Pilis, dienas un džorvas: kā Mēness ietekme izpaužas Austrumu astroloģijā 0
“Astro Avīze” jau nedaudz ieskatījusies Austrumu, konkrēti Ķīnas astroloģijā. Toreiz apskatījām Austrumu kalendāra sistēmas, noskaidrojām, kādas stihijas un zodiaka zīmes ietekmē cilvēka dzīves gadus, mēnešus un dienas. Tiesa gan, daudzas no šīm sakarībām drīzāk varētu piedēvēt numeroloģijai, nevis astroloģijai, jo tiek ņemts vērā kalendāra datums, nevis reālais planētu stāvoklis pie debesīm. Kaut gan arī pie mums Rietumos, nosakot gadu, mēnesi, dienu pārvaldošo planētu, to esam pieraduši attiecināt uz astroloģiju, kaut arī rezultāts nemaz nav atkarīgs no reālā debess spīdekļu stāvokļa, bet gan no kalendāra datuma. Taču šoreiz par citu Austrumu astroloģijas tēmu – Mēness ietekmi.
Mēs esam pieraduši, ka astrologi Rietumos saista Mēness ietekmi gan ar tā atrašanos konkrētā Zodiaka zīmē, gan ar Mēness dienām, kuru skaits sākas no jaunmēness momenta un kuras ilgst laikposmā starp Mēness lēktiem konkrētā ģeogrāfiskā vietā. Tiek ņemta vērā arī Mēness fāze.
Ko nosaka sideriskais zodiaks
Par Mēness ietekmi uz visu dzīvo zina arī Ķīnas, Tibetas un Japānas astrologi. Taču šīs ietekmes novērtēšanai viņi lieto citādu sistēmu nekā pie mums.
Mums pierasto Auna, Vērša un citu zīmju vietā tiek lietota nedaudz cita Zodiaka sistēma – t. s. sideriskais zodiaks, kurš atšķirībā no pie mums biežāk lietotā t. s. tropiskā zodiaka nav vis piesaistīts pavasara punktam, kura stāvoklis starp zvaigznēm gadu tūkstošu gaitā mainās, bet gan konkrētiem zvaigznājiem, un šī Zodiaka sākuma punkta stāvoklis attiecībā pret zvaigznēm laika gaitā nemainās. Tibetas astrologi uzskata, ka šis sākuma punkts pašlaik atrodas 5° Vērsī. Sākot no šī punkta, zodiaka riņķis ir sadalīts 27 vienādās daļās, katrā pa 13°20’. Tā kā pilns Mēness ceļš zodiakā aizņem 27,32 dienas (nejaukt ar Mēness fāžu maiņas periodu, kurš ir 29,53 dienas!), tad katrā zīmē, ko austrumos sauc par Mēness pilīm (gukariem), Mēness atrodas apmēram vienu dienu un darbojas saskaņā ar šīs pils astroloģisko raksturojumu.