FOTO. Mazie veikali beidzot vaļā! Rīdzinieki šodien stundām ilgi stāv uz ielas garās rindās

“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 22

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pirmajā mazo veikalu darba dienā vislielākās rindas veidojušās pie lietoto apģērbu veikaliem. Savukārt Rīgā – arī pie atsevišķām jaunu apģērbu tirdzniecības vietām.

Gan pārdevēji, gan arī pircēji stāsta, ka pēdējos četros mēnešos, kopš veikali slēgti, visvairāk pietrūcis iespējas iegādāties preces, kuras nepieciešams piemērīt. Tādēļ īpaši gaidīta ir bijusi iespēja nopirkt apavus, bērnu apģērbu, kā arī sieviešu veļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mazo veikalu saimnieki bija priecīgi beidzot vērt durvis apmeklētājiem. Bijām cerējuši, ka varēsim to darīt jau agrāk,” stāsta Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Viņš zina stāstīt, ka rindas pie lietotu apģērbu veikaliem trešdien veidojušās visur Latvijā. “Cilvēku pirktspēja pandēmijas laikā tomēr ir mazinājusies, bet jauns apģērbs ir nepieciešams.”

Pieprasa lietoto

Rindas pie lietoto apģērbu veikaliem 7. aprīlī bija vērojamas ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās.
Foto: Timurs Subhankulovs


Juglā pie Brīvības gatves, kur pārdesmit metru viens no otra darbojas divi lietoto apģērbu veikali, rinda veidojas pie abiem. Lielākoties stāvētāji ir jaunieši un vecāka gadagājuma cilvēki, arī pa kādam vidējās paaudzes pārstāvim.

Ne katrs ir priecīgs atklāt nāciena iemeslu – dažs aizbildinās, ka risina svarīgu sarunu ar līdznācēju, cits nevēlas “iesaistīties diskusijā”. Pandēmija mūs visus ir nogurdinājusi.

Tomēr citi rindā stāvētāji ir gandarīti par iespēju beidzot papildināt garderobi un savus iepirkšanās plānus neslēpj.

“Gribētos nopirkt pavasarim kādu džemperīti un īstenībā noderētu arī bikses,” atklāj Dita, kas tikko nostājusies rindas pašā galā.

Viņa lietoto apģērbu veikalos iepērkas regulāri un raugās pēc jaunākām precēm, kuras vēlāk būtu iespējams atdot arī tālāk – labdarībai.

Savukārt Anna uz lietoto apģērbu veikalu devusies kopā ar mazuli, kurš saldi čuč ratiņos.

“Visvairāk man būtu nepieciešami apavi bērniņam,” viņa stāsta. “Protams, noderēs kas jauns arī pašai. Šī ir ilgi gaidīta diena.”

Citkārt Anna mēdz iepirkties gan jaunu, gan arī lietotu apģērbu veikalos. Tomēr Rīgā jauni apģērbi lielākoties ir pieejami tieši tirdzniecības centros, kas joprojām ir slēgti, līdz ar to – izvēle ir ierobežota.

Reklāma
Reklāma

Kurpes jālaiko

Rindas pie lietotu un dažviet arī pie jaunu apģērbu veikaliem pirmajā mazo veikalu atvēršanas dienā bija vērojamas ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās.
Foto: Timurs Subhankulovs

Apavu namiņš “Enzik” Bauskā savos divos stāvos atbilstoši epidemioloģiskās drošības normām var ietilpināt vienlaikus desmit apmeklētājus.

Īpašniece smej, ka lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos, jo arī parastā darba ikdienā mazpilsētas apavu veikalā reti pulcējas tik daudz cilvēku vienlaikus.

Jau ceturto gadu veikala piedāvājumā ir apavi kundzēm, kam nākas sadzīvot ar pēdas deformācijas problēmām.

