Kā pareizi kopt ādu, lai nebūtu pinnes 1
Būtu aplami pinnes uzskatīt par estētisku problēmu, kas pāries, beidzoties pusaudžu gadiem. Akne ir slimība, kas mēdz piemeklēt arī tad, kad pārejas vecums jau sen beidzies. Ar to var veiksmīgi sadzīvot, pareizi kopjot ādu un nepieciešamības gadījumā lietojot medikamentus.
Pieaugušo akne veidojas pēc 25 gadu vecuma, parasti sievietēm – ne tikai taukainas, bet arī sausas ādas īpašniecēm. Tās iemesls ir tāds pats kā pusaudžu vecumā – tauku dziedzeru pastiprināts jutīgums pret hormoniem un to iekaisums.
Daļai sieviešu izsitumi nekad agrāk nav bijuši, citām tie parādījušies pubertātes periodā, uz laiku pārgājuši un uzradušies atkal, taču dažām pusaudžu gados sākusies akne turpinās līdz pat menopauzei, kad beidz izdalīties sievišķie hormoni.
Nereti slimības gaitu nosaka menstruālā cikla svārstības. Tā sauktās progesterona atkarīgās aknes gadījumā izsitumi parādās pirms mēnešreizēm un grūtniecības laikā. Tauku dziedzerīši mēdz iekaist arī stresa situācijās.
Pieaugušajiem pinnes nereti maina lokalizāciju un uzrodas vietās, kur jaunībā nav bijušas. Visbiežāk tās redzamas uz vaigiem un kakla sāniem, kā arī gar matu robežu. Savukārt izsitumi uz zoda liecina par citu slimību – rozāciju.
Kas veicina piņņu veidošanos
• Alerģija pret uzturu. Novērots, ka, pārtraucot lietot noteiktus produktus, izsitumi mēdz mazināties.
• Proteīnus saturoši uztura bagātinātāji muskuļu audzēšanai.
• Tā sauktais fast food, kurā ietilpstošie ogļhidrāti ātri pārvēršas taukos, izraisot vielmaiņas traucējumus un pumpas.
• Pastiprināta svīšana, jo āda kairinājuma ietekmē kļūst jutīgāka un izsitumi sliktāk dzīst. Lai to nepieļautu, pirms lielas fiziskas slodzes ieteicams aizsargāt ādu pret sviedriem, lietojot mitrinošu krēmu.
• Nepiemērota kosmētika un aknes ārstēšana ar pārāk agresīviem līdzekļiem.
• Smēķēšana, jo cigarešu izdedži toksiski iedarbojas uz ādu un veicina tauku dziedzeru iekaisumu.