
Pilienlaistīšanas sistēmas tīrīšana dārzā 0
Ar ko tīrīt aizsērējušas laistīšanas sistēmas šļūtenes sezonas beigās? A. OZOLIŅŠ
Lai iztīrītu šļūtenes un pilinātājus no iekšpuses, kur sezonas laikā uzkrājušies ne tikai sāļi, bet arī aļģes, SIA “Latvijas Ķīmija” ķīmijas tehnoloģe Margarita Rogačova iesaka tos izskalot ar 10–15% ortofosforskābi. Ja koncentrācija ir par zemu un laistīšanas sistēma neiztīrās, skābes koncentrāciju var palielināt līdz 20–30%.
Piemēram, Nīderlandē speciālisti iesaka tukšajā siltumnīcā (pēc augu izvākšanas) iztīrīt pilienlaistīšanas sistēmu ar 3% slāpekļskābes un 3% ūdeņraža peroksīda šķīdumu.
– Pilienlaistīšanas iekārtu sastāvdaļas Latvijā piedāvā vairākas firmas. Firmas “Claber” produkcija, ko mēs tirgojam, ir ar augstu noturību pret saules ultravioleto starojumu, kā arī apstrādāta ar pretaļģu pārklājumu, kas neļauj aļģēm veidoties šļūtenes iekšpusē. Turklāt ražotājs norāda tikai to, ka pilienlaistīšanas uzgaļi vajadzības gadījumā jāskalo zem tīra, tekoša ūdens. Lai noņemtu kaļķu nogulsnes, kas radušās no ūdens, var izmantot jebkuru saimniecības līdzekli, kas paredzēts šādam mērķim. Ja pilienlaistīšanas sistēmā klāt dozē minerālmēslojumu, tas, protams, negatīvi ietekmē pilienšļūtenes un pilinātājuzgaļus, tāpēc var samazināties sistēmas kalpošanas ilgums. Tāpēc svarīgs faktors ir materiāls, no kāda pilienšļūtenes un to aprīkojums ir ražoti, – uzsver SIA “Akvedukts” dārza preču iepirkumu–pārdošanas speciāliste Evita Saulona.