Pieticīgie topinambūri. Ieteikumi stādīšanai, audzēšanai un glabāšanai 0
Uzglabā vēsā vietā
“Tagad gan vairs stādīt nevajadzētu. Topinambūru ražu vāc līdz oktobra beigām, pēc sašķirošanas bumbuļus tūdaļ stāda zemē. Šos sakņaugus var stādīt arī aprīļa beigās, maija sākumā,” skaidro ģimenes uzņēmuma Zaļumnīca īpašnieks Mārtiņš Elsts.
Nepiemērotos apstākļos topinambūri ātri sažūst, tāpēc norokot aptuveni mēnesi tos ieteicams turēt nojumē, sabērtus maisos. Vēlāk tos pārnes pagrabā, kur gaisa temperatūra nav augstāka par 2–3 grādiem.
Audzējot mazdārzā, nereti daļu topinambūru atstāj nenoraktus, bet ziemā, kad augsne atlaižas, izrok svaigus ēšanai.
Lielie ēšanai, mazie – stādīšanai
Saimnieks iesaka stādīšanai atlasīt ķiršu lieluma topinambūrus, bet prāvākos bumbuļus izmantot ēšanai. Svarīgi, lai stādmateriāls būtu bez izaugumiem – tad arī nākamajā gadā izaugs gludi topinambūri.
Audzēšanai piemērotākā ir irdena, auglīga augsne – tādā bumbuļus vieglāk izrakt. Topinambūriem noteikti nepatiks svaigi kūtsmēsli, tos labāk dot priekšaugam.
Stāda kā kartupeļus – ap 20 cm attālumā, atstatums starp rindām – 70 cm. Veģetācijas periodā stādījumi ik pēc 2–3 nedēļām jāravē un jārušina (to dara, līdz laksti sakļaujas), lai iznīcinātu nezāles un augiem nodrošinātu gaisa klātbūtni augsnē.
Topinambūriem nav nepieciešama papildu mēslošana un laistīšana (arī sausās vasarās). Tiem ir spēcīga sakņu sistēma, augi uzņem barības vielas no dziļākiem augsnes slāņiem.
Norok un stāda no jauna
Vēlams topinambūrus norakt katru rudeni. Pirmajā gadā iegūst labāko ražu – bumbuļi ir lieli, gludi, 7–10 zem cera. Ja topinambūri uz ziemu paliek augsnē, jārēķinās, ka nākamajā sezonā ceri augs lielāki, bet bumbulīši būs mazi, sazaroti.
Vasarā lakstaugi izveido lielu zaļo masu, taču tiem apakšā vēl nekas nav izveidojies. Bumbuļveidīgās saknes sāk strauji augt tikai, kad dienas kļūst īsākas.
Aptuveni divas nedēļas pirms bumbuļu novākšanas jānopļauj laksti (lakstus un kātus var izēdināt trušiem, zirgiem un citiem mājlopiem).
Bumbuļi nobriest septembrī, šajā laikā tos jau var novākt, vēlams sausā laikā. Ja bumbuļi ir slapji, dubļaini, tie slikti glabāsies, tāpēc tos vajag apžāvēt nojumē.