Dobēs dilles un rudzupuķes…Pilsētu “appušķošanā” tērē desmitiem tūkstošus 0
Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem šogad konkurence kļuvusi lielāka un cīņā par iepirkumiem piedurknes atrotījuši arī mazie puķkopji, kam gan grūti izkonkurēt lielos ar cenu un piedāvājumu. Paši dārzkopji neslēpj – pilsētām un novadiem iepirkumi būtu jāizsludina jau septembrī oktobrī, kā tas notiek citviet Eiropā, nevis jāgaida janvāris, februāris, kad jau ir stipri vien par vēlu iepirkumu rīkošanai.
Uzvar lielākie
Lielākās summas pilsētu izpušķošanai ik gadu tērē lielās pilsētas – Rīga, Ventspils, Liepāja –, tomēr pilsētas un novadu centrus vēlas izdaiļot arī mazākas pašvaldības. Šogad Salaspils novada pašvaldības iestāde “Komunālais dienests” iepirkumā par vasaras puķu piegādi uzvarējusi SIA “Jāņa Aldermaņa dārzniecība”, kas puķes piegādās par 8,9 tūkstošiem eiro (bez PVN). Gadu iepriekš iepirkumā uzvarēja SIA “Sedumi”, kas zaļo rotu piegādāja par 10,3 tūkstošiem eiro.
Atšķirībā no Salaspils citās pašvaldībās konkursos gan uzvar jau zināmie puķu piegādātāji, un īpaši tas attiecas uz lielajām pilsētām. Tā Ventspilī puķu piramīdu kompozīcijas par 31,67 tūkstošiem eiro, neskaitot PVN, šogad veidos ZS “Bērziņi”, kas to jau darīja arī 2018. gadā, taču tad summa bija mazāka.
Savukārt vasaras puķu stādus 2019. gada sezonai Ventspilij par 56,9 tūkstošiem eiro piegādās SIA “Sedumi”, kas pērn decembrī izraudzīta atklātā konkursā. Pavisam iepirkumā iesniegts viens piedāvājums, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) informācija. “Sedumi” puķes ventspilniekiem piegādā jau piekto gadu, regulāri uzvarot pilsētas rīkotajos iepirkumos.
Jēkabpils uzņēmums šogad veidos arī vides dizaina objektus “Gliemezi”, “Taureni” un “Bruņurupuci” Liepājā. Kā liecina informācija IUB mājaslapā, SIA “Sedumi” būs jāveic šo vides objektu uzstādīšana un kopšana. Kopējā līgumcena ir 11 900 eiro (bez PVN). Pavisam iepirkumā bija iesniegti divi piedāvājumi.
“Sedumi” vasaras puķu stādus šogad piegādās arī Rīgai. Maija vidū vasaras puķu stādīšana tiks uzsākta SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” apsaimniekojamajās teritorijās. “Kopumā vasaras puķu stādījumi aizņems ap 4000 m2, kuros iestādīs 77508 augus. Kopējās izmaksas vasaras puķu stādu iegādei būs 114 417,31 eiro,” informē SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” apstādījumu apsaimniekošanas un darba organizācijas speciāliste Ilze Pīrāga-Gremze.
Visvairāk Rīgā tiks iestādītas batātu ipomejas šķirne – 3761 stāds, bastarda laimiņa šķirne – 3010 stādi, ilgziedu begonijas šķirne – 2860 stādi. Ilze Pīrāga-Gremze stāsta, ka šovasar vasaras puķu dobēs varēs vērot līdz šim mūsu stādījumos neizmantotus vai maz izmantotus augus, tostarp smaržīgās dilles šķirni, zilās rudzupuķes šķirni, Āfrikas agapantu un purpursarkanās skabiozas šķirni.
SIA “Sedumi” audzētās vasaras puķes apstādījumos pēdējos gados iecienījuši arī citās pilsētās, piemēram, Tukumā, Jēkabpilī un citviet. Un tas nav nekāds brīnums, jo uzņēmums pēdējos gados nopietnas investīcijas ieguldījis ražošanas paplašināšanā, lai varētu piegādāt plašu puķu klāstu. Uzņēmuma vadītājs Sarmis Kalniņš stāsta, ka lielajām pilsētām svarīgi apjomi, ko nevar nodrošināt mazāki audzētāji.
“Sedumi” puķes audzē vairāk nekā divos hektāros, tādējādi spējot nodrošināt gan apjomus, gan konkurētspējīgu cenu, tostarp loģistikas izmaksas, ko izdodas samazināt, vienlaikus piegādājot preci mazumtirgotājiem reģionos. “Konkurence ir liela, jo iepirkumos startē arī mazie audzētāji – ģimenes saimniecības. Bet lielajos iepirkumos, šķiet, konkurence samazinās, jo iepirkumu prasības un specifikāciju ne visi var izpildīt,” vērtē S. Kalniņš.
