Pilna kabata Igaunijas piedzīvojumu 0
Ja ģimene ar dažāda vecuma bērniem brīvdienās dosies uz Igauniju, var būt nelieli ķīviņi, uz kuriem muzejiem un atrakcijām doties tūliņ un kurus atstāt citai reizei. Interesanti būs pabraukāt ar mašīnām Urvastē bērnu Satiksmes pilsētiņā, apskatīt Tartu Rotaļlietu muzeju un Leļļu muzeju Tallinā.
Un kur tad vēl zinātnes centrs “AHHAA”, no kura bērnus var izvilināt ārā tikai pēc trim stundām…
Fantazētāji gribēs apskatīt Poķu zemi un paceļot laikā Paides cietokšņa deviņos stāvos, bet reālistus vairāk vilinās Jūras muzejs Tallinā ar zemūdeni “Lembit”. Ostā ir buru laiva “Kajsamoor”, tulkojumā – “Vēju troļļa māte”. Igaunija, protams, nav troļļu dzimtene, taču burinieki bieži traucas uz svešām zemēm. Tā “Vēju troļļa māte” ik pa laikam aizkuģo uz Kihnu salu vai kur tālāk, piemēram, uz burinieku festivāliem Francijā. “Kajsamoor” komanda labprāt ierāda cilvēkiem pirmās iemaņas burāšanā, un tas maksā 25 eiro. Var salīgt vizināšanos privātā kruīzā.
Poķu zemē un Rotaļlietu muzejā
Mākslinieka Edgara Valtera zīmējumus pazīst ne vien igauņu, bet arī latviešu bērni, jo viņš ilustrējis E. Rauda grāmatu par naksitrallīšiem Ķērpjbārdi, Uzroci un Puszābaku.
Taču E. Valters ir radījis arī pats savas fantastiskās būtnes – poķus. Viņa iztēlē atdzīvojušies purva ciņu grīšļi ir kļuvuši par Poķu ģimeni, kuras piedzīvojumi attēloti grāmatās. Veru un Pelvas novada pierobežā atrodas 2000. gadā dibinātais dabas parks “Pokumaa” jeb Poķu zeme.
Muzejā uzzinu, ka ir pat īpašs Poķu kalendārs ar jautrām svētku dienām. Šogad pirmā cīruļa dziesmas diena un dzeguzes kūkošanas diena jau aiz muguras, tāpat pagājuši vardes kurkstiena svētki aprīlī. Taču rīt, 17. maijā, ir ziedu frizūras diena! To, kā Poķu zemē līksmojas svētkos, uzzināsit, ja ieradīsities tur 12. jūnijā – Sarkanās zemenes dienā. E. Valters pats jau mūžībā, taču viņa pasaku tēli turpina priecēt bērnus un pieaugušos.
Tartu Rotaļlietu muzejā izlasāms stāsts par kādu citu vīru, un arī viņa veikums sajūsmina mazus un lielus apmeklētājus. Vladimirs Sapožņikovs (1906 – 1996) bērnībā bijis pasaulē jaunākais klauns, kurš jau piecu gadu vecumā strādājis cirkā. Krievijas cars Nikolajs II viņam uzdāvinājis rotaļlietu zaldātiņus, ar kuriem zēns labprāt brīvajos brīžos spēlējies. Bet vēlāk, jau pieaudzis būdams, pēc viesizrādēm dažādās zemēs vedis mājās mehāniskas un elektroniskas rotaļlietas. Kolekciju, kurā ir vairāk nekā astoņi simti lietu, 1998. gadā mantinieki uzdāvinājuši muzejam.
Satiksmes pilsētiņa
Ja tu pārkāp noteikumus un brauc, degot sarkanajai gaismai vai pie gājēju pārejas neapstādini mašīnu, tad – marš! – policijas karcerī aiz restēm! Jā, tik bargi noteikumi ir Urvastē. Bijušās fermas ēkā tagad ierīkota Satiksmes pilsētiņa, kur vecāki bērniem satiksmes drošību var mācīt ar rotaļām, kur autokinoteātrī var skatīties animācijas filmas un, galvenais, vizināties pa autodromu. Ja grupā ir vismaz desmit cilvēku, biļete katram maksā piecus eiro. Ja gribas pavizināties ilgāk par noteikto laiku, jāmaksā par automašīnu nomu īpaši.
Ārā ir arī sacīkšu automašīnu modeļi tieši bērniem un pusaudžiem. Raug, iesēdies “BMW” vai “Ferrari” un traucies pa F1 trasi!
Satiksmes pilsētiņas īpašnieki ir veiksmīgi projektos ieguvuši ES fondu naudu, un patlaban top treniņu ceļš velosipēdistiem. Igaunijā no desmit gadu vecuma velosipēdistam vajag vadītāja apliecību, un iecerēts, ka nākotnē bērni pārbaudījumus tās iegūšanai varēs nokārtot arī šeit, Satiksmes pilsētiņā.
Varbuses bijušajā pasta stacijā atrodas Igaunijas Ceļu muzejs. Tajā var iepazīt ceļu un tiltu būves vēsturi un aplūkot vecos moskvičus un volgas, arī autoceltņus un ceļu būves tehniku. Vēlies pamēģināt, kā jūtas cilvēks, kas cietis satiksmes negadījumā, braucot ar ātrumu tikai septiņi kilometri stundā, un kā jūtas cilvēks, kura mašīna apmetas uz jumta?
Drošāk un patīkamāk gan ir iekāpt sešvietīgā pasta karietē, kāda pa Igaunijas ceļiem brauca 1840. gadā vai audioierakstos paklausīties pirmo Tallinas taksistu atmiņas. Ceļu muzeja gide Neidi Ulste teic, ka vislabākie muzeja apmeklētāji ir bērni, kuriem ļoti, ļoti patīk ar miniekskavatoru rakt zemi. Par šo izpriecu jāmaksā viens eiro. Ieejas maksa muzejā – četri eiro pieaugušajiem, bet divi eiro bērniem un pensionāriem.
Fakti Tartu, Tallinas u. c. pilsētu tūrisma informācijas birojos ir bezmaksas kartes un bukleti ceļotājiem. Zinātnes centra “AHHAA” apmeklētājiem biļetes ūdens atrakciju parkā “Auras” ir par 20 procentiem lētākas, tāpēc der painteresēties arī citās vietās, vai nav spēkā kāds īpašs piedāvājums. Plašāka informācija par tūrisma objektiem Igaunijā atrodama vietnēs “www.visitestonia.com”, “www.pokumaa.ee”, “www.lennusadam.eu” un citās. |