai arī reālos tarifos, kas nosedz veiktās manipulācijas, tādejādi veidojot stipru mūsu bērnu veselības aprūpi. Dr.Klauni ir kļuvuši par būtisku sadaļu slimnīcā, viņus gaida gan bērni, gan personāls. Ir dzirdēts, ka mediķi vaicā, kad mūsu nodaļā būs Dr.Klauns un tas nozīmē, ka viņu atbalsts ir novērtēts. Mēs kopā ar Dr. Klauniem neaizmirstam, ka bērns slimnīcā grib arī spēlēties, zīmēt un smaidīt. Tam ir liela nozīme, jo smaids palīdz veseļoties.”
Pirmā darba gada rezultāti
Dakteri Klauni, kas Bērnu slimnīcā aktīvi sāka darboties jūlijā, nostrādājuši slimnīcā 1000 stundas, satiekot un palīdzot 4000 bērniem, kas ir tikai piektā daļa tajā brīdī no slimnīcā esošajiem bērniem.
2013. gadā Dakteri Klauni sāka darboties arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Bērnu nodaļā. “Veidojot programmas “Dakteris Klauns” vīziju, jau pašā sākumā mēs skaidri zinājām, ka savu darbību neierobežosim tikai un vienīgi ar galvaspilsētu. Reģionālajās slimnīcās ir iniciatīva un vēlme uzņemt Dakterus Klaunus – pēc pieredzes Bērnu slimnīcā redzam, cik daudz ir atkarīgs tieši no administrācijas atbalsta un spējas atvērti pieņemt neikdienišķas idejas,” stāsta viena no biedrības “Dr.Klauns” dibinātājām un vadītājām Marianna Milovska.
Dakteru Klaunu portretu galerija
Lai iemūžinātu smaidus un pozitīvās emocijas, kuras saņem mazie pacienti no Dakteriem Klauniem, biedrība “Dr.Klauns”, atbalstītāji – Food Union un P.Avena labdarības fonda Paaudze – novembrī aicināja ikvienu BKUS mazo pacientu iemūžināt sava mīļākā Daktera Klauna portretu zīmējumā. Divu nedēļu laikā tika saņemti 220 priekpilni zīmējumi. Katrs no portretiem bija skaists un savā ziņā neatkārtojams, taču vietu Dakteru Klaunu portretu galerijā, kuru š.g. 13.decembrī atklāj BKUS Saulaino dienu bibliotēkā, ir raduši 40 zīmējumi. Tos rūpīgi izraudzījās plaša Dakteru Klaunu un to atbalstītāju žūrija. Izraudzītie Dakteru Klaunu portreti priecēs bērnus, kuriem šie Ziemassvētki būs jāpavada slimnīcā.
“Smaids tāpat kā pasacīts paldies nekad nav zaudējuši un arī nezaudēs vērtību. Smaids ir labākās zāles pret jebkurām bēdām, turklāt tas ir lipīgs. Smaids rada smaidu. Tādēļ ceram, ka šī Dakteru Klaunu portretu galerija Bērnu slimnīcā radīs vieglāku un smaidpilnāku atveseļošanos procesu bērniem, kuri Ziemassvētku laikā atrodas slimnīcā. Pateicībā par ieguldīto darbu, Food Union dāvina gardas dāvanas portretu galerijas zīmējumu autoriem,” tā Sergejs Beshmeļņickis, Food Union ģenerāldirektors.
Klaunu terapiju, kas kļūst aizvien izplatītāka visā pasaulē, pirmo reizi sāka praktizēt 1986.gadā ASV, šobrīd pasaulē darbojas vairāk kā 30 dakteru klaunu organizācijas. Dakteru klaunu projektu īsteno biedrība Dr.Klauns sadarbībā ar Bērnu slimnīcu, atbalstu gūstot no Izraēlas vēstniecības Latvijā, vadošā piena pārstrādes uzņēmuma Food Union un P.Avena labdarības fonda Paaudze.
Dakteris Klauns ir īpaši sagatavots profesionālis. Viņa darba arsenālā ir gan aktierdarba iemaņas, spēja kontaktēties ar bērniem, prasme smīdināt un rādīt trikus, gan īpaša psiholoģiskā sagatavotība, gan zināšanas par ārstniecības procesu, medicīniskām procedūrām, kā arī spēja improvizēt un elastīgi reaģēt netipiskās situācijās. Dakteru Klaunu terapiju pielieto bērniem, kam nepieciešama ilgstoša ārstēšana un tie pārdzīvo psiholoģisku diskomfortu, kas nereti saglabājas pat pēc ārstēšanas beigām. Spēle, komunikācija, smiekli atgriež bērnu viņa ierastajā pasaulē pat slimnīcas apstākļos.