Foto: Ekrānuzņēmums no video

VIDEO. Posta ainas Slīterē. Izzāģēts mežs nacionālajā parkā 3

12.03 ziņa papildināta ar Dabas aizsardzības pārvaldes informāciju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Dabas draugi pvasara gaidu noskaņās ar dronu filmējuši Slīteres nacionālo parku tiešā Irbes jūras šauruma un starptautiskā kuģu ceļa tuvumā un atklājuši posta ainas, vēsta “Pietiek.com”

Tas ir Latvijas mazākais un jaunākais nacionālais parks – kopš 2000.gada, jo līdz padomju okupācijas sagrāvei šī bija PSRS ārējās robežas īpašas nozīmes stratēģiskā zona, kurā varēja nokļūt vien retais.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā stāsta video autori: “Filmējot Latvijas skaistos dabasskatus, nejauši nofilmējām paprāvu izcirtumu Vīdales gravas nogāzē – nacionālā parka teritorijā. Nozāģētie koki ir sagāzti uz kraujas nogāzes un vienkārši pūst zemē. Dīvaini, bet nav nepieciešama specializēta izglītība, lai saprastu, ka tā darīt nacionālā parka teritorijā ir aizliegts.”

“Mūsu interesi pastiprināja fakts, ka nejauši atrastais izcirtums atrodas pie prāva lauku īpašuma – varētu teikt, mūsdienīgas pils ar dažādu ēku kompleksu, dīķiem, skatu platformām un lapenēm. Iespējams, sagadīšanās, bet, pateicoties izcirtumam nacionālā parka teritorijā, no lapenēm tagad redzama Baltijas jūra, Sāmsala un kuģu ceļš.

Nolēmām painteresēties pie Vīdales veikaliņa sastaptajiem ļaudīm – kas ir nokļuvis mūsu kadros. Mums pastāstīja interesantas lietas, kam guvām apliecinājumu gan Latvijas kadastra interneta lapā, gan dažādu mediju publikāciju arhīvos.

Izrādās, mēs esam nejauši nofilmējuši Dundagas pagasta īpašumu “Celmiņi’, kas piederot kādam lielākam uzņēmējam Vitālijam Galaiskim no Rīgas,” skaidro dabas draugi.

Pilna informācija par atklāto rodama šeit.

Kā portālu LA.LV informēja Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna, Slīteres Nacionālajā parkā konstatētā kailcirte – policijas izmeklēšanā ir jau kopš 2006.gada.

Dabas aizsardzības pārvalde šonedēļ saņēma iesniegumu saistībā ar Slīteres Nacionālajā parkā nelikumīgi nocirstiem kokiem.

Pārvaldes rīcībā esošā informācija liecina, ka nelikumīgā ciršana notikusi jau 2006. gadā, Vīdales kraujā – valstij piederošā zemē 0,4ha platībā, kas atrodas Slīteres Nacionālā parka stingrā režīma zonā.

Tolaik, konstatējot nelikumīgo ciršanu, nekavējoties tika sagatavoti pārkāpuma materiāli un visa informācija lietas izskatīšanai tika nodota Valsts policijai, kas, balstoties uz saņemtajiem datiem, ierosināja krimināllietu.
Diemžēl

krimināllietas izmeklēšana beidzās bez rezultātiem un vainīgais netika konstatēts.

Bez konkrētiem pierādījumiem Dabas aizsardzības pārvalde nav tiesīga izteikt minējumus, kurš veicis šo pārkāpumu.

Reklāma
Reklāma

Šonedēļ pēc iesnieguma saņemšanas, Pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas inspektori nekavējoties devās apsekot teritoriju. Teritorijā nekādas pazīmes neliecina, ka pēdējo gadu laikā Vīdales kraujā būtu cirsti jauni koki un to apliecināja arī piesaistītais eksperts no Valsts mežu dienesta.

Līdz ar to varam apliecināt, ka iesniegumā minētā un videomateriālā redzamā nelikumīgā cirte ir tā pati, kas konstatēta 2006.gadā.

Pašreiz nelikumīgi nocirstajā teritorijā dabiski atjaunojas mežs. Teritorijā izteikts krūmu stāvs, ko veido lazdas, bet tām pa starpu atjaunojas liepas, kļavas un gobas. Tā kā video filmēts bezlapu periodā, tad labi redzami nocirstie, nenovāktie stumbeņi, kā arī plašā apkārtnē ap nelikumīgo cirti izveidojušies kaltušo ošu sagāzumi.

Pēdējos gados Šlīteres Zilajos kalnos pastiprināti oši iet bojā parazitārās sēnes ietekmē.

Pārvalde kategoriski noraida publiskajā telpā izskanējušos pārmetumus, ka tā “nepamana” klajus likumpārkāpumus Slīteres Nacionālajā parkā, un norāda, ka Pārvaldes misija ir saglabāt dabas daudzveidību, lai dabas vērtības būtu arī nākotnē un priecētu nākamās paaudzes.

Tas tiek darīts gan ar preventīviem un izglītojošiem pasākumiem, gan arī veicot regulāru kontroli dabā. Tieši šādu gadījumu savlaicīgai atklāšanai lieti palīdz vietējās sabiedrības iesaiste un savlaicīga ziņošana, taču īpaši būtisks ir zinošu un profesionālu valsts vides inspektoru kolektīvs, kuri vislabāk pārzina savā uzraudzībā nodotās dabas teritorijas.

Kopumā pagājušajā gadā nacionālajos parkos, rezervātos, dabas liegumos, dabas parkos un aizsargājamo ainavu apvidos ir notikušas 1265 pārbaudes, ierosinātas 92 administratīvās lietas un pie atbildības par dažādiem ar dabas aizsardzību saistītiem pārkāpumiem sauktas 99 personas. Vairākos gadījumos pārbaudes lietas nodotas izmeklēšanai policijai vai Valsts mežu dienestam.

Piemēram, pateicoties Dabas aizsardzības pārvaldes inspektoru vērīgumam, 2019. gadā tika atklāta nelikumīga koku ciršana dabas liegumā “Gulbju-Platpirovas purvs”, kur policija ir ierosinājusi krimināllietu.

Ja iedzīvotājiem ir aizdomas par nelikumīgām darbībām aizsargājamās dabas teritorijās, aicinām nekavējoties vērsties Valsts policijā un Dabas aizsardzības pārvaldē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.