Pilieni pret aizliktu degunu var radīt sirdsdarbības traucējumus 0
Līdz ar auksto un ziemīgo laiku, klāt ir arī saaukstēšanās sezona, kad palielinās augšējo elpceļu iekaisumi. Tad talkā tiek likti dažnedažādi medikamenti iesnu, sāpoša kakla un klepus mazināšanai, kuri palīdz gādāt par labāku pašsajūtu un saīsināt slimošanas laiku. Nav noteikts viens pareizs veids, kā izārstēt saaukstēšanos, taču ir zināmi vairāki jautājumi, kurus uzdot savam farmaceitam, lai iegūtu vispiemērotākās zāles tieši sev. Plašāk par tiem stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.
1. Ar kādām zālēm ārstēt aizliktu vai tekošu degunu?
Viss ir atkarīgs no simptomiem. Ja deguns ir “ciet”, tad var palīdzēt tūsku mazinoši līdzekļi jeb dekongestanti, kuri jālieto lokāli. Jāatceras, ka šie līdzekļi ir paredzēti lietošanai vien dažas dienas, lai nesabojātu deguna gļotādu. Bet, ja ir iesnas kā ūdens, tad labāk izvēlēties lietot aerosolu, kas paredzēts tieši “piloša” deguna ārstēšanai. Ja vēl pievienojas nepatīkama kņudoņa degunā vai asaro acis, tad bez aerosoliem un pilieniem var lietot arī sīrupu, kapsulas vai tabletes, kas paredzēti saaukstēšanās simptomu mazināšanai.
Noteikti jāņem vērā tas, ka zālēm, sevišķi iekšķīgi lietojamām, var būt miegainības efekts vai gluži pretēji – hiperaktivitāti rosinošs efekts. Medikamenti var izraisīt gļotādu sabiezēšanu, tādēļ tie nav ieteicami cilvēkiem ar astmu.
2. Vai ir droši lietot medikamentus aizlikta deguna ārstēšanai, ja ir augsts asinsspiediens?
Šāda veida zāles var paaugstināt asinsspiedienu un radīt sirdsdarbības ritma traucējumus, kā arī paaugstināt risku sirdslēkmēm un insultam. Tāpēc, ja tiek lietoti specifiski medikamenti asinsspiediena regulēšanai, tad pirms saaukstēšanās zāļu lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu par izvēlēto medikamentu mijiedarbību.
3. Cik bieži jāizmanto deguna aerosols vai pilieni?
Aizliktu degunu mazinošie aerosoli un pilieni iedarbojas ļoti efektīvi, kā rezultātā tiek ātri atvērti elpceļi. Taču tos nevajadzētu lietot vairāk kā 3 dienas – pretējā gadījumā tie var bojāt deguna gļotādu un provocēt regulāru deguna aizlikšanu. Tāpēc laba alternatīva var būt ārstnieciskais jūras ūdens. Lai arī tas uz saaukstēšanās simptomiem iedarbosies nedaudz lēnāk, tomēr ilgtermiņā būs efektīgāks un mazinās iespējamību no jauna drīzumā atkal iegūt iesnas.
4. Kā iedarbojas klepus zāles?
Pretklepus līdzekļu primārā iedarbības funkcija ir palīdzēt izvadīt no plaušām krēpas. Taču aptiekās var atrast ļoti lielu daudzveidību ar klepu mazinošām zālēm – sākot ar sīrupiem, beidzot ar šķīstošiem pulverīšiem un putojošām tabletēm. Tas tāpēc, kas medikamenti ir kombinēti ar daudzām citām vielām, kas nepieciešami specifisku simptomu novēršanai, piemēram, lai mazinātu alerģiskas reakcijas, sāpes un rejošu klepu. Tādēļ ir nepieciešams vaicāt farmaceitam, kura no šīm kombinācijām būtu vispiemērotākā tieši tev.
5. Kādas zāles jālieto, lai kliedētu drudzi un sāpes?
Dažos gadījumos drudzis ir pat vēlams, jo tas darbojas kā aizsarga reakcija un palīdz organismam cīnīties pret vīrusu. Bet, ja drudzis ir mokošs un neizturams, visbiežāk lielāks par 38 vai 38.5 grādiem, noteikti nepieciešams lietot kādu no drudzi samazinošiem medikamentiem, kura sastāvā ir kāda no aktīvajām vielām – ibuprofēns, paracetamols vai aspirīns.
6. Kas būtu vispiemērotākais līdzeklis iekaisušam kaklam?
Noteikti ir jādzer daudz šķidrums un jāskalo kakls ar sālsūdeni, kuru var vienkārši pagatavot, sajaucot glāzi silta ūdens ar tējkaroti sāls. Bet, ja laika sāls-kokteiļu maisīšanai īsti nav, tad talkā var ņemt gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojamos līdzekļus iekaisuša kakla nomierināšanai. Vispopulārākās ir sūkājamās pastilas un konfektes ar mentola, citrona, apelsīna un ingvera garšu. Taču vienlīdz iedarbīgi pret sāpošu kaklu ir arī aerosoli, sīrupi un pilieni, kā arī ārīgi lietojami preparāti ar dabīgu augu ekstraktiem un eļļām.