Foto: Shutterstock

Pieteicās, par spīti kontracepcijai. Dažādu izsargāšanās metodes plusi un mīnusi 0

Laimīgas ir tās sievietes, kurām grūtniecība iestājas, kā plānots. Taču mēdz būt situācijas, kad sieviete ir pārliecināta, ka nekas nevar noiet greizi, tomēr bērniņš piesakās, turklāt ar visu it kā drošo kontracepciju. Pirmajā brīdī pārņem satraukums, bet, kolīdz notikušo ir pieņēmusi un grūtniecība rit savu gaitu līdz likumsakarīgajam iznākumam, ne viena vien jaunā māmiņa ir pateicīga liktenim, jo vairs nespēj iedomāties dzīvi bez sava lolojuma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Mūsdienās kontraceptīvo līdzekļu klāsts ir gana plašs, un ikviena sieviete noteikti atradīs sev piemērotāko, atliek vien šo jautājumu pārrunāt ar savu ārstu. Lai neiestātos neplānota grūtniecība, strikti jāievēro pamācība, kā konkrētais kontraceptīvais līdzeklis lietojams un cik ilgam laikam tas paredzēts.

Ārstu prakses Auxilia Prima ginekoloģe, dzemdību speciāliste Inga Rubule uzsver, ka kontracepcijas metodes iedala trīs lielās grupās: hormonālā (kombinētās un progestīna tabletes, plāksteri, dzemdes spirāles ar hormoniem), barjeras (piemēram, prezervatīvs) un alternatīvā (pārtrauktais dzimumakts, auglīgo dienu ievērošana). Neviena no tām nav simtprocentīgi droša metode. Izņēmums ir sterilizācija, ko var veikt gan sievietēm, gan vīriešiem. Taču jārēķinās, ka tā ