Pīļu medības. Pats svarīgākais medībās – drošība 1
Augusta otrajā sestdienā Latvijā sāksies ūdensputnu medību sezona. Lai sezonas atklāšana un, protams, visa sezona būtu izdevusies, vērts atkal un atkal ieskatīties drošības noteikumu prasībās, jo kopš pēdējās reizes, kad ūdensputnu medībās ņemts rokā ierocis, lielākajai daļai mednieku pagājis gandrīz gads.
Valsts meža dienesta vecākais medību inspektors Jānis Mikijanskis atgādina, ka medniekiem ne tikai jāpārlasa Medību noteikumu punkti, kas attiecas uz ūdensputnu medībām, bet arī jāatceras, ka alkohols un medības nav savienojamas lietas.
“Lai ūdensputnu medības paliktu atmiņā kā jauks piedzīvojums un nerastos konflikti ar Valsts meža dienesta un policijas pārstāvjiem, medībās līdzi jābūt ne tikai mednieka apliecībai un ieroča nēsāšanas un glabāšanas atļaujai, bet arī mednieka sezonas kartei. Medībām jābūt pieteiktām atbilstošā mednieku kolektīva atbildīgajai personai. Izņēmums ir publiskās ūdenstilpes, kurās medības nav jāpiesaka,” teic Jānis Mikijanskis.
“Ja vēlas medīt teritorijā, kas nav publiska ūdenstilpe vai nav mednieku kolektīva pārziņā, obligāti nepieciešama arī rakstiska saskaņošana ar atbilstošās platības medību tiesību īpašnieku.
Pirms doties ūdensputnu medībās, medniekiem jānoskaidro, vai medībām izvēlētā vieta neietilpst kādā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā. Ja tā ir, obligāti jāpārskata šīs teritorijas aizsardzības un izmantošanas noteikumi. Piemēram, Lubāna mitrājā un daudzās citās aizsargājamās dabas teritorijās ūdensputnu medībās aizliegts lietot svina munīciju.
Daudzas ūdenstilpes, kurās medī ūdensputnus, ir apdzīvoto vietu tuvumā. Šajos gadījumos drošība jāievēro īpaši. Šāvienus nedrīkst raidīt ēku, cilvēku vai autoceļu virzienā.
Jāatceras, ka medībās, pārvietojoties ar motorizētu ūdens transportlīdzekli, ierocim jābūt izlādētam.
Protams strikti jāievēro arī pārējās Medību noteikumu prasības. Ūdensputnu medībās ieroci atļauts pielādēt, medījot pieejot vai brienot, kad ir sasniegta medību platību robeža.
Tāpat ierocis pielādējams, medījot no laivas uz celšanu, kad ir ieņemts stabils stāvoklis laivā vai mednieki ieņēmuši vietu stacionārā stāvvietā vai laivā.
Medījot no laivas uz celšanu, ieroci atļauts lietot tikai vienam no laivā esošajiem medniekiem, kurš nestumj laivu. Ūdensputnu medībās, pirms nolikt ieroci, to izlādē.
Ūdensputnu medībās no laivas uz celšanu mednieki, mainoties vietām, ieroci izlādē un noliek laivā, lai tas nekristu un neslīdētu. Ieroci šāvējam pasniedz tikai pēc tam, kad mednieki no jauna ieņēmuši savas vietas. Pasniedzot ieroci, tā stobram jābūt vērstam uz augšu.
Parādoties medījamam ūdensputnam, mednieks, kas stumj laivu, pārtrauc laivas virzīšanu uz priekšu, nodrošinot šāvējam iespējami stabilu stāvokli.
Ja laiva ir apstādināta, atļauts šaut visiem laivā esošajiem medniekiem pēc iepriekšējas vienošanās par šaušanas sektoriem. Laivā stāvošam vai sēdošam medniekam aizliegts šaut pāri cita mednieka galvai.
Stingri aizliegts šaut uz neskaidri redzamu mērķi, pasniegt pielādētu ieroci citai personai.
Aizliegts šaut uz lidojošu medījamo putnu, ja tas atrodas leņķī, kas šaurāks par 30 grādiem no horizonta, un ja pārskatāmība šaušanas virzienā ir mazāka par 150 metriem, šaut medījamo ūdensputnu uz ūdens, izņemot ievainota putna piešaušanu, ja šāviena virzienā 150 metru attālumā teritorija ir pārskatāma un tajā neatrodas cilvēki.
Iepriekš teikto ievērojot, medības paliks atmiņā kā jauks brīdis un arī tikšanās ar kontrolējošo institūciju pārstāvjiem nesagādās uztraukumus. Visiem medniekiem ūdensputnu medību sezonas atklāšanā – šaut garām!”
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.