Pikantās, biezās mērces – čatniji 1

Lai gan čatniji mūsu virtuvē ienākuši tikai nesen, daudziem tie kļuvuši jau sevišķi tīkami. Tās ir pikantas, biezas mērces, kas lieliski atsvaidzina jebkuras maltītes garšu. Kāpēc kečupa vietā nepamēģināt tomātu čatniju? Vai pārsteigt viesus, pie rīsiem pasniedzot pikantu ābolu čatniju? Kokosriekstu čatnijs toties lieliski garšo gan pie gaļas, gan sutinātiem dārzeņiem un rīsiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

Tā kā čatniji nāk no indiešu virtuves, tie parasti ir ļoti asi. Tik pikanti, ka latviešu garšas kārpiņām tas ir ugunsgrēks. Piedāvājam gatavot maigākus, mūsu virtuvei un ēšanas tradīcijām piemērotākus, lai tie garšotu arī bērniem.

 

Tomātu

350 ml tomātu sulas,

1 tējkarote kartupeļu cietes,

1 lauru lapa,

¼ tējkarotes maltu melno piparu,

½ – 1 tējkarote malta svaiga ingvera,

¼ tējkarotes malta kanēļa,

¼ tējkarotes maltu ķimeņu,

½ tējkarotes sāls,

2 ēdamkarotes cukura,

2 ēdamkarotes augu eļļas.

Tomātu sulu ielej katliņā uzkarsēties. Tikmēr uz pannas uzkarsē augu eļļu un uz 30 sekundēm apcep tajā garšvielas, kuras pēc tam uzreiz ieliek katlā ar sulu. Svarīgi tās nepārkarsēt un jau iepriekš sagatavot visas garš­vielas. Pretējā gadījumā tām pazūd enerģētiskā substance, kas dod apmierinājumu mūsu prātam un piepilda ķermeni ar to vitalitāti, kuru citkārt iegūstam, uzturā lietojot tikai svaigus produktus. Pievieno sāli (ja sula jau nav dikti sāļa) un cukuru. Ja gribas biezāku – nelielā auksta ūdens daudzumā izšķīdina kartupeļu cieti un pievieno mērcei. Šis ir vienkāršs, ātrs un lēts veids, kā pagatavot tomātu mērci. Tā garšas ziņā daudzkārt pārspēj pierastos kečupus!

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Ābolu 


300 g kubiņos sagrieztu ābolu,

2 ēdamkarotes svaiga rīvēta ingvera,

2 ēdamkarotes brūnā cukura,

3 ēdamkarotes ūdens,

2 ēdamkarotes augu eļļas,

2 kanēļa standziņas,

1 ēdamkarote melno sinepju sēklu,

½ tējkarotes maltu melno piparu,

1/3 tējkarotes maltu krustnagliņu,

½ tējkarotes sāls.

Ābolus nomizo un sagriež mazos gabaliņos, ieliek mazā katliņā un pievieno ūdeni. Uz lēnas uguns sutina, līdz āboli sāk izšķīst. Tikmēr katliņā uzkarsē augu eļļu, uz 30 sekundēm apcep tajā sinepes, ingveru, kanēļa standziņas, pēc tam pievieno maltas krustnagliņas un melnos piparus, apcep vēl 30 sekundes un tad pievieno āboliem, kas sutinās katlā. Pieliek arī brūno cukuru, sāli un vēl nedaudz pasutina. Iznāk pikants, gards ābolu čatnijs, kas labi garšo gan pie rīsiem, gan gaļas.

 

Kokosriekstu

Viens kokosrieksts,

4 – 5 ēdamkarotes skābā krējuma,

1,5 ēdamkarotes melno sinepju sēklu,

1 ēdamkarote brūnā cukura,

½ tējkarotes sāls,

½ tējkarotes maltu melno piparu,

2 ēdamkarotes citrona sulas,

2 ēdamkarotes augu eļļas.

Kokosriekstam izkasa caurumiņu vienā no trijiem tumšajiem plankumiem, notecina kokosa pienu, tad ieliek tajā nazi un viegli sit pa naža galu ar āmurīti. No čaulas izņem riekstu un nogriež tam brūno miziņu. Riekstu sagriež mazos gabaliņos un kopā ar skābo krējumu samaļ blenderī. Ja rieksts ir pārāk sauss un masu nevar samalt, pievieno pāris ēdamkarošu ūdens. Uz pannas uzkarsē eļļu (labāk izmantot neitrālas garšas augu eļļu, piemēram, kukurūzas, vīnogu kauliņu vai labu saulespuķu eļļu) un apcep tajā melno sinepju sēklas. Kad sēkliņas sāk sprakšķēt, pievieno kokosriekstu masu un pārējās sastāvdaļas. Cep uz lēnas uguns, nepārtraukti maisot 4 – 5 minūtes. Var pasniegt gan siltu, gan aukstu. Garša fantastiska, jo apceptās melno sinepju sēkliņas dod riekstu garšu, kas lieliski izceļ kokosrieksta maigo garšu.

 

Uzziņa

• Čatniji ir ideāls veids, kā dažādot, papildināt un bagātināt ēdiena garšu!

• Visbiežāk čatniju gatavo no ogām un augļiem, bet var izmantot arī dažādus dārzeņus un eksotiskākus produktus, piemēram, kokosriekstus.

• Visgardāk čatniji garšo, tikko pagatavoti. Ja tos glabā ilgstoši, sāk dominēt asās garšvielas, jo smalkās garšas nianses jau ir izgaisušas.

Reklāma
Reklāma

• Čatniju pasniedz pie rīsiem, gaļas un zivju ēdieniem, sieriem, pīrāgiem.

• Parasti čatniju pasniedz mazos mērces trauciņos, neliekot kopā ar ēdienu.

• Gandrīz jebkuram čatnijam pievieno svaigu ingveru un kanēļa standziņas.

• Daudzi pie čatnijiem pievieno ogu, ābolu vai parasto etiķi, bet tas nav nepieciešams – ar garšvielām var panākt vēl pikantākas garšas, tāpēc jau nav jābojā kuņģis un veselība!

 

Svarīgi

Bieži gadās, ka veikalā iegādātais kokosrieksts jau ir sabojājies. Kā noteikt, vai tas ir svaigs? Vispirms to pie auss pakrata: ja dzirdat, kā kokosa piens skalojas gar sieniņām, ir lielāka varbūtība, ka tas būs svaigs. Šim riekstam vienā galā ir trīs tumši brūni apļi, pa kuriem var viegli iztecināt kokosa pienu. Tiem jābūt gludiem, nevis appelējušiem! Kad notecina kokosa pienu, tam jābūt šķidram un caurspīdīgam kā ūdens – ja tas ir ar duļķēm vai biezas konsistences, rieksts vairs nav svaigs, un tādu uzturā neiesaka lietot. Kokosriekstus mūsu veikalu noliktavās uzglabā ilgi, tāpēc auglis aiz biezajām čaumalām bieži vien ir jau iepelējis. Atvērts kokosrieksts ātri ir jāizlieto, jau nākamajā dienā tas parasti ir sabojājies. Ja neizdodas apēst – var sarīvēt un sasaldēt.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.