Eksperti brīdina, ka ar ēku renovācijas divkāršošanu nepietiek. Tā ir trīskāršojama! 20
Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
11. jūnijā ES Enerģētikas padomē 27 dalībvalstu ministri, kuri atbild par enerģētikas jomu, atbalstīja aicinājumu līdz 2030. gadam dubultot ēku atjaunošanas tempus Eiropā, lai atveseļotu krīzes skarto ekonomiku, radītu jaunas darba vietas, novērstu enerģētisko nabadzību un “radītu zaļus mājokļus nākotnei”.
Ir jāpieliek nopietnas pūles, lai atjaunotu Eiropas ēku fondu, un tas ir jādara saskaņā ar energoefektivitātes pirmo principu, ministri noteica kopīgajā paziņojumā.
Eiropas Komisija 2020. gada oktobrī iesniedza renovācijas stratēģiju kā daļu no Eiropas Zaļā kursa ar mērķi sasniegt klimata ziņā neitrālu būvniecības nozari līdz 2050. gadam.
Videi draudzīgākas ēkas ir ļoti būtiskas, lai līdz gadsimta vidum sasniegtu nulles emisiju līmeni, jo tās rada 40% no ES siltumnīcefekta gāzu emisijām.
Tomēr eksperti ir brīdinājuši, ka ar ēku renovācijas divkāršošanu nepietiek un ka tā ir trīskāršojama. Renovācija ir jāveic, ņemot vērā valstu, reģionu un vietējos apstākļus, teikts paziņojumā.
Centrāleiropā un Autrumeiropā ir daudz novecojušu padomjlaiku daudzdzīvokļu ēku, savukārt Dienvideiropā ir jāpanāk, lai mājas būtu gana siltas ziemai un pietiekami vēsas vasarai.
“Šobrīd Latvijā renovācija nenotiek pietiekamā apjomā – pēdējos desmit gados atjaunotas ir tikai 802 ēkas un 75% no visām ēkām joprojām nav energoefektīvas,” norāda Eiroparlamenta deputāte prof. Inese Vaidere, kura ir arī Eiropas renovāciju vēstniece Latvijā.