“Šīs dāmas nevar nopirkt apavus bez laikošanas: vienā reizē mēs izlaikojam pa septiņiem vai desmit pāriem,” skaidro veikala saimniece, SIA “Enzik” valdes locekle Aiga Kizne.

“Līdz ar to kundzes bija priecīgas par iespēju atkal apmeklēt veikalu, un, protams, arī mēs priecājāmies viņas redzēt. Tāpat cilvēki pašlaik aktīvi pērk bērnu apavus, jo arī tiem ir nepieciešama laikošana.”

Veikala īpašniece stāsta, ka jau ilgāku laiku uzņēmums strādājis pie sava interneta veikala izveides, kas tieši pandēmijas laikā arī veiksmīgi pabeigta.

“Tomēr nesenā pieredze liecina, ka attālināta apavu tirdzniecība nevar aizstāt fiziska veikala darbību – jo sevišķi, ja mēs uz to raugāmies, domājot par reģionu iedzīvotāju vajadzībām,” tā Aiga Kizne.

“Daudziem lauku cilvēkiem nav pietiekamas pieredzes un iemaņu interneta pirkumu veikšanā. Tāpat viņi neatpazīst un neatrod savu iecienīto veikalu interneta dzīlēs, turklāt sadārdzinājums, ko veido piegādes izmaksas, mēdz būt izšķirīgs, lai atturētos no pirkumu veikšanas.”

Veikala vadītāja zina stāstīt, ka pēdējo mēnešu laikā nereti radušās situācijas, kad apgrūtinātās apavu un apģērba iegādes dēļ cilvēki nokļuvuši izmisuma situācijā.

“Atceros, piemēram, vecāku kundzīti, kas ziemā bija atnākusi pēc saviem attālināti pasūtītajiem zābakiem vilnas zeķēs un vaļējās kurpītēs.”

Rindas nav problēma

Gan apavu namiņš Bauskā, gan citi “Latvijas Avīzes” aptaujātie mazie veikaliņi pirmajā darba dienā pieredzējuši aktīvu pircēju interesi, tomēr ar pastāvīgu rindu veidošanos nav saskārušies.

“Visvairāk cilvēki pērk apakšveļu, kā arī gultas drēbes – spilvendrānas, palagus un naktsveļu,” stāsta salona “Triko” īpašniece Kuldīgā Dagnija Vite.

Viņa skaidro, ka reģionu veikaliem nav grūti ievērot jaunos ierobežojumus.

“Prasības jau neatšķiras no tām, kuras bija jāievēro rudenī. Turklāt pircēju drūzmēšanās mums nekad nav bijusi raksturīga: parasti veikalā nav vairāk par vienu vai diviem cilvēkiem.”

Bērnu preču veikala “Pekausis” īpašnieks Madonā Ainārs Dārznieks stāsta, ka veikala pirmajā darba dienā bijis vērojams īpašs pieprasījums pēc bērnu apaviem, kā arī – pēc sieviešu apakšveļas.

“Iepriekš izmantojām iespēju piedāvāt preces distances tirdzniecībā, ko iedzīvotāji arī aktīvi izmantoja, iegādājoties bērnu apģērbu,” viņš skaidro.

Savukārt mājsaimniecības preču veikaliņš “Valrek” Rūjienā vēris durvis, kā reizi trāpot uz pavasara darbu diktēto pieprasījumu.

“Visaktīvāk pie mums iegādājas sēklas un augsni,” stāsta veikala vadītāja Ilze Jansone.

Viņa atklāj, ka distances tirdzniecība, kad cilvēkiem bijusi iespēja piezvanīt un tad ierasties izpirkt preci, nav vedusies tik raiti kā tirgošanās klātienē.

Tomēr arī pašreizējais modelis, kad šaurajās telpās drīkst vienlaikus uzturēties tikai pieci cilvēki, joprojām ietekmē ieņēmumus.

“Tādēļ ļoti gaidām, kad situācija normalizēsies un mēs visi varēsim atgriezties pie ierastā darba ritma.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.