Foto – Shutterstock

Pircēja tiesības autoplacī: kas pasargās no negodīgiem pārdevējiem 0

Vēlos noskaidrot no patērētāju viedokļa, kā mūsu tiesības tiek aizsargātas autoplačos, pērkot lietotu automašīnu. Piemēram, man tiek pārdota mašīna, kurai pēc pāris dienām parādās nopietni defekti, jo, lai tos slēptu, speciāli eļļai pievieno piedevas. Nekādi čeki jau netiek izsniegti. Vai tiešām pārdevējam šajā gadījumā nav nekādas atbildības? Kā pircējam rīkoties, lai problēmu gadījumā viņš varētu aizstāvēt savas tiesības? GATIS Č. RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju komunikācijas un informēšanas daļas vecākā konsultante EvijaLene uzsver – iegādājoties lietotu transportlīdzekli autoplacī, vienmēr jāpieprasa darījumu apliecinošs dokuments, piemēram, čeks vai kvīts. Pretējā gadījumā nav iespējams pierādīt, ka automašīna iegādāta pie konkrētā komersanta. “Ja patērētājam nav darījumu apliecinoša dokumenta, komersants var atteikties uzklausīt pretenzijas par auto defektiem,” viņa piebilst. PTAC šādā gadījumā nevarēs palīdzēt.

Likums aizsargā patērētāju arī tad, ja no komersanta iegādāta lietota prece. Pārdevēja pienākums ir informēt par lietota auto defektiem. Par bojājumiem, kurus pārdevējs uzrādījis, patērētājs nevar sūdzēties, savukārt par citiem defektiem ir tiesības izteikt pretenzijas. Atbilstīgi Patērētāju tiesību aizsardzības likumam pircējs ir tiesīgs pārdevējam pieteikt prasījumu par preces neatbilstību līguma noteikumiem divu gadu laikā no iegādes brīža. Tas nozīmē, ka var lūgt samazināt cenu, novērst defektus, apmainīt pret līdzvērtīgu vai atcelt līgumu un lūgt atmaksāt patērētājam samaksāto naudu. Vienīgi – iegādājoties lietotu auto no privātpersonas, Patērētāju tiesību aizsardzības likums pircēju neaizsargā.

Lai visi dokumenti būtu kārtībā

CITI ŠOBRĪD LASA

Patērētājam jāzina, ka situācijās, kad auto Latvijā nav reģistrēts, to likumīgi var iegādāties tikai pie autotirgotāja reģistrētā tirdzniecības vietā, ko var pārbaudīt CSDD interneta vietnē: e.csdd.lv/autoveikali. Citiem nav atļauts pārdot Latvijā nereģistrētu auto. Ja iegādājamies transportlīdzekli no nereģistrēta pārdevēja, riskējam tikt iesaistīti nelegālās auto tirgošanas shēmā, tas nozīmē – noziegumā. Savukārt privātpersona drīkst pārdot tikai tādu transportlīdzekli, kas reģistrēts tās īpašumā un attiecīgi CSDD reģistrā (transporta reģistrācijas apliecībā norādīts kā īpašnieks). Ja auto iegādājamies ārvalstīs, piemēram, Lietuvā, svarīgi, lai ir reģistrācijas un iegādes apliecinošu dokumentu oriģināli. Tikai tad CSDD varēsiet reģistrēt konkrēto transportlīdzekli. Tāpat CSDD ir reģistrs (e.csdd.lv/tltr), kurā pirms pirkuma var aplūkot visus legāli Latvijā pārdošanā esošos transportlīdzekļus.

Vēl kāda nianse – būtiski, lai pirkuma līgums būtu sastādīts ar pārdevēju Latvijā. Reizēm komersants piedāvā noslēgt līgumu, kurš it kā esot sastādīts ārvalstīs. Tas, visticamāk, ir fiktīvs darījums. Ja pirkums notiek Latvijā, arī pirkuma līgums jāsastāda šajā valstī ar konkrēto pārdevēju, nevis mistisku personu ārvalstīs. Ja līgumā tiek norādīts, ka auto pirkts ārvalstīs (tā nereti piedāvā darīt, lai nebūtu Latvijā jāmaksā nodokļi, piesolot kārdinošu atlaidi pirkumam), pircējs tiek iesaistīts kriminālnoziegumā par dokumentu viltošanu. Pēc mūsu likumdošanas, par to soda gan pārdevēju, gan pircēju. Turklāt šādā veidā pircējs zaudē savas patērētāja tiesības.

Drošības nauda un norēķini

Ja tiek pieprasīta drošības nauda, noteikti pretī jālūdz darījumu apliecinošs dokuments. Visdrošāk to darīt ar bankas pārskaitījumu pēc komersanta izsniegta rēķina. Ja pirkuma darījums notiek skaidrā naudā, autoplacī ieteicams pieprasīt kases čeku. Tajā jābūt norādītai pārdošanas cenai un īpašumtiesību apliecības numuram. Atbilstīgi mūsu valsts likumdošanai, ja darījums pārsniedz 7200 eiro, skaidrā naudā norēķināties ir aizliegts. Ja tas netiek ievērots, riskējat, ka tiks piemērots naudassods 15% apmērā no darījuma summas.

UZZIŅA

Kad PTAC pagājušajā gadā veica pārbaudes lietotu auto tirdzniecības vietās, tika konstatēti dažādi pārkāpumi:

> 70% no pārbaudītajiem autoplačiem bija pārkāpuši MK noteikumus, kas liek uzrādīt informāciju par auto odometra rādījumiem, izlaiduma gadu, cenu, identifikāciju numuru u.c.,

> tikai 50% tirdzniecības vietu ļāva veikt testa braucienus,

> 23% autoplaču neļāva nogādāt transportlīdzekli neatkarīgā autoservisā.

DER ZINĀT

Pirms auto iegādes vērtīgi noskaidrot, vai tas nav cietis satiksmes gadījumā. Ja ir zināms transportlīdzekļa reģistrācijas numurs un reģistrācijas apliecības numurs, Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja reģistros var pārbaudīt konkrētā auto OCTA gadījumu vēsturi (pieejama informācija par Latvijā reģistrētiem spēkratiem no 1997. gada). Datus var pasūtīt interneta vietnē: sms.ltab.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.