Kailgliemeži iznīcina dārzu? Jāiegādājas pīles! 13
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kad vienā naktī pazuda samtenes un melones, mellužniece Dace Saulīte izlēma, ka steigšus jāmeklē glābiņš un jāgādā izslavētās pudeļpīles.
Pirms iegādājās pīles, saimniece vēlējās noskaidrot, kas aprijis augus. Versijai par milzu kailgliemežiem viņa neticēja, jo dienas gaišajā laikā nevienu dārzā nemanīja. Tad nolēma izmēģināt ieteikumu un aiziet uz dārzu ar lukturīti naktī. Gliemji mudžēt mudžējuši!
Vispirms izmēģinātas dažādas gliemežu indes, tomēr atzītas par mazefektīvām, dārgām un ar īsu iedarbības laiku. Dārzu ar tām izglābt nevar, tāpēc iegādājusies pīlēnus. Kamēr tie mazi, turēti aplokā. Kad sākusi laist pastaigās pa dārzu, ap teritoriju apvilkusi celtniecībā izmantojamo tīklu. Šāda sēta nav dārga un pīlēm ir pietiekama. Protams, tā negarantē pīlēm drošību no iespējamiem medniekiem. Droša vieta ir šķūnītis, kur pīles nakšņo.
Vienmēr putniem jānodrošina grants un ūdens. Saimniece pīles baro tikai vakarā. Pa dienu barību tās gādā pašas – izlasa visus dārza kaitēkļus un to oliņas. Mēnesī pīļu ganāmpulks izmaksā ap 12 eiro. Kamēr pīlēni mazi, tiem gādāta speciālā pīlēnu barība. Pieaugušiem putniem labi der parastā vistu kombinētā barība.
Protams, pīļuki arī kaut ko nobradā, taču saimniece uzskata, ka nobradāta petūnija izskatās labāk par gliemju nograuztu. Lai pasargātu vērtīgākos augus, saimniece apliek ap tiem vieglas konstrukcijas sētiņu (var pat saspraust žagariņus). Starp tiem atstāj tik lielu spraugu, lai pīle var dobē iebāzt galvu un iztīrīt no gliemjiem.
Jārēķinās, ka pīles ir diezgan bailīgas, taču ar laiku pie barotāja pierod.