Izlaužas spriedze 36
Par vardarbības apjomiem iekšlietu ministram konkrētu ziņu neesot. Ministrija patlaban datus apkopojot, taču, kā bildis de Mezjērs, “ir daudz baumu”. Ar viedtālruņiem uzņemtie amatiervideo no konfliktiem bēgļu mītnēs, kas noskatāmi internetā, gan nav nekādas baumas. To īstumu policija neapstrīd. Videomateriālos redzamas ainas, kas atgādina īstas kaujas. Skan kliedzieni, nāves draudi, lido metāla nūjas, akmeņi un krēsli, plīst stikli, lūst mēbeles. Ja kautiņš norisinās mītnē, kas atrodas nelielā pilsētiņā, atsteigusies policija nereti ir bezspēcīga. Tai nav tik daudz policistu, cik agresīvu vīriešu vienlaikus iesaistīti sadursmēs.
Konfliktu iemesli bieži ir banāli. Piemēram, strīds pie ēdiena izdalīšanas: kāds nav ievērojis rindu vai pagrūdis blakusstāvētāju. Dažās minūtēs divu vīriešu saķeršanās par it kā sīkumiem pāraug masu kautiņā.
Dziļākie cēloņi vardarbībai gan ir uzkrājusies spriedze, šaurībā un bez darba dzīvojot simtiem cilvēku, skaidro bēgļu palīdzības organizāciju pārstāvji. Ir vietas, kur viena duša un virtuve jādala uz vēl 40 mītnes biedriem. Turklāt vairākumu iemītnieku nomoka psiholoģiskas traumas no piedzīvotā kara. Vajag tikai mazu dzirksteli – aizvainojošu vārdu vai žestu –, lai emocijas eksplodētu. Tomēr, ņemot vērā kopējo bēgļu skaitu, vardarbīgie konflikti ir “izņēmuma situācijas”, apgalvo palīdzības organizāciju eksperti.