Pikantās avotkreses – izcils garšaugs, kurš labi aug arī ziemā istabā 0
Avotkrese (Nasturtium officinale) ir smalks un visai rets krustziežu dzimtas lapu dārzenis, bet varētu būt iecienīts garšaugs, ko var audzēt arī ziemā istabā. Uzturvērtības ziņā tas ir viens no vērtīgākajiem garšaugiem, jo satur daudz C vitamīna, karotīna, B grupas un K vitamīnu. Apaļajām lapiņām ir asa sinepju garša, tās izmanto kā piedevu salātiem, arī krēmzupu, veģetāro vai gaļas burgeru gatavošanai.
Piemēram, Jelgavas dārzniecībā “Miezīte” avotkreses jau divdesmit gadu audzē lielā siltumnīcā uz galdiem, mitrā, bagātinātā Kaigu kūdras substrātā KKS-1 vai KKS-2. Karstās vasarās saimnieks Normunds Mihelsons augus laista vismaz trīsreiz dienā (aukstā laikā to dara retāk), lai substrāts arvien būtu mitrs.
Avotkreses aug ātri un var sasniegt 3 m garumu, tāpēc regulāri jāgalotņo, lai nesāktu ziedēt, jo tad samazinās veģetatīvā augšana. Dzinumus griež, līdzko sasnieguši 10–15 cm garumu. Tas jādara bieži, jo pāraugušie dzinumi kļūst rūgteni. Ja pasūtījumi lielāki, garšaugus nākas nocirpt pilnībā. Tad augšanas stimulēšanai audzētājs lieto putnu mēslu raudzējumu, atšķaidot ar ūdeni attiecībā 1 : 20. Lai avotkreses pasargātu no karstiem saules stariem, Normunds siltumnīcas jumtu aplej ar mālūdeni. Noēnojumam neizmanto celtniecības krīta ūdens emulsiju, jo to nomazgāt no siltumnīcas ir laikietilpīgi.
Bioloģisko zaļumu audzētāja Anna Šmite pārliecinājusies, ka avotkreses labi aug arī dārzā, mitrā vietā, paēnā līdzīgi kā lakši jeb meža ķiploki. Rudenī augsni vēlams ielabot ar zirgu vai putnu mēsliem. Pavasarī organisko mēslojumu iestrādāt nedrīkst, citādi izdedzinās augiem saknītes. Avotkrese ir daudzgadīgs augs, kam sēklas var sēt paliekošā vietā vai iepriekš izaudzēt dēstus siltumnīcā, sējot aprīļa sākumā. Var pavairot arī ar zālveida spraudeņiem, kas apsakņojas ūdenī.
Audzējot istabā puķu podā, zem tā noliek trauku ar ūdeni, ko ik pēc laika apmaina.
! Avotkreses var sēt visu gadu un nepārtraukti iegūt vitamīniem bagātās lapiņas, tiesa gan, ziemā kreses aug vājāk nekā vasarā.