Pirmais solis pretim ĀCM vakcīnai 0
Veterinārmedicīnas zinātnei veltītā vietnē publicēta informācija, ka atklāta pirmā orālā vakcīna mežacūkām pret Āfrikas cūku mēra 2.genotipa vīrusu.
Rakstā teikts, ka ĀCM ir vislielākais drauds mājas cūku rūpniecībai visā pasaulē un šis vīruss jau izplatījies 55 dažādās valstīs trīs kontinentos, ietekmējot vairāk nekā 77% pasaules cūku populāciju. Mežacūka ir kļuvusi par ļoti nozīmīgu vīrusa rezervuāru, izplatot ĀCM Eiropas Savienībā, kā arī uzliekot ierobežojumus tirdzniecībai ar cūkgaļu.
Pētījumā tika panākts, ka mežacūku imunizācija ar Latvijā, Talsu rajonā, 2017. gadā izolētu ĀCM 2. genotipa vīrusu ir bijusi sekmīga 92% gadījumu, aizsargājot pret virulentu ĀCM vīrusu. Šī ir pirmā reize, kad izdevies spert reālus soļus orālās vakcīnas virzienā. Vēl nepieciešami papildu pētījumi, lai pārliecinātos par šīs vakcīnas drošību, to atkārtoti dodot vai gadījumos, ja tā tiek pārdozēta. Tāpat vēl jāapstiprina vakcīnas ģenētiskā stabilitāte, ja vakcīnu izmantotu savvaļas mežacūkām.
ĀCM ir starp sarežģītākajiem un postošākajiem vīrusiem, kas ietekmē cūkas kopumā. Līdz šim vakcīnu nav bijis izdevies atklāt tieši vīrusa ģenētiskās sarežģītības dēļ, ir pietrūcis pamatīgu zināšanu par ĀCM, tāpat līdz šim nav bijis izdevies neitralizēt antivielas, un vakcīnas trūkums ir bijis lielākais šķērslis, lai apturētu ĀCM izplatību. 2017. gadā no Latvijā nomedītas mežacūkas tika iegūts vājš, bet dzīvs vīruss, ar kuru pēc tam tika inficētas mājas cūkas, panākot aizsardzību pret vīrusa 2. genotipu.
No Spānijas tika iegūtas astoņpadsmit sieviešu kārtas trīs līdz četrus mēnešus vecas mežacūkas, kuras iepriekš nebija vakcinētas pret infekcijas slimībām. Mežacūkām ļāva divas nedēļas aklimatizēties, pirms tika veikti eksperimenti. Tika izmantota vakcīna, kas pirms tam testēta ar mājas cūkām. Principā šo vakcīnas prototipu nevar vēl nosaukt par vakcīnu, jo pirms kāda laika jau ir bijuši nesekmīgi mēģinājumi.
Publikācija ir tikai ceļa sākums uz drošu vakcīnu, un būs nepieciešams daudz pārbaužu un papildu pētījumu, iespējams, vēl gadu garumā, pirms būs pieejama plaši izmantojama vakcīna. Labā ziņa – zinātniekiem ir izdevies atklāt kaut ko jaunu, kas pirms kāda laika nebija iespējams, bet sliktā ziņa – šo vēl nevar saukt par vakcīnu un vēl tāls ceļš ejams.
Vairāk lasiet žurnālā Medības