Pilns internets ar rokdarbu paraugiem. Kā ar autortiesībām? Vai drīkst sev adīt visu no interneta? 0
“Vai iespējams iegūt patentu (autortiesības) uz kādu rokdarbu veidu (dizainu) Latvijā, tāpat kā tas ir ārzemēs? Ja var, tad gadījumā, ja cits cilvēks noada, notamborē vai noauž tādu pašu rokdarbu, vai ir jāpiemin patenta autore, publicējot vai arī pārdodot šo darbu?” IEVA RĪGĀ
Jēdzienu skaidrojums
Lai atbildētu uz šo jautājumu, Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra Informācijas pakalpojumu nodaļas vadošā referente Santa Lozda vispirms skaidro patenta, dizainparauga un autortiesību jēdzienu būtību.
Patents ir dokuments, kas aizsargā izgudrojumus jeb tehniskās jaunrades produktus. Izgudrojums var būt ierīce, paņēmiens, viela vai bioloģisks materiāls, turklāt tam jābūt tehniskas problēmas tehniskam risinājumam.
Autortiesības ir autora tiesības noteikt, kādā veidā un par kādu atlīdzību citas personas ir tiesīgas izmantot viņa radītos literāros, vizuālās mākslas, muzikālos u.tml. darbus. Autortiesības aptver dažādu saturu – grāmatas, mūziku, filmas, lugas, gleznas, skulptūras, fotogrāfijas, būves, ģeogrāfiskās kartes, datorprogrammas, datubāzes un citus darbus. Autortiesību iegūšanai darbs nav jāreģistrē, kā arī nav jāievēro citas formalitātes. Tās tiek iegūtas automātiski, tiklīdz darbs ir radīts, neatkarīgi no tā, vai ir pabeigts.
Dizainparauga reģistrācija attiecas uz izstrādājuma vai tā daļas ārējo izskatu, nevis uz izstrādājuma tehniskajām pazīmēm. Ar reģistrētu dizainparaugu var aizsargāt jebkura rūpnieciska vai amatnieciska darinājuma formu, kā arī iepakojumus, grafiskus simbolus, zīmējumus, telpu noformējumus, šriftus, atsevišķas izstrādājuma detaļas. Var aizsargāt gan plakanus, gan telpiskus objektus.
Tātad šajā gadījumā jums ir autortiesības uz jūsu radīto darbu, tomēr, ja vēlaties reģistrāciju, visatbilstošāk būtu izmantot dizainparauga aizsardzību.
Aizsardzības iespējas
Intelektuālā īpašuma informācijas centra Patentu valdes bibliotēkas vadītāja Dace Buša skaidrojumu papildina: “Ar patentu cilvēkam, kurš izgudrojis kādu jaunu un lietderīgu procesu, ierīci, materiālu vai vielu kompozīciju, tiek piešķirtas īpašas tiesības aizliegt citiem izgatavot, izmantot vai pārdot izgudrojumu konkrētās valsts teritorijā. Patentu, piemēram, var iegūt uz paņēmienu, kādā ir darināts jūsu rokdarbs (ja šis paņēmiens ir jauns, līdz šim pasaulē nebijis un jūs to līdz šim neesat darījusi zināmu sabiedrībai). Uz rokdarbu veidojošo rakstu gan patentu neizsniedz.”
Dace Buša atgādina, ka rokdarbu var aizsargāt vairākos veidos:
1) ar autortiesībām – tās tiek iegūtas automātiski, tiklīdz darbs ir radīts, neatkarīgi no tā, vai tas ir pabeigts; pret pārkāpēju var vērsties, ja notikusi tieša darba kopēšana;
2) ar nereģistrēta Kopienas dizainparauga tiesībām – tās automātiski stājas spēkā brīdī, kad dizainparaugs tiek izpausts sabiedrībai un darbojas visā Eiropas Savienības teritorijā (tiesības ilgst trīs gadus un, līdzīgi kā autortiesību gadījumā, aizsargā pret tiešu darba kopēšanu);
3) reģistrējot dizainparaugu (Latvijā to veic Patentu valde), kad tiek iegūtas izņēmuma tiesības aizliegt citām personām izgatavot, tirgot, importēt, eksportēt (t.i., veikt darbības peļņas iegūšanai) jebkuru izstrādājumu, kas ir sajaucami līdzīgs reģistrētajam dizainparaugam.
!!! Dizainparaugu aizsardzība darbojas tikai tajā valstī, kurā ir veikta reģistrācija. Tas nozīmē, ka dizainparaugs jāreģistrē katrā valstī vai teritorijā, kurā paredzēts šīs tiesības īstenot.
Atkarībā no interesējošo valstu saraksta tiesību iegūšanai var izmantot dažādas iespējas – reģionālo (dizainparauga reģistrācija visā ES teritorijā); starptautisko – attiecinot reģistrāciju uz interesējošām Hāgas vienošanās par dizainparaugu starptautisko reģistrāciju Ženēvas akta dalībvalstīm. Ja dizainparaugu vēlas reģistrēt starptautiski, to nedrīkst publiskot pirms dizainparauga reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas, jo publiskošana var būt šķērslis dizainparauga novitātes atzīšanai.
UZZIŅA
Sīkāku informāciju un skaidrojumu var saņemt Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centrā K. Valdemāra ielā 33, 4. stāvā, Rīgā, tālr. 67226628.
SVARĪGI
• Reģistrēta dizainparauga īpašniekam ir tiesības marķēt izstrādājumus ar aplī ietvertu burtu D vai ar tekstu, kas brīdina par dizainparauga reģistrāciju. Marķējumā var ietvert arī tiesību īpašnieka vārdu un norādīt reģistrācijas vai pieteikuma datumu.
• Ja dizainparauga tiesības ir pārkāptas, tiesību īpašnieks var vērsties tiesā, pieprasot segt radušos zaudējumus.