“Pircējs pats var izvēlēties nepirkt dārgus produktus,” Bukovskis par iespējām ietekmēt pārtikas cenas 0
Sabiedrībā arvien spēcīgāk aug neapmierinātība ar pieaugošajām pārtikas cenām, kas ikdienā ietekmē ikviena iedzīvotāja maciņu. Kamēr pārtikas izmaksas kāpj, ienākumi daudzām mājsaimniecībām paliek nemainīgi, un iedzīvotājiem kļūst arvien sarežģītāk noturēt ierasto dzīves līmeni. Šī situācija rada jautājumu par iespējamiem risinājumiem, ko varētu īstenot valdība, lai kaut nedaudz atvieglotu patērētāju nastu. TV24 raidījumā “Preses klubs” izskanēja jautājums: “Vai parlamentā vai ministru kabinetā varētu veicināt kādu pasākumu, lai samazinātu pārtikas cenas?”
Latvijas Ārpolitikas institūta Kārlis Bukovskis norādīja, ka daļa no iespējamiem pasākumiem ir politiskā regulējuma rokās: “Monetārā politika ir Eiropas Centrālās bankas pārziņā, taču fiskālās politikas ietvaros valdība var noteikt nodokļu likmes konkrētiem produktiem – palielinot PVN, akcīzi vai samazinot to.” Šādi pasākumi teorētiski varētu samazināt gala cenu, liekot ražotājiem un tirgotājiem vairāk rūpēties par patērētājiem.
Tomēr, kā skaidro Bukovskis, cenu samazināšanas iespējas nav neierobežotas. Lai arī ir vairākas iespējas, kā valdība varētu ietekmēt cenu pieaugumu, ekonomikā gala vārds ir patērētājam. “Pircējs pats var izlemt, vai pirkt dārgus produktus, ja tie neatbilst viņa budžetam vai kvalitātes prasībām. Šī izvēle ir viņa balsojums ar maciņu.”
Bukovskis uzskata, ka katrs pirkums ir kā mazs balsojums. Neatkarīgi no tā, ko mēs pērkam – pārtiku vai ko citu – mēs ar saviem lēmumiem ietekmējam, kas tiek ražots un pārdots.