Pirkstaiņi no smalki vērptas vilnas dzijas. Sīka darba gaita 3
Tautas lietišķās mākslas meistarei, TLMS “Irbi” dibinātājai un vadītājai Austrai Skutulei īpaši tuva ir cimdu adīšana, ko viņa pētījusi mūža garumā, dāsni daloties pieredzē. Šoreiz – ar mūsu lasītājiem, kā pareizi noņemt mērus un darināt pirkstaiņus.
Materiāli
Pirkstainu cimdu adīšanai piemērotākais materiāls ir mīksta, smalki vērpta vilnas dzija. Rakstus var izveidot pēc patikas – sākot ar valnīti un beidzot ar pirkstiem. Ja ada musturu arī pirkstos, tas jāņem sīkāks. Darbam nepieciešamas 5 adāmadatas un mērs.
Darba gaita
* Cimdam jābūt tādam, lai tas labi piekļautos rokai. Tādēļ vispirms nomēra rokas delma locītavu. No šī mēra var aprēķināt citus, jo rokas daļas ir savstarpēji proporcionālas. Īkšķa vietā roka ir par ¼ resnāka nekā delms, tāpēc līdz īkšķim cimdu pakāpeniski pieaudzē.
* Lai aprēķinātu vajadzīgo valdziņu skaitu, no cimdam paredzētās dzijas izada 6×6 cm paraudziņu, to notvaicē. Kartona gabaliņā izgriež 5×5 cm lodziņu, kam viena horizontālā un viena vertikālā mala ir sadalīta centimetros. Šo lodziņu uzliek uz paraudziņa un izskaita, cik valdziņu un adījuma kārtu ir 5 centimetros. Šo valdziņu skaitu ņem par pamatu kopējam aprēķinam. Sāk adīt.
* Valnīša adīšana. Pieņemsim, ka jāuzmet 64 valdziņi. Sadalot uzmestos valdziņus, uz katras adatas iznāk 16 valdziņi. Tālāk valnīti ada izvēlētajā rakstā.
* Priekšīkšķa pieaudzēšana. Ir dažādi priekšīkšķa pieaudzēšanas paņēmieni. Šoreiz izvēlēsimies tādu, kas ir ļoti vienkārši adāms un labi pieguļ rokai.
* 8 cm no cimda apakšas sāk pieaudzēšanu. Labās rokas cimdam to sāk 3. adatā, kreisās rokas cimdam– 2. adatā pirms 6 pēdējiem valdziņiem. Adot labās rokas cimdu, noada 3 valdziņus, pieaudzē, izada 3 valdziņus, atkal pieaudzē. Pabeidz adīt 3. adatas valdziņus, izada 4. adatu. Pieaudzē katrā 3. kārtā pavisam 10 reizes. Pieaudzējumus izdara vienu virs otra glītā rindiņā ar 3 valdziņu atstarpi. Var pieaudzējumus sakārtot arī burta V veidā: pirmajā reizē starp pieaudzējumiem ir 3 valdziņi, nākamajā – 5 valdziņi, tad 7 u.t.t. Pēc pēdējās pieaudzēšanas apada vienu apli.
* Īkšķa vietas iezīmēšana. Pieaudzētos valdziņus, kā arī tos trīs, kas atradās starp tiem (23 valdziņi), uzņem uz divām palielām saspraužamām adatām vai atsevišķa dzijas pavediena. Pie īkšķa pamatnes uzmet no jauna 3 valdziņus. Uz katras adatas atkal ir sākotnējais skaits – 16 valdziņi.
* Delnas daļas adīšana. Pēc īkšķa nolaišanas ada delnu līdz mazā (piektā) pirkstiņa sākumam, apmēram 18 kārtas.
* Pirkstu adīšana. Pirms pirkstu adīšanas visus valdziņus uzņem uz divām adatām tā, lai uz abām būtu vienāds skaits. Ja pirkstiem adīsim tikai tos valdziņus, kuri ir delnas pusē un rokas virspusē, tad cimds apsegs tikai pirkstu virspusi un apakšpusi, bet sānus ne. Lai to novērstu, starp pirkstiem uzmet liekus valdziņus:
Starp 5. un 4. pirkstu – 3 valdziņus,
Starp 4. un 3. pirkstu – 4 valdziņus,
Starp 3. un 2. pirkstu – 4 valdziņus.
Šie valdziņi domāti abiem blakus esošajiem pirkstiem. Tā starp 5. un 4. pirkstu uzņemsim 6 valdziņus, starp 4. un 3. pirkstu – 8 valdziņus, starp 3. un 2. pirkstu – 8 valdziņus.
* Pavisam kopā uzņem 6+8+8=22 valdziņus.
* Uz vienas adatas iznāk 33 valdziņi, uz otras – 32 valdziņi. Saskaitot kopā, visiem 4 pirkstiem iznāk 33+32+22=87 valdziņi.
