Pirmais krievu lords britu parlamentā. Kā oligarhs, bijušā KGB virsnieka dēls tika pie titula? 9
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Jevgeņijam Ļebedevam, kura tēvs bijis Krievijas izlūkdienesta KGB aģents un savulaik strādājis diplomāta aizsegā Krievijas vēstniecībā Londonā, piešķirts “Hemptonas un Sibīrijas barona” tituls, kas dod viņam tiesības uz mūžu saglabāt vietu Apvienotās Karalistes parlamenta Lordu palātā.
Britu lords dzimis Maskavā
Jevgeņija tēvs Aleksandrs Ļebedevs diplomāta aizsegā devās strādāt uz Londonu 1987. gadā un paņēma līdzi septiņus gadus veco dēlu Jevgeņiju, kurš 2010. gadā ieguva Britānijas pilsonību. Ļebedevu ģimenei pieder vairāki britu laikraksti un īpašumi Londonā un Itālijā. Četrdesmit gadus vecajam Jevgeņijam Ļebedevam, kurš dzimis Maskavā, ir Krievijas un Britānijas pilsonība.
Mediju magnātu un premjeru vieno sociālas un politiskas saites, kā arī interese par mākslu un piedalīšanās kopīgos izklaides saietos. Britu laikrakstos bieži publicētas fotogrāfijas no saviesīgiem pasākumiem, kuros piedalījušies Džonsons un Ļebedevs.
Ļebedeva kandidatūru Lordu palātai Džonsons izvirzīja jūlijā. Likums paredz, ka visas kandidatūras izvērtē britu drošības dienesti, kuru darbiniekiem bija jautājumi sakarā ar Ļebedeva vecākā dienestu Krievijas izlūkdienestā KGB.
Decembrī viņam paredzēts dot uzticības zvērestu Britānijas karalienei. Kā vēsta Britānijas valdības oficiozs “The London Gazette”, viņa titula pilnais nosaukums ir barons Ļebedevs no Londonas rajona Ričmondas pie Temzas un Sibīrijas Krievijas Federācijā.
Sākotnēji Ļebedevs esot gribējis, lai barona tituls būtu saistīts ar Maskavu, kur viņš dzimis, taču tad būtu jālūdz Maskavas pašvaldības attiecīgās iestādes atļauja, tāpēc šis nodoms atmests. Lords, kas iecelts uz mūžu, nevar nodot šo titulu saviem pēcnācējiem atšķirībā no aristokrātiem, kas titulu mantojuši.
Kritizē premjera Džonsona lēmumu
Premjera lēmums izraisījis asu kritiku politiķu un žurnālistu aprindās.
Parlamenta deputāts no Skotu nacionālās partijas Pīters Višārts apsūdzējis premjeru “vietu izdāļāšanā uz mūžu neievēlējamā Lordu palātā saviem drauģeļiem”, bet laikraksta “The Guardian” apskatnieks Džons Greiss nodēvējis Džonsona sastādīto kandidātu sarakstu Lordu palātai par “galēju bezkaunību”.
Viņš noraidījis britu mediju apsūdzības sakaros ar Kremli un apgalvojis, ka nekad neesot ziedojis Konservatīvo partijai. Ļebedevs piebilda, ka viņa suņa vārdam Boriss neesot saiknes ar viņa draugu Džonsonu, bet sunim vārds dots par godu Krievijas pirmajam prezidentam Borisam Jeļcinam.
Kā vēsta viņam piederošais laikraksts “The Independent”, barona tituls Ļebedevam piešķirts par “nopelniem mediju jomā un labdarības aktivitātēm”. Viņš izveidojis Raisas Gorbačovas fondu, kas vāc naudu palīdzībai ar vēzi slimiem bērniem.
“Lorda Ļebedeva jautājums”
Ļebedevs vecākais un jaunākais mediju biznesā darbojas kopā, atzīmē raidsabiedrība BBC. Pēc Borisa Džonsona Konservatīvo partijas pārliecinošās uzvaras parlamenta vēlēšanās pagājušā gada decembrī Ļebedevs jaunākais rīkoja plašu pieņemšanu, kuras otrā daļa izvērsās par viņa tēva sešdesmitās dzimšanas dienas svinībām.
Vai Jevgeņijs Ļebedevs, bijušā KGB virsnieka dēls, rada potenciālu apdraudējumu Britānijas drošībai? Vairāki britu izlūkdienesta darbinieki uz šo jautājumu bija atbildējuši apstiprinoši, taču jūnijā, kad “lorda Ļebedeva jautājums” tika izskatīts valdības sēdē, drošībnieku brīdinājums netika ņemts vērā, atzīmē britu mediji. Agrāk šādus jautājumus pārraudzīja Aizsardzības ministrija, bet tagad tos izskata valdības birojā.
Ļebedevu ģimenes bizness pārdzīvo grūtības, daļa viņiem piederošo laikrakstu akciju ir pārdota Saūda Arābijai, un nav izslēgts, ka lords Ļebedevs jeb “Hemptonas un Sibīrijas barons” var kļūt par bandinieku čekas šaha spēlē.