Desmit lietas un vietas, kas Latvijā saistītas ar laimes vārdu 2
Kas ir laime? Patīkama dvēseles noskaņa, apmierinātība, gandarījums, prasme dzīvot harmonijā ar sevi un citiem? Dzejnieks Imants Ziedonis sacījis: “Laime ir visu lietu kārtība.” Meklējam lietas un vietas, kas Latvijā saistītas ar laimes vārdu.
Latvijā dzīvojot 31 persona, kam vārdā Laimnesis. Šā vārda valkātāji esot avangardiski, enerģiski, ar vadoņa raksturu. Laimnesim pastāvīgi jāmeklē neordināra pieeja visam jaunajam. Sastopami arī uzvārdi, kas saistīti ar laimes jēdzienu, piemēram, zinām latvieti Venecuēlas dēkaini Aleksandru Laimi, SIA “Agribalt Latvia” vadītāju Uģi Laimīti, Sandi Laimi – LU Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas pētnieku, monogrāfijas “Raganu priekšstati Latvijā: Nakts ragana” autoru. Starp citu, katru “Mājas Viesa” numuru rūpīgi veido arī dežurējošā redaktore Laima Vilsone.
Latviešu mitoloģijā Laima, arī Laimes māte, ir likteņlēmēja dievība. Senlatviešiem bija priekšstats, ka katram ir sava Laima, turklāt cilvēka likteni varēja noteikt vairākas likteņa dievības (Dievs, Velns, Māra, Veļu māte u. c.). Latviešu Laimas kults katolicisma ietekmē līdz 16. gadsimtam saplūda ar Māras kultu – Livonijas ordeņa piekopto Dievmātes Marijas pielūgšanu. Tādēļ Marijas tēlam Livonijā sāka piedēvēt īpašības, kas agrāk bija raksturīgas tieši Laimai.
Laimas pulksteni uzbūvēja 1924. gadā, bet 1936. gadā pulksteni izdekorēja ar valsts lielākā saldumu ražotāja “Laima” nosaukumu un logotipu.
Ja ne kabatā, tad vismaz sirdī esam noglabājuši viena lata monētas ar laimes pakavu, kura grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke un ģipša modeli – tēlniece Laura Medne. Monētas kaltas Vācijas kaltuvē “Staatliche Münze Berlin”.
Priecē arī ikgadējie “Laimes lāču” salidojumi Jūrmalā un radošais Bērnu un jauniešu teātra festivāls “Laimes lācis 2014”.
Atpūtas komplekss ”Laimes ligzda” atrodas 80 km no Rīgas un 8 km no Cēsīm – gleznainā Vidzemes lauku ainavā.
Ziemassvētku rituāls laimes liešana. Laimi var liet no jebkura kūstoša materiāla – sākot no vaska un parafīna līdz alvai, svinam utt. Lielākoties laimes liešanai izmanto alvu un svinu. Lai izlietu laimi, jāņem padziļa bļodiņa ar ūdeni. Jāizkausē alva un tā ātri jāielej traukā ar ūdeni. Izlieto figūriņu – laimi – liek starp sveces liesmu un sienu un mēģina sveces liesmas mestajā ēnā saskatīt zīmes un simbolus, kas vēsta par notikumiem nākamajā gadā.
Ilūkstes novada Bebrenes pagastā atrodas zemnieku bioloģiskā saimniecība “Laimneši”. Tajā ir vairāk nekā simts liellopu, audzē ekoloģiski tīrus kartupeļus un citus dārzeņus. Deviņdesmitajos gados celtā māja mantojusi nosaukumu no vecās ēkas, kura gājusi zudībā.
Vasaras sezonā Kolkasragā darbojas tā dēvētās Laimes mājas, kas sniedz unikālu iespēju baudīt romantiskus saullēktus un saulrietus. Laimes mājas atrodas pašā jūras krastā, logs pavērsts pret jūru, lai romantiskos skatus varētu vērot, neizejot no mājas.
Lielais laimiņš – daudzgadīgs, vidēja lieluma biezlapju dzimtas lakstaugs. Ziedi atrodas blīvā vairogveida skarā stublāja galotnē. Kauss ļoti īss, smails. Vainags dzeltenbalts līdz zaļgandzeltens (ap 0,4 cm), ļoti reti sārts. Putekšņlapas nedaudz pārsniedz vainagu. Auglis – zaļš somenis (aptuveni vainaga garumā) ar īsu knābīti. Kopauglī pieci someņi. Zied no jūnija līdz septembrim.