Sargā sevi pats! 0
Ārsta ieteikumi
Veidojumi uz ādas nesāp, jo ādai tas nav raksturīgi, tāpēc nevajag uzskatīt – ja sāpju nav, nekā bīstama nav. Ļaundabīgi veidojumi arī neniez un nesūrst, varbūt vienīgi vēlīnā stadijā, kad parādās izčūlojumi, – tad šādas vietas mēdz niezēt vai citādi likt par sevi manīt.
Ja ir aizdomas par ļaundabīgu veidojumu, nevajag nodarboties ar pašārstēšanos, smērējot dažādas ziedes un tādējādi cerot izārstēties. Būs zaudēts laiks un lieki iztērēta nauda.
Ne mazums cilvēku kādu dzimumzīmi aizskar vai noberž, it sevišķi vīrieši, kam tā ir uz sejas, kur tiek skūta bārda. Ja gadījies dzimumzīmi ievainot, ieteicams apmeklēt ārstu, jo var izveidoties iekaisums. Ja ādas veidojums regulāri tiek noplēsts vai noberzts, pastāv lielāks risks tam kļūt ļaundabīgam, tāpēc ieteicams to laikus likvidēt.
Pat ja vasarā neguļ pludmalē tiešos saules staros, bet saulainās dienās laiks tik un tā tiek pavadīts svaigā gaisā, piemēram, braucot ar velosipēdu vai makšķerējot, vienmēr jāpatur prātā, ka tā ir sevis pakļaušana ultravioletajiem stariem. Daudzi uzskata, ka saule ir D vitamīna avots un, jo brūnāks cilvēks, jo vairāk organismā būs šā vitamīna. Tas ir mīts, kas neatbilst patiesībai, – cilvēks var nosauļoties absolūti brūns, tomēr viņam tik un tā trūks D vitamīna, ja tā bijis arī pirms sauļošanās.
36,6 °C konsultants RAIMONDS KARLS, SIA Derma Clinic Riga vadītājs, dermatologs, Rīgas Stradiņa Universitātes asistents