Pilnveidota kadastrālās vērtēšanas aprēķina izveidei nepieciešami vēl 208 000 eiro 1
Pilnveidota kadastrālās vērtēšanas aprēķina izveidei nepieciešami vēl 208 243 eiro, izriet no uz nākamo Ministru kabineta sēdi iesniegtā noteikuma projekta “Kadastrālās vērtēšanas noteikumi”.
Tā anotācijā skaidrots, ka kopējai projekta izstrādei nepieciešami 349 932 eiro, no kuriem pērn Valsts zemes dienestam tika piešķirti jau 141 989 eiro, savukārt atlikusī summa nepieciešama 2021.gadā.
Anotācijā arī norādīts, ka vislielākās izmaksas rada kadastra kartes datu šķelšana ar Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas datiem, kadastra kartes datu šķelšana ar būves datiem un automātisko procesu izveide, kā arī rezultātu glabāšanu kadastra teksta datos. Papildus izmaksas veido arī vērtību zonējumu moduļa un portāla “kadastrs.lv” pielāgošana.
Lai modelētu jaunās kadastrālās vērtības atbilstoši jaunajiem vērtēšanas modeļiem, nepieciešama izmaiņu izstrāde kadastrālo vērtību prognozēšanas sistēmā, proti, jaunu vērtību un koeficientu uzkrāšana, datu uzglabāšana un apstrāde, izmaiņu veikšana vērtību aprēķina algoritmā, pārejas nodrošināšana no pieciem zonējumiem uz trīs zonējumiem.
Tāpat nepieciešams veikt izmaiņas arī Kadastra informācijas sistēmas datu bāzē, lai pielāgotu datu ielādes procesus kadastrālo vērtību prognozēšanas sistēmā.
Nepieciešams veikt izmaiņas arī Nekustamā īpašuma tirgus informācijas sistēmā tirgus datu analīzes pilnveidošanai, kā arī portālā “www.kadastrs.lv” projektēto zonējumu, projektēto īpašumu un objektu vērtību publicēšanai, un darījumu un vērtību zonu raksturojuma interaktīvas kartes attēlošanai.
Jautājumu paredzēts izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta “Par valsts budžetu 2021. gadam” un likumprojekta “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2021., 2022. un 2023. gadam” sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem papildu finansējuma pieprasījumiem.
Jaunā aprēķina izveide nepieciešama, jo plānotie grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā paredz, ka no 2022.gada tiks ieviesta jauna kadastrālo vērtību bāze.
Grozījumi paredz, ka, izstrādājot kadastrālo vērtību bāzi 2022.-2025.gadam, netiks piemērota šā likuma 68.pantu un 69.panta trešā daļu. Kadastrālo vērtību bāzi 2022.-2025.gadam paredzēts izstrādāt atbilstoši situācijai nekustamā īpašuma tirgū uz 2019.gada 1.jūliju.
Ministru kabinetam līdz šī gada 31.jūlijam jāapstiprina kadastrālo vērtību bāze 2022.-2025.gadam, kuru piemēro kadastrālās vērtības aprēķinam no 2022.gada 1.janvāra. Līdz 2021.gada 1.februārim Valsts zemes dienestam jāpublicē savā tīmekļa vietnē kadastrālās vērtības, kuras stāsies spēkā 2022.gada 1.janvārī.
Jau vēstīts, ka sākotnēji Tieslietu ministrijas izstrādātā jaunā kadastrālās vērtēšanas sistēma paredzēja speciālo vērtību un tās aprēķina principus, proti, individuālās apbūves zemei nodokļa vajadzībām būs paredzētā speciāla vērtība.
Speciālās vērtēšanas noteikšanas princips paredzēja sadalīt zemes vienību trīs daļās – zeme zem mājas, normatīvos noteiktā platība un pārējā platība. Katrai zemes platībai bija paredzēts piemērot atšķirīgu vērtību, jo līdz šim ticis noteikts, ka individuālās apbūves zemei ir noteikta standartplatība, bet virs standarta platībai piemērojams speciāls samazinošs koeficients, proti, jo lielāka zemes vienība, jo mazāka viena kvadrātmetra vērtība.
Taču starpinstitūciju sanāksmes laikā tika pieņemts lēmums svītrot jēdzienu “speciālās kadastrālās vērtības” no Kadastrālās vērtēšanas noteikumu projekta, jo kadastrālajām vērtībām ir jābūt objektīvām un atbilstīgām nekustamā īpašuma tirgum.
Savukārt daudzdzīvokļu māju apbūves zemei jaunā kārtība paredz ieviest standartplatību, kas būs atkarīga no apbūves intensitātes un ēku stāvu skaita. Attiecīgi standartplatībai tiks piemērota daudzdzīvokļu māju apbūves zemes bāzes vērtība, bet platība, kas pārsniegs standartplatību, tiks vērtēta kā zaļā zona.
Paredzēts, ka jaunais regulējums uzlabos novērtējumus situācijās, kad dzīvojamai ēkai piesaistīti lielāki zemes gabali nekā nepieciešams un tos izmanto citu māju iedzīvotāji. Ministrijā uzsvēra, ka tas ir īpaši svarīgi piespiedu nomu gadījumos.
Kadastra vērtību noteikšanai jaunajā kārtībā tāpat plānots ņemt vērā ēkas būvniecības gadu. Būtiskas izmaiņas skars arī apbūves zonējumus, proti, līdzšinējo trīs apbūves zonējumu vietā paredzēts izmantot tikai vienu. Tieslietu ministrijā skaidroja, ka tas nepieciešams, jo sabiedrībai līdz šim ir bijis grūti orientēties sadalītajos zonējumos. Savukārt lauksaimniecības zonējumā turpmāk pagasta teritoriju varēs sadalīt vairākos zonējumos.