* Ja visi pirksti būtu vienādā resnumā, izdalot 87 četrās vienādās daļās, iegūtu valdziņu skaitu katram pirkstam, bet tā tas nav. Mazais pirkstiņš ir tievāks. Ir pieņemts, ka, adot cimdu no vidēji rupjas dzijas, 4. pirksts par 2 valdziņiem ir resnāks par 5. pirkstu, 3. pirksts par 3 valdziņiem resnāks par 5. pirkstu, 2. pirksts par 2 valdziņiem ir resnāks par 5. pirkstu. Šos valdziņus saskaita: 2+3+2=7. No kopējā valdziņu skaita 87 tos atņem: 87 – 7 = 80 valdziņi. Pārējos valdziņus sadala četrās daļās un iegūst mazā pirkstiņa valdziņu skaitu, proti, 80:4=20 valdziņi. Tātad:
5. pirkstam –20 valdziņi,
4. pirkstam – 22 valdziņi,
3. pirkstam – 23 valdziņi,
2. pirkstam – 22 valdziņi.
* Ja mazajam pirkstiņam vajadzīgi 20 valdziņi, 3 no tiem uzmet starp 5. un 4. pirkstu, bet pārējos 17 valdziņus uzņem uz adatām: no vienas adatas 8, no otras – 9 valdziņus. Sadalot valdziņus uz adatām, uz vienas to skaits iznāk lielāks nekā uz otras. Tādā gadījumā ņemsim no delnas puses 8 valdziņus un no virspuses – 9 valdziņus.
* Pirkstu ada uz 3 adatām. Mazo pirkstiņu ada pirmo, jo tas ir zemāk par citiem, tādēļ pie tā jāpaliek dzijai. Pirkstam ada tik daudz kārtu, cik valdziņu ir uz divām adatām. Šajā gadījumā ir 32 kārtas. Vislabāk gan ir, ja vien tas ir iespējams, cimdu uzlaikot. Pirkstu ada līdz naga sākumam. Pēc tam norauc. Katras adatas sākumā saada griezti vai ar pārcelšanu. Tad izada 1 kārtu bez raukšanas, tad atkal norauc un izada 1 kārtu bez raukšanas. Tālāk rauc katrā kārtā, līdz uz katras adatas ir 2 valdziņi. Caur tiem izver dziju, ko ar adatu izvelk kreisajā pusē un piešuj. Galu ieloka adījumā.
* Pēc mazā pirkstiņa noadīšanas uzņem 3 valdziņus no pīnītes, kas rodas, uzmetot mazajam pirkstiņam sānu valdziņus. Apada 2 kārtas, jo pārējie pirksti ir mazliet augstāk. Ceturtajam pirkstam vajadzīgi 22 valdziņi. Trīs no tiem uzņem no vienas starpas un četrus no otras. No adatām jāuzņem 22 – 7 = 15 valdziņi. No vienas adatas uzņem 7 valdziņus, no otras 8 valdziņus. No plaukstas ņem 8 valdziņus un no rokas virspuses – 7 valdziņus. Pirkstu ada tikpat garu kā mazo pirkstiņu, pieskaitot 5 kārtas, un tāpat arī norauc.
* Trešajam pirkstam vajag 23 valdziņus. No katras starpas nāk 4 valdziņi, kopā 4+4=8 valdziņi. No adatām jāņem 23 – 8 = 15 valdziņi. No vienas adatas ņem 7 valdziņus, no otras – 8 valdziņus. Ada par 8 kārtām garāku nekā mazo pirkstiņu. Norauc tāpat kā iepriekšējo.
* Otrajam pirkstam nepieciešami 22 valdziņi. No starpas uzņem 4 valdziņus, no adatām 22 – 4 = 18 valdziņus. No katras adatas jāuzņem 9 valdziņi. Ada par 5 kārtām garāku nekā mazo pirkstiņu. Norauc tāpat.
* Īkšķi parasti ada pēdējo. Uzņem uz adatām tos valdziņus, kuri bija uz saspraužamajām adatām vai uz pavediena, kā arī tos, kas bija uzmesti uz adatas. Uz saspraužamajām adatām bija uzņemti 23 valdziņi, uz adatas uzmesti 3 valdziņi, tātad kopā 23 + 3 = 26 valdziņi. Īkšķi ada par 5 valdziņiem platāku nekā mazo pirkstiņu, proti, ada 25 valdziņus. Tātad viens valdziņš jānorauc. To izdara, adot nākamo apli pirksta apakšpusē. Šo pirkstu ada tikpat garu kā mazo pirkstiņu (līdz naga sākumam), galu norauc tāpat kā iepriekšējiem pirkstiem.
* Tālāk seko pēcapstrāde. Cimdu apgriež uz kreiso pusi un ievelk visus dzijas galus. Cimdu atgriež atpakaļ uz labo pusi, uzvelk uz kartona trafareta un uz pamīksta pamata caur mitru drānu viegli notvaicē. Atstāj atdzist un izžūt. Tvaicējot pirksti jāsakārto tā, lai rādītājs būtu virspusē, bet pārējie glīti viens zem otra. Īkšķi noliec uz plaukstas.