Miega Mikus, lacīte un pirmais grabulītis. Ciemos šūšanas salonā “Sirdslietu darbnīca” 0
Diplomētas rokdarbnieces Guntas Gersones vecvecmāmiņa mācējusi tik smalki knipelēt leļļu kleitu mežģīnes, ka viņas rotātās lelles pieprasīja muižā kungu bērniem. Vecmāmiņa gājusi smalkajā Kaucmindes skolā, kur dāmām mācīti rokdarbi. Viņa arī iemācīja mazo Guntu, pat pirms vēl tā sēdās skolas solā, šūt un tamborēt lellēm kleitas.
Rīgas Tehniskās universitātes Materiālu tehnoloģijas un dizaina fakultātē daudz uzmanības tika pievērsts fantāzijas lidojumam. Trešajā un ceturtajā kursā bija jāsāk veidot apģērbu kolekcijas, kokteļkleitas un citus īstām modelēm domātus krāšņumus. “Man patīk ne tikai skaistas, bet arī praktiskas lietas, tādas, kuras var labi pielietot. Tīrā mode, kurai dažreiz grūti atrast konkrēto adresātu, man ir mazliet par abstraktu. Veidojot savus oriģināldarbus, patīk strādāt ar dzīviem cilvēkiem, ne dzīvām lellēm. Vienmēr cenšos apvienot skaistumu, praktiskumu un neaizmirstu labu nostrādi. Lietai jākalpo cilvēkam, nevis cilvēkam lietai,” domā Gunta.
Lielā darba mazais sākums
Kad pasaulē nāca mazulītis, Gunta ar māsu Daci sāka saviem bērniņiem visu ko šūt un izdomāt. Sanāca tīri interesanti un māsas nosprieda, ka tas varētu būt perspektīvs biznesa virziens. “Laiki mainās, bet bērni ir un būs. Tāpat vienmēr vecāki saviem mazuļiem vēlēsies visu to labāko un interesantāko! Ja lieta patīk man pašai un darināta ar mīlestību, ir cerība, ka tā iepatiksies arī citiem. Nevajag mētāties. Vajag ražot ko tādu, kas derēs vienmēr. Tā izveidojās šūšanas salons “Sirdslietu darbnīca”. Iepirkām labas šujmašīnas un no mājražotājām pārtapām par uzņēmumu. Jau trīs gadus atrodamies centrā uz dzīvas satiksmes trases – Valdemāra ielā 14. Logi ir lieli un darbnīca saules pielieta, viegli strādāt pašām un klientiem mūs viegli atrast. Māsa vairāk nodarbojas ar mārketingu, es ar modelēšanu un šūšanu,” tā Gunta.
Darbnīcā no dabiskajiem materiāliem top ar rokām darinātas lietas, pilnīgi vienādu eksemplāru nav. Populāri ir priekšauti un tarbas ikdienā noderīgām lietiņām. Piezīmju blociņa vai plānotāja mētelītī paredzēta vietiņa pildspalvai. Atsevišķi var atzīmēt tējas maisiņus no lina auduma, kas domāti savākto zāļu tēju glabāšanai. Tās žūstot izdala gaisā daudz vērtīgu vielu un daudzi to izmanto arī kā pastāvīgu gaisa atsvaidzinātāju.
Meistarstiķis
“Mazais ir skaists un no maziem priekiem veidojas liels, no mazām niansēm izveidojas stils,” pārliecināta Gunta. Šobrīd viņai mīļāka ir bērnu apģērbu sērija, kurā ietilpst cepurīte, lakatiņš, tašiņa, lacīte, knupītis un citas jaukas lietas, kas vienas sērijas ietvaros gatavotas no viena, tirgū neredzēta auduma. “Īpaši gribētos atzīmēt bērna pirmo grabulīti, lacīti ar kabatiņu un Miega Miku, kurus ražojam tikai mēs. Kabatiņa lacītē ir ļoti noderīga. Bērnam ēdot, tajā sakrājas drupačas, kuras nenobirst pa gultu, tajā var ielikt ko noderīgu, piemēram, mutautiņu. Ja bērns rāpo pa grīdu un ēd cepumu, drupačas tur atradīs vietu. Miega Mikus ir cilvēka silueta formā izgriezta auduma bērna pirmā rotaļlieta. To var papluinīt, paraustīt, paskatīties, ar to bērnam var noslaucīt siekaliņu,” gandarīta Gunta.
“Māksliniekam visu laiku sev jāuzdod jautājums, kāpēc tas ir tā, vai nevar ko izveidot citādi? Tradicionāli latviešiem apakšveļa bija no lina, jo kokvilna šeit vienkārši neauga un ievestā bija dārga. Kāpēc nepamēģināt izveidot neparastu un veiksmīgu linu veļas komplektu vīriešiem? Vai naktskreklus bērniem?” spriež dizainere.