Lupstājs virtuvē 0
* Vērtīgi, ja, gatavojot zaļumu salātus, pievieno arī pāris lupstāja lapiņas.
* Ar lupstāju un ķiploka daivu var ierīvēt salātu bļodas iekšpusi, lai piešķirtu jauku aromātu.
* Var iekapāt zupā vai sautējumā, pievienot kartupeļu sacepumam.
* Daudzi par gardu atzinuši sviestmaizi, kam uzlikta gaiši zaļa, vēl mīksta lupstāja lapiņa.
* Var gatavot pesto no spinātiem, pētersīļiem, lupstāja un kapātām mandelēm.
* Lupstāja garša labi sader ar raudeni, šāda kombinācija iecienīta itāļu virtuvē, piemēram, gatavojot tomātu mērci.
* Vērtīgas ir ne tikai lupstāja lapas, bet arī kāti. Kādu stublāju var pievienot, vārot zupu vai kartupeļus. Ja kātus vēlas saglabāt ziemai, labāk tos saldēt. Ja kaltē, to dara tumšā vietā, lai neiet bojā vērtīgās uzturvielas.
* Noder arī lupstāja sēklas – tās sasmalcina un izmanto kā garšvielu gaļas ēdieniem. Jāņem gan vērā, ka lupstājs nezied katru gadu, ne vienmēr var ievākt sēklas.
Mārrutks virtuvē
* Viena no stiprākajām un asākajām garšvielām, var mēroties ar čili. Saknei sīvumu piešķir sēru saturošie, gaistošie savienojumi izotiocianāti. Asums parādās, kad mārrutku sāk mizot un rīvēt.
* Mārrutka sakni vispirms var pamērcēt aukstā ūdenī, tad nomizot un sarīvēt pēc iespējas smalkāk, lai aromāts izteiksmīgāks. Rīvējums nekļūs tumšs, ja to apslacīs ar citrona sulu. Sakni ātri sasmalcināt iespējams sulu spiedē, pēc tam biezumus iemaisa atpakaļ sulā. 100 g mārrutka saknes pievieno 50 g etiķa, nedaudz ūdens, cukuru un sāli pēc garšas. Etiķa vietā var lietot citrona sulu vai baltvīna etiķi.
* Pie zivs labi garšo ar svaigi rīvētu ābolu sajaukti mārrutki.
* Mārrutku pievieno gan saldā, gan skābā krējuma mērcēm. Piemēram, sakuļ kopā ar skābo krējumu, biezpienu un sinepēm – tā ir lieliska piedeva kūpinātai zivij vai ceptām desiņām.