Pikets “Atdodiet bērnus!” Salacgrīvā: no asiem pārmetumiem līdz mierīgai sarunai 7
Ar bāriņtiesas darbu neapmierināto ģimeņu četrpadsmit pārstāvju pikets pie Salacgrīvas novada domes ēkas vakar sākās pusdeviņos no rīta un beidzās īsi pirms pusdienlaika pašvaldības vadītāja Dagņa Strauberga kabinetā.
Par piketa pieteicējas – ainažnieces Gitas Kreijeres – pretenzijām pret bāriņtiesu un bāriņtiesas versiju varējāt lasīt “LA” 10. februāra numura rakstā “Piketēs, lai atdabūtu bērnus”.
Vakar sarunas ritēja diezgan asā tonī. Bāriņtiesas vadītāja Maruta Pirro un viņas padotie bija spiesti atbildēt arī uz personiskas dabas jautājumiem, par vadības stilu un attieksmi pret ģimenēm, kurās risinātas aizgādības tiesības uz bērniem. Tomēr pamazām sarunas ievirzījās par konkrētām lietām.
Biežāk izskanējušie pārmetumi bāriņtiesai ir jautājuma formā: kāpēc mani uztaisīja par dzērāju; kāpēc bērnu izņēma nakts laikā; vai tas ir noziegums, ka tēvs cīnās par bērna tiesībām; vai mazgadīgs bērns viens var atrasties uz ielas; kāpēc jūs domājat, ka mēs darām pāri bērniem; kāpēc bāriņtiesa tik daudz jaucas ģimenes dzīvē? M. Pirro sacīja, ka uz šādiem jautājumiem var atbildēt, tikai skatot katru lietu konkrēti.
“Ja ģimene savas problēmas nokārto iekšienē, bāriņtiesa neiejaucas. Tā iesaistās tad, kad sākas kašķi, kas sāk graut bērna psihi,” piebilst bāriņtiesas locekle Ligita Dambe.
Pēdējos piecos gados Salacgrīvas novadā 25 gadījumos pārtrauktas pieaugušo aizgādības tiesības uz nepilngadīgajiem. “Bāriņtiesas darbā pārkāpumi nav konstatēti, tās strādā pēc likuma, tās reizēm pat gribēdamas nevar izvairīties no lietu skatīšanas. Neticu, ka bāriņtiesas speciāli un bez iemesla izņem bērnus no ģimenēm. Kad tas tiešām ir noticis, ir taču rehabilitācijas plāni, kas jāievēro, un bērni būs atpakaļ. Katram kaut kas var gadīties. Ja man piedzērušam atņemtu bērnu, es izgulētu dzērumu, jau nākamajā dienā iztīrītu māju, skrietu uz bāriņtiesu, sociālo dienestu, pie psihologiem, visur, lai tikai bērnu atdabūtu,” spriež pašvaldības vadītājs Dagnis Straubergs.
Pikets, kas pārvērtās par sanāksmi, beidzās bez konkrētiem lēmumiem. D. Straubergs teica, ka pārbaudīs izskanējušos pārmetumus par nepilnībām dokumentācijā, un ieteica uzlabot abu pušu komunikāciju.
Arī piketa iniciatore Gita Kreijere piekrita: “Vajadzētu visiem mainīties uz labo pusi: gan man, gan bāriņtiesas priekšsēdētājai, gan visiem citiem.”