Piliens iesprūk biksītēs. Operācija nav vienīgais risinājums 0
No lasītājas vēstules: “Pēc otrā bērna piedzimšanas sastapos ar problēmu – urīna nesaturēšanu. Jebkuras slodzes gadījumā kādas piles vienmēr iesprūk biksītēs. Jau esmu sapratusi, ka higiēniskās paketes ir īslaicīgs risinājums, bet vai kāds speciālists varētu izskaidrot, kas jāņem vērā operācijas gadījumā? Ar ko sākt? Pie kura speciālista doties? Cik ilgi pēc operācijas nevarēšu strādāt, kādi ierobežojumi vēl būs? Lūdzu, izstāstiet soli pa solim!”
Tāpat vien nepāries
“Nevar tik vienkārši pateikt, ka noteikti jāoperē. Pirmais solis būtu vēršanās pie urologa,” iesaka urologs Armands Bāliņš, piekrītot vēstules autorei, ka higiēnas pakešu bezgalīga lietošana nav pareizākā taktika, jo problēma pati no sevis nepāries. “Tas, vai pie urologa dodas ar ģimenes ārsta nosūtījumu vai bez tā, ir galvenokārt finansiāls jautājums. Urologs nav tiešās pieejamības ārsts, un, lai saņemtu valsts apmaksātu konsultāciju, ģimenes ārsta nosūtījums ir nepieciešams.”
Urologs uzdos dažādus jautājumus – par pacientes vecumu, svaru, laiku, cik sen bērns piedzimis. “Ja dzemdības bijušas pirms mēneša, ar operāciju nevajadzētu steigties, bet, ja pirms gadiem diviem trim, iespējams, tā būs nepieciešama.” Tomēr iepriekš jāveic uroloģiski izmeklējumi, lai noskaidrotu urīna nesaturēšanas iemeslu un izslēgtu iespēju, ka vainojama kāda cita slimība, piemēram, ginekoloģiska kaite vai urīnpūšļa iekaisums. Noskaidrojot cēloni un citus apstākļus (piemēram, blakussaslimšanas), var lemt par ārstēšanas taktiku. Atkarībā no problēmas smaguma pakāpes dažkārt labus rezultātus iespējams panākt ar speciāliem vingrojumiem, citkārt – ārstējot ar zālēm, vēl citos gadījumos – ar ķirurģisku iejaukšanos.
Arī uroloģe Natālija Bozotova iedrošina vēstules autori nekautrēties un meklēt speciālista palīdzību, nevis samierināties ar to kā kaut ko neizbēgamu, jo īpaši tāpēc, ka iespējas efektīvi palīdzēt ir ievērojami uzlabojušās.
Operācija nav vienīgais risinājums
Daktere Bozotova paskaidro, ka izšķir trīs veidu urīna nesaturēšanu – slodzes, pavēles tipa un jaukta tipa.
Pirmajai raksturīgas sūdzības par nekontrolētu urīna noplūdi gandrīz jebkuras fiziskas piepūles vai dzimumattiecību laikā – ejot, pieceļoties kājās, mainot ķermeņa pozīciju, ceļot smagumus, smejoties, šķaudot. Iemesls – atslābuši vai bojāti iegurņa diafragmas saistaudi vai starpenes muskulatūra. Atkarībā no smaguma pakāpes slodzes urīna nesaturēšanu iespējams ārstēt, trenējot urīnpūsli, veicot speciālus vingrojumus starpenes muskulatūras stiprināšanai u.tml. Smagas nesaturēšanas gadījumos nepieciešama operācija, bet vieglu un vidēji smagu urīna nesaturēšanu var ārstēt ar inovatīvu neinvazīvu metodi – lāzerterapiju. Tās priekšrocības – var veikt ambulatori, nav nepieciešama narkoze, pēc tam nav jādzer pretsāpju zāles vai antibiotikas. Ja šī metode tiek atzīta par piemērotu konkrētajai pacientei, pietiek ar pāris terapijas seansiem, lai tiktu sasniegts labs rezultāts, akcentē Natālija Bozotova.
Pavēles tipa nesaturēšana izpaužas kā urīna noplūde tad, kad ir neatliekama vajadzība iet mazajās darīšanās. Parasti vajadzība iztukšot urīnpūsli pieaug pakāpeniski, un starp urinācijas reizēm ir 2–3 stundu starplaiks, taču pavēles tipa nesaturēšanas gadījumā stipra vajadzība urinēt rodas neatkarīgi no tā, cik pilns ir urīnpūslis. Patvaļīga noplūde notiek, nepaspējot aiziet līdz tualetei. Šajā gadījumā vainojama urīnpūšļa muskuļa pārāk aktīva darbība. Ārstēšanai izmanto zāles.