Vairāki rekordisti
Iepirkumu rekordists vasaras puķu piegādē, šķiet, ir “I. Tiesneses individuālais uzņēmums”, ko Jelgavas pilsētas dome par uzvarētāju izraudzījusies tieši 18 reizes. Šis uzņēmums lielākoties bijis vienīgais pretendents konkursā, liecina “LA” veiktā izpēte. Šogad iepirkums par puķu piegādēm Jelgavā gan vēl nav izsludināts, bet pagājušajā gadā iepirkuma summa bija 28,9 tūkstoši eiro.
Individuālā uzņēmuma vadītāja Inese Tiesnese iepriekš skaidroja, ka Jelgavā neviens negrib sacensties par ziedu piegādēm. Viņa iepirkumu konkursos piedalās, jo tie garantē precei noietu un ir laba iespēja realizēt izaudzēto. I. Tiesneses paveikto slavē citi kolēģi, sakot, ka pilsētas appušķošana ir viņas sirdslieta un uzņēmēja to darot pēc labākās sirdsapziņas.
Desmit Liepājas pašvaldības uzņēmumu iepirkumos par dekoratīvo puķu trauku piegādi un uzstādīšanu un vides dizaina objektu uzstādīšanu kopš 2013. gada uzvarējis uzņēmums “Pīlādži – juniors”. Šogad uzņēmums savus pakalpojumus pašvaldībai sniegs par 5,8 tūkstošiem eiro, neskaitot PVN. Līdztekus šim iepirkumam ar ziediem un košumaugiem tiek apstādīti arī parki, skvēri un laukumi, kas notiek atbilstoši līgumam, kas noslēgts ar SIA “Tranzīts L” līdz 2020. gada beigām.
Rocība atšķiras
Salīdzinoši mazākā Auces novada pašvaldība izsludinātajā iepirkumā par vasaras puķu piegādi, stādīšanu un stādījumu kopšanu apstādījumos, puķu podos, piramīdās un kastēs Auces novadā izraudzījusies Dobeles rajona Ukru pagasta zemnieku saimniecību “Jaunās – Čūreikas”, kas šo darbu veiks par 28,3 tūkstošiem eiro. Šajā iepirkumā bija pieteicies viens pretendents, kas arī izraudzīts par uzvarētāju.
Saimniecības pārvaldniece Gita Briģe stāsta, ka iepirkums ir liels, taču viņas saimniecībā puķu ir daudz. Šogad Auces novadā tikšot veidotas puķu piramīdas, kastes un pat puķu viļņi. Viņa arī neslēpj savas bažas, ka lielražotāji mazos puķu audzētājus no tirgus var izspiest.
“Būs tāpat kā ar piensaimniekiem. Arī mēs agrāk nodarbojāmies ar piena lopkopību, bet tas izbeidzās. Tagad audzējam puķes, bet ar savu cenu nevaram konkurēt ar lielajiem audzētājiem, kam cena ir daudzreiz zemāka,” tā Gita Briģe.
Interesanti, ka dobelnieku piedāvātā summa Auces novada izdaiļošanai ir tikpat liela kā, piemēram, pērn tērētā Jelgavas apzaļumošanai. Salīdzinājumam – Tukuma novada dome savas pilsētas appušķošanai pēdējos gados tērējusi teju piecas reizes mazāku summu – piecu sešu tūkstošu eiro apmērā ik gadu.
“Jāņa Aldermaņa dārzniecības” direktore Vija Rožukalne uzskata, ka pašvaldībām nevajadzētu gaidīt pēdējo brīdi, bet izsludināt iepirkumus savlaicīgi – septembrī, oktobrī.
“Problēma ir tā, ka pilsētu pašvaldības konkursus rīko pārāk vēlu. Janvāris, februāris – tas ir stipri vien par vēlu, jo jārēķinās, ka, uzvarot iepirkumā, pēc tam vēl jāmeklē, kur iepirkt sēklas un jaunstādus. Optimāli šos iepirkumus rīkot septembrī vai oktobrī, līdzīgi kā tas notiek citās Eiropas Savienības valstīs,” norāda Vija Rožukalne.
Viņa gan atzīst, ka Latvijā ir daži izņēmumi, kas iepirkumus rīko laikus. “Vasaras puķu iepirkumos lielākoties piedalās vieni un tie paši – kādas četras lielās dārzniecības. Iepirkumos vērojams izteikts reģionalizācijas princips, jo puķes nemīl lielu pārvadāšanu – tad tās zaudē kvalitāti,” stāsta V. Rožukalne. Konkurence esot liela, jo aizvien vairāk dārzniecību darbojas ar vasaras puķu stādu audzēšanu.