Ukrainas karavīrs frontē Harkivas apgabalā.
Ukrainas karavīrs frontē Harkivas apgabalā.
Foto: REUTERS/SCANPIX

Pirka viesnīcas Horvātijā… Ukrainā gaismā nācis armijas pārtikas iepirkuma skandāls, kur shēmas realizētāji piesavinājušies 18 miljonus ASV dolāru 24

Ukrainas pretkorupcijas struktūras šodien, 2.aprīlī, paziņoja par apsūdzībām korupcijas lietā, kas saistīta ar Aizsardzības ministrijas pārlieku dārgu pārtikas iepirkumu laikā no 2022. līdz 2023.gadam, tā vēstīja ārvalstu medijs “Kyiv Independent“.

Reklāma
Reklāma
Pirka viesnīcas Horvātijā… Ukrainā gaismā nācis armijas pārtikas iepirkuma skandāls, kur shēmas realizētāji piesavinājušies 18 miljonus ASV dolāru 24
Veselam
Vēlies zaudēt līdz 5 kg mēneša laikā? Šie ieradumi būs lielisks veids, kā to panākt
TV24
Jānis Kažociņš: “Ja krievi nevar tikt galā pat ar Ukrainu, tad vai tiešām mēs – Eiropa – nespējam paši sevi aizsargāt bez ASV?”
Lasīt citas ziņas

Bijušajam Aizsardzības ministrijas departamenta vadītājam, piegādātāju uzņēmumu īpašniekam, diviem piegādātāju uzņēmumu vadītājiem un vēl vienai personai Nacionālais korupcijas apkarošanas birojs (NABU) un Specializētā pretkorupcijas prokuratūra (SAPO) izvirzīja apsūdzības par 733 miljonu grivnu (17,7 miljonu ASV dolāru) piesavināšanos un mēģinājumu piesavināties 788 miljonus grivnas (19 miljonus ASV dolāru).

Par šo korupcijas gadījumu pirmo reizi ziņoja izdevumā “ZN.UA” 2023. gada janvārī, un tas izraisīja lielu skandālu ministrijā, atklājot pārtikas preču, piemēram, olu iepirkumus par ievērojami paaugstinātām cenām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar “ZN.UA” avotiem, šajā lietā ir iesaistīta pārtikas piegādātāja Tetiana Hliniana (Tetiana Hlyniana) un bijušais ministrijas iepirkumu nodaļas vadītājs Bohdans Hmeļnickis (Bohdan Khmelnytskyi). Kā ziņots, aģentūra pārbauda arī bijušā aizsardzības ministra vietnieka Vjačeslava Šapovalova (Viacheslav Shapovalov) un bijušā aizsardzības ministra Oleksija Reznikova (Oleksii Reznikov) lomu šajā lietā.

Skandāls bieži tiek minēts par vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc Rezņikovs tika atlaists 2023.gada septembrī.

Kā raksta “Kyiv Independent”, shēma ietvēra militāro piederumu iepirkumu, izmantojot tā sauktos pārtikas komplektus, kuriem bija noteikta cena, kas atbilda visu iekļauto pārtikas produktu vidējām izmaksām. Tomēr parastie pārtikas produkti, piemēram, gaļa, dārzeņi vai graudaugi veidoja tikai aptuveni 10% no pārtikas komplekta, bet pārējo tā daļu – garšvielas, ogas un citi reti pasūtīti produkti.

Shēmas īstenotāji tad pārmaksāja par populāriem produktiem un samazināja cenas par mazāk lietotiem produktiem. Tas nozīmēja, ka Aizsardzības ministrija ievērojami pārmaksāja par tādiem parastiem pārtikas produktiem kā kartupeļi vai olas.

Tādējādi divi piegādātāju uzņēmumi guva pārmērīgu peļņu 733 miljonu grivnu apmērā. NABU sacīja, ka daļa no šiem līdzekļiem vēlāk tika izņemtas kā dividendes, un viena uzņēmuma īpašnieks tās izmantoja, lai iegādātos viesnīcas un citus nekustamos īpašumus Horvātijā.

Plašsaziņas līdzekļu izmeklēšana 2023.gada janvārī palīdzēja novērst turpmāku līdzekļu izkrāpšanu 788 miljonu grivnu apmērā, tā teikts paziņojumā presei. Izmeklēšana, kas tika uzsākta uzreiz pēc mediju atklātās un publiskotās informācijas, turpinās. NABU un SAPO turpina strādāt, lai identificētu citas aizdomās turamās personas šajā lietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.