“Pilnīgi sūdi, tas ir par lēnu!” ES valstu politiķi sašutuši par vakcīnu iepirkumiem 3
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Eiropas Savienībā joprojām trūkst vakcīnu pret Covid-19, tāpēc vairākas ES dalībvalstis ir atteikušās no solidaritātes vakcīnu iepirkumos un meklē jaunus partnerus, lai paātrinātu savu iedzīvotāju vakcinēšanu.
Vairākas nedēļas atturoties no Eiropas Komisijas kritikas, pēdējās dienās Dānija, Austrija, Polija, Slovākija un Čehija ir pievienojušās Ungārijai, saraujot saikni ar ES vienoto vakcinēšanas stratēģiju un meklējot vakcīnas ārpus ES robežām. Vairākas dalībvalstis asi kritizējušas Eiropas Komisiju par novēlotiem pasūtījumiem vakcīnu iepirkumos.
EK aicinājusi uz sapratni, taču nepiedāvājot tūlītējus lēmumus situācijas labošanai. “Vakcīnu ražošana un piegāde ir projekts, kurā ir daudz šķēršļu,” atzina EK pārstāve, “taču, manuprāt, mēs esam izveidojuši sekmīgu vakcīnu stratēģiju,” viņa apgalvoja.
Vairāku ES valstu politiķi tam nepiekrīt. “Pilnīgi sūdi,” paziņojis Vācijas finanšu ministrs Olafs Šulcs, raksturojot ES vakcīnu programmu, atzīmē izdevums “Politico”. “Eiropas Zāļu aģentūra rīkojas pārāk lēni,” uzskata Austrijas kanclers Sebastians Kurcs, skaidrojot plānu veidot vakcīnas kopā ar Dāniju un Izraēlu.
EK paziņojusi, ka ES programma paredz 1,5 miljardu vakcīnas devu ražošanu, kas dotu iespēju līdz šī gada vasarai vakcinēt aptuveni 70% iedzīvotāju. EK runasvīrs Ēriks Mamers izteicies, ka nelielai valstij kā Izraēla ir vieglāk ātri vakcinēt tās deviņus miljonus iedzīvotāju, salīdzinot ar 450 miljoniem cilvēku ES valstīs ar dažādām veselības aprūpes sistēmām.
“Es negaidu,” deklarējis Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, paziņojot par Budapeštas lēmumu pirkt Krievijas un Ķīnas vakcīnas. Viņš pats potēts ar Ķīnas vakcīnu “Sinopharm”. Polijas prezidents Andžejs Duda tālruņa sarunā ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu paudis interesi pirkt Ķīnas vakcīnu.
Eksperti atgādina, ka savulaik Polija aizkavēja EK sarunas ar Vācijas farmācijas firmu “BioNTech”, jo tās kopīgi ar ASV firmu “Pfizer” ražotā vakcīna esot pārāk dārga un nepietiekami pārbaudīta. Polija ieteica pirkt vakcīnu “Oxford/AstraZeneca”, taču tās piegāde aizkavējās.
Varšava nepasūtīja vakcīnu “Moderna”, lai gan tā bija pieejama. “Manuprāt, Slovākijas izredzes sagādāt vakcīnu ir daudz labākas EK programmas ietvaros nekā tikai saviem spēkiem,” nesen atzina Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova intervijā izdevumam “Politico”. Taču pēc dažām dienām Slovākija iepirka divus miljonus devu Krievijas vakcīnas “Sputnik”.
Paredzēts, ka nākamnedēļ Eiropas Zāļu aģentūra varētu apstiprināt lietošanai ES ceturto vakcīnu, ko ražo ASV firma “Johnson & Johnson”, taču tās piegāde varētu sākties tikai marta beigās. Šī gada otrajā ceturksnī varētu sākties vakcīnas “Novavax”piegāde, ko ražo ASV firma. Kompānija “BioNTech/Pfizer” paredz piegādāt 75 miljonus vakcīnas devu otrajā ceturksnī.
Britānijas un Zviedrijas firma “AstraZeneca”, kuras vakcīnas piegāžu aizkavēšanās gada sākumā izraisīja bažas un dusmas ES, sola piegādāt agrāk paredzētos 180 miljonus vakcīnas devu šī gada otrajā ceturksnī.
Firma “AstraZeneca” varētu iesaistīt Covid-19 vakcīnu ražošanā Indijas uzņēmumu “Serum Institute of India”, kam ir liela pieredze un plašas ražošanas jaudas dažādu vakcīnu ražošanā, atzīmē “Politico”. Šobrīd uzņēmuma “Serum Institute of India” ražotni pārbauda Eiropas Zāļu aģentūras eksperti, lai pārliecinātos, vai tā atbilst ES kvalitātes prasībām.