Pievērs uzmanību dzimumzīmēm! 0
Katram cilvēkam uz ādas ir vismaz kāda dzimumzīme. Vienam to ir pavisam maz, turpretī citam var būt nosēts teju vai viss ķermenis. Nav pareizi ignorēt un nepievērst uzmanību savām dzimumzīmēm un citiem ādas veidojumiem – jāpārbauda, vai tie nemaina krāsu un formu, jo veidojumi var būt arī ļaunu veselības problēmu vēstnesis.
Vismaz vienreiz pie dermatologa!
Teju ikviens pieradis regulāri doties pie zobārsta, zobu higiēnista, sievietes – pie ginekologa, bet pie ādas ārsta parasti iet tad, ja sākušās veselības problēmas. Dermatologs Raimonds Karls uzskata: ikvienam vismaz reizi dzīvē vajadzētu atrādīt ādu dermatologam. “Tas jādara, lai cilvēks saprastu, kas ar viņa ādu īsti notiek,” skaidro dakteris. “Gan jau ikviens, uzlūkojot sevi spogulī pēc dušas vai vannas, atradīs kādu brūnu traipu vai pacēlumu. Visu, kas aug uz ādas, neprofesionālis parasti nodēvē trejādi – pumpa, kārpa vai dzimumzīme. Ārsta apmeklējums ļaus noskaidrot, kas patiesībā ir šis veidojums un kāda ir tā daba. Dermatologs izvērtēs katra cilvēka individuālos riska faktorus un ieteiks, ko darīt tālāk, ja tas būs nepieciešams. Pateiks, vai par veidojumiem uz ādas jāuztraucas un cik bieži jāatrādās dermatologam. Iespējams, nekas īpašs nebūs jādara – tikai sevi jāvēro un pie speciālista jāvēršas vienīgi tad, ja kāds veidojums sāk mainīt izskatu vai formu.”
Veidojums var būt bīstams
Raimonds Karls uzsver: veidojumus uz ādas nevajag atstāt bez ievērības, jo jebkurš, varbūt pat vizuāli neuzkrītošs var izrādīties bīstams ādas audzējs.
Ļaundabīgs veidojums uz ādas var būt melanoma (no grieķu valodas melanos – melns). Tas ir ļoti agresīvs, dzīvību apdraudošs audzējs, kas veidojas no melanocītiem – pigmenta šūnām epidermā. Melanoma parasti ir dažādās krāsās (var būt melnā, tumši vai gaiši brūnā, zilganā, iesarkanā, bālā), arī tās forma nav noteikta. Katru gadu Latvijā diagnosticē aptuveni 200 jaunu melanomas gadījumu.
Citas ādas vēža formas ir, piemēram, bazilioma (bazālo šūnu vēzis) vai plakanšūnu vēzis. Arī tos patlaban Latvijā konstatē arvien biežāk. Katru gadu šādu slimnieku skaits pieaug, pērn to bija vairāk nekā 1700, kas ir absolūts rekords.
Ļoti reti, tomēr reizēm dzimumzīme pārvēršas par melanomu. Pašas par sevi dzimumzīmes jeb nevusi – gan iedzimti, gan dzīves laikā radušies – lielākoties nav ļaundabīgi. Tomēr tie jāuzmana, pievēršot uzmanību, vai nemainās forma un krāsa. Ja dzimumzīmes atrodas ķermeņa daļās, ko nevar apskatīt, var izmantot divus spoguļus.