Pasākumos, kas notiek telpās, līdz 1. aprīlim apmeklētājiem būs jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un jālieto medicīniskās sejas maskas vai FFP-2 respiratori.
Pasākumos, kas notiek telpās, līdz 1. aprīlim apmeklētājiem būs jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un jālieto medicīniskās sejas maskas vai FFP-2 respiratori.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pirmais solis kultūras jomas atlabšanai? Kas mainīsies kultūras nozares dzīvē pēc pandēmijas ierobežojumu samazināšanas? 0

Aija Kaukule, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

No vakardienas, 1. marta, beidzoties ārkārtējai situācijai, iespējams atcelt lielu daļu līdz 28. februārim spēkā esošo epidemioloģiskās drošības pasākumu, būtiski mazinot ierobežojumus kultūras norišu organizēšanai un kultūrvietu apmeklēšanai.

Jaunais valdības lēmums līdz ar grozījumiem normatīvajā regulējumā (grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”) balstīts prognozē, ka februāra beigās, marta sākumā būs novērojama situācijas stabilizācija un pakāpeniska saslimstības samazināšanās tendence.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārpus telpām un muzejos bez sertifikātiem

No 1. marta tiek atcelts kultūrvietu un publisko kultūras pasākumu darba laika ierobežojums. Tāpat pasākumos un kultūrvietu teritorijās ārpus telpām apmeklētājiem vairs nebūs jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un nebūs jālieto sejas maskas.

Publiskos pasākumos vairs nebūs nosacījuma apmeklētājus izvietot distancētās, fiksētās, personalizētās sēdvietās, līdz ar to varēs notikt arī pasākumi bez sēdvietām; tiek atcelta arī biļešu personalizācijas un apmeklētāju reģistrācijas prasība. Maksimālais apmeklētāju skaits publiskos pasākumos noteikts līdz 3000 cilvēkiem. Obligāto sēdvietu un biļešu personalizācijas noteikuma atcelšana, cerams, liks atdzīvoties lielkoncertu jomai, tāpat no jauna aktivizēs nelielu koncertvietu, piemēram, mūzikas klubu, darbību.

Tiesa, marta sākumā paredzētie lielkoncerti, kuros nav paredzētas sēdvietas, lielākoties arvien pārcelti uz citiem datumiem (piemēram, Stings “Arēnā Rīga”, “X Ambassadors” koncertzālē “Palladium”), taču tas saistīts ne tikai ar situāciju Latvijā, bet kopējo epidemioloģisko fonu un ceļošanas nosacījumiem citās valstīs, kurās māksliniekiem paredzētas koncertturnejas. Savukārt biļetes uz 25. martā koncertzālē “Palladium” paredzēto pasaulē populārās grupas “Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox” uzstāšanos ir iegādājamas.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr apmeklētājiem pasākumos, kas notiek telpās, vēl līdz 1. aprīlim būs jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un jālieto medicīniskās sejas maskas vai FFP-2 respiratori. Sertifikāts nebūs jāuzrāda bērniem līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot). Arī telpās notiekošu pasākumu darbiniekiem jābūt ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, izņemot darbiniekus, kuri nav tiešā saskarsmē ar apmeklētājiem.

Apmeklējot kultūrvietu telpas – bibliotēkas, muzejus, kultūras centrus un citas – laikā, kad tajās nenotiek pasākums, apmeklētājiem no 1. marta vairs nebūs jāuzrāda vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Nozares atlabšanai vajadzīgs laiks

Timurs Tomsons.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Esam priecīgi par iespēju uzņemt papildu skatītājus koncertzālē,” “Kultūrzīmēm” teic Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons. Viņš norāda, ka pašreizējā ierobežojumu atcelšana ir tikai pirmais solis nozares atlabšanai un tam būs nepieciešams laiks.

“Ceram uz privāto organizatoru straujāku atgriešanos koncertzālē, kā arī klausītāju lielāku pieplūdumu. Tas noteikti pozitīvi ietekmēs koncertzāles finanšu rādītājus. Lielākais traucēklis klausītājiem ir tieši masku nēsāšana koncerta laikā, bet to varēs atcelt tikai brīdī, kad būs daudz mazāki saslimstības rādītāji.”

Koncertzāles vadītājs arī uzskata, ka pēc marta nebūtu vairs būtiski atcelt sertifikātu lietošanas prasību pasākumos iekštelpās, zinot vakcinēto un pārslimojušo skaitu valstī: “Klausītāju maksimālais vietu skaits koncertzālē jau ir sasniegts ar esošajiem atvieglojumiem. Salīdzinot ar pagājušo gadu, kad auditorijas skaits šajos mēnešos bija tieši nulle, esam priecīgi uzņemt klausītājus pat ar ierobežojumiem.”

Vaicāts, vai ierobežojumu atcelšana varētu nozīmēt arī lētākas pasākumu biļetes turpmāk, T. Tomsons norāda: “Mēs neesam cēluši koncertu biļešu cenas, to izcenojumu veidojam atbilstoši pieprasījumam un iedzīvotāju pirktspējai. Mūsu zāles apjoms un elastīga atlaižu sistēma ļauj nodrošināt, ka pasākumi ir pieejami jebkuram interesentam.”

Biļetes lētākas nekļūs

Jānis Vimba
Foto: Sintija Zandersone/LETA

“Priecājamies par atvieglojumiem un gaidām ikvienu skatītāju,” “Kultūrzīmēm” teic Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba. “Jaunie ierobežojumu atvieglojumi būtiskus uzlabojumus nesīs teātra mazajos spēles laukumos. Ja mazajā zālē nāk klāt puse skatītāju, tas ir ļoti būtiski.”

J. Vimba atzīst, ka ierobežojumu samazinājums iekustinājis arī biļešu tirdzniecību, taču vērojama jauna tendence saistībā ar notikumiem Ukrainā. “Mēs jūtam, ka ir piesardzība no biļešu pircēju puses, jo cilvēki skatās, kas tad vispār pasaulē šobrīd notiek, un pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā kultūra vai izklaide nav pirmās cilvēku vajadzību skalā. Nav arī noslēpums, ka teātris ir plānots kultūras pasākums, un nākotnē cilvēki raugās ar neziņu. Pirkšanas aktivitāti jūtam, taču piesardzīgi. Šobrīd nevaram gribēt, lai ar rītdienu viss atgrieztos ierastajās sliedēs kā 2019. gadā.”

Teātra direktors arī cer, ka ierobežojumi varētu tikt atcelti pilnībā no 1. aprīļa, ja to ļautu epidemioloģiskā situācija.

Nākotnē gan nevaram cerēt, ka teātra biļešu cenas, kas pieauga pandēmijas laikā, varētu atkal kļūt mazākas. “Šis ir sāpīgs jautājums. Cenas netiks samazinātas, taču esam runājuši par dažādām atlaidēm, ar ko varētu sasniegt konkrētas sociālas grupas, zināmā mērā dotējot no teātra puses. Uz teātri pašreizējā inflācija tiecas vistiešākajā veidā, palielinājušies elektrības, materiālu rēķini. 2018., 2019. gada kultūras auditorijas pētījumi parādīja, ka maksa par klātienes mākslu Latvijā ir nepamatoti zema. Spiestā kārtā esam vienojušies, ka cenām ir jāceļas, salīdzinot ar pirmspandēmijas periodu,” norāda J. Vimba.

Amatieru kolektīviem sertifikāti, grupas un paštesti

No 1. marta tiek atcelta prasība amatiermākslas kolektīvu mēģinājumos ierobežot dalībniekus grupās un noteikt konkrētu kvadratūru uz katru dalībnieku. Līdz 1. aprīlim amatiermākslas kolektīvu dalībniekiem pirms pulcēšanās uz mēģinājumiem iekštelpās rekomendējams drošības nolūkos lietot paštestus.

Saglabājas nosacījums, ka mēģinājumos telpās jālieto sejas maskas, izņemot mūzikas instrumenta spēles, vokālās mākslas un dejas procesā, un tajos var piedalīties tikai ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Mēģinājumos un nodarbībās ārpus telpām sertifikāts nebūs nepieciešams, kā arī sejas maska nebūs jālieto.

Ar mērķi nodrošināt skatītājiem nepārprotamu un viegli uztveramu informāciju plašsaziņas līdzekļu raidījumu veidošanas laikā sejas maskas varēs nelietot, ja raidījumā piedalīsies ne vairāk kā 20 dalībnieki, neieskaitot raidījuma veidošanā iesaistītos plašsaziņas līdzekļu darbiniekus.

Visiem pakalpojumu sniedzējiem, pasākumu organizatoriem, darba devējiem, kā arī katrai personai, piedaloties sabiedrības aktivitātēs, arvien ieteikts atbildīgi ievērot vispārējās epidemioloģiskās drošības prasības un drošības protokolus vai ieteikumus, tostarp informēšanas, kontaktu samazināšanas un distancēšanās, sejas masku lietošanas, telpu ventilēšanas un higiēnas pamatprincipus, kā arī izolācijas un mājas karantīnas nosacījumus, lai arī turpmāk novērstu inficēšanās riskus apkārtējiem.

Par aprīli spriedīs marta otrajā pusē

Vai varam cerēt uz vēl lielāku ierobežojumu atcelšanu vai to izbeigšanu pavisam pēc 1. aprīļa? “Par laiku pēc 1. aprīļa vēl būs jālemj. Veselības ministrija grozījumu Ministru kabineta noteikumu Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” komunikācijā atrunājusi, ka martā tiks vērtēta epidemioloģiskā situācija un marta otrajā pusē tiks lemts par drošības pasākumiem no 1. aprīļa. Darbu grozījumu izskatīšanai organizēs operatīvā vadības grupa, lai tālāk to nodotu apstiprināšanai valdībā vispārējā kārtībā, bet šobrīd termiņš tam nav zināms.

No savas puses Kultūras ministrija ir nākusi ar priekšlikumu atcelt skaita ierobežojumu papildus noteikumiem, kas ir spēkā no 1. līdz 31. martam. Esam rosinājuši no 1. aprīļa atcelt arī sertifikātu lietošanu iekštelpās, taču viss atkarīgs no Veselības ministrijas un tā, vai epidemioloģiskā situācija to pieļauj,” norāda Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale.

Valdība jau 15. februārī atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu pakāpeniskai un atbildīgai drošības pasākumu mazināšanai, un pašreizējie ierobežojumu atvieglojumi ir plāna otrais solis. Ja mazināsies saslimstība, no 1. aprīļa plānota trešā soļa īstenošana, kas paredz atcelt visus drošības pasākumus, reizē rekomendējot medicīnisko masku, FFP2 respiratoru lietošanu, distances ievērošanu, telpu vēdināšanu u. c.

SAISTĪTIE RAKSTI