2017. gadā Ziemeļkoreja izmēģināja starpkontinentālo ballistisko raķeti “Hwasong-14”,  kuras modernizētais variants var sasniegt ASV teritoriju.
2017. gadā Ziemeļkoreja izmēģināja starpkontinentālo ballistisko raķeti “Hwasong-14”, kuras modernizētais variants var sasniegt ASV teritoriju.
Foto: AP/SCANPIX/LETA

Pirmā provokācija Baidena virzienā? Ziemeļkoreja atsāk ballistisko raķešu testus 11

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ziemeļkoreja vakar izšāva Japāņu jūrā divas ballistiskās raķetes. Tie ir Phenjanas pirmie ballistisko raķešu izmēģinājumi kopš ASV prezidenta Džo Baidena stāšanās amatā pirms diviem mēnešiem, un tos vērtē kā Ziemeļkorejas pirmo būtisko provokāciju Baidena administrācijas virzienā.

Vašingtona pārvērtē pieeju Phenjanai

Vašingtona pārvērtē savu pieeju Phenjanai pēc juceklīgajām attiecībām prezidenta Donalda Trampa laikā, kad savstarpējiem draudiem un apvainojumiem sekoja līderu vairākkārtējas tikšanās klātienē, taču netika panākts nekāds progress centienos ierobežot Ziemeļkorejas kodolprogrammu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svētdien Ziemeļkoreja izšāva divas tuva darbības rādiusa raķetes, kas iekrita Dzeltenajā jūrā. ASV amatpersonas paziņoja, ka neuzskatot to par provokāciju, jo tas bijis parasts raķešu izmēģinājums, kura dēļ Vašingtona nepārstās centienus nodibināt kontaktus ar Phenjanu, atzīmē raidsabiedrība “NBC”.

Ziemeļkorejas palaistās tuvas sniedzamības raķetes varēja būt artilērijas lādiņi vai spārnotās raķetes, kuru atrašanos Phenjanas arsenālā neaizliedz ANO Drošības padomes rezolūcijas par Ziemeļkoreju.

Kā atzīmē daži analītiķi, ceturtdien veiktie ballistisko raķešu izmēģinājumi varētu būt Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna neapmierinātības izpausme saistībā ar Malaizijas lēmumu izdot ASV Ziemeļkorejas uzņēmēju, kurš apsūdzēts par naudas atmazgāšanu caur ASV finanšu sistēmu, lai iegūtu naudu luksusa preču iepirkšanai Ziemeļkorejas elitei. Šis incidents tā sadusmojis Kimu, ka Ziemeļkoreja sarāva diplomātiskās attiecības ar Malaiziju.

Japāna un Dienvidkoreja nosoda Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumus

Vakar Ziemeļkorejas raķetes nolidoja 450 kilometrus, sasniedzot 60 kilometru augstumu, un iekrita Japāņu jūrā, kas Korejā tiek saukta par Austrumu jūru, ārpus Japānas ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņiem. Pēc vakar notikušajiem ballistisko raķešu izmēģinājumiem Japānas premjerministrs Josihide Suga paziņojis, ka “tie apdraud mūsu valsts un reģiona mieru un drošību”, piebilstot, ka iepriekšējo reizi šāds incidents noticis pirms gada.

Japāna un Dienvidkoreja ir nosodījušas Ziemeļkorejas veiktos raķešu izmēģinājumus. ASV bruņoto spēku Klusā okeāna pavēlniecība, kas pārrauga ASV militāros spēkus Āzijas un Klusā okeāna reģionā, paziņojusi, ka ceturtdien notikušie izmēģinājumi “uzsver Ziemeļkorejas slepenās ieroču programmas radīto apdraudējumu kaimiņvalstīm un starptautiskajai sabiedrībai”.

Reklāma
Reklāma

Kims grib atgādināt par sevi Amerikai

Sarunās Singapūrā 2018. gadā toreizējais ASV prezidents Tramps un Ziemeļkorejas vadonis Kims vienojās, ka Phenjana neveiks stratēģisko ballistisko raķešu testus un kodolizmēģinājumus. Tolaik Vašingtona nepievērsa uzmanību Ziemeļkorejas veiktajiem tuvās sniedzamības raķešu izmēģinājumiem, bet Baidena administrācija ir apliecinājusi, ka “Amerika ir atgriezusies”, lai atbalstītu savus sabiedrotos.

Militārie eksperti atgādina, ka Ziemeļkorejas arsenālā ir arī tālas darbības rādiusa raķetes, kas nav izmēģinātas kopš 2017. gada beigām. Ilgāk nekā gadu Ziemeļkoreja ir pavadījusi gandrīz pilnīgā izolācijā, koronavīrusa pandēmijas laikā būtiski ierobežojot tirdzniecības sakarus arī ar savu tuvāko sabiedroto Ķīnu, tāpēc tās ekonomika ir panīkusi. Ballistisko raķešu izmēģinājumu atsākšana liecina, ka Kima Čenuna režīms grib atgādināt par sevi Baltajam namam.

Kiberzagļu komanda gādā finansējumu ­kodolprogrammai

ANO Drošības padomes rezolūcijas aizliedz Ziemeļkorejai izstrādāt ballistiskās raķetes, un pret Phenjanu ir noteiktas daudzas starptautiskas sankcijas tās ieroču programmu dēļ.

ANO konfidenciālā ziņojumā teikts, ka 2020. gadā Ziemeļkoreja turpināja attīstīt savu kodolprogrammu un raķešu programmu, to finansējot ar aptuveni 300 miljoniem dolāru, ko nozagusi Phenjanas kiberzagļu komanda, atzīmē aģentūra “Reuters”.

ANO noteikto sankciju neatkarīgi uzraugi secinājuši, ka Ziemeļkoreja turpina ražot bagātināto urānu un modernizēt savas ballistiskās raķetes, ievedot materiālus un tehnoloģiju no ārzemēm.

ASV Valsts departamenta pārstāvis paziņojis, ka prezidenta Baidena administrācija plāno jaunu attieksmi pret Ziemeļkoreju, iesaistot arī ASV sabiedrotos, lai “izvērtētu spiediena iespējas un potenciālu jebkādai nākotnes diplomātijai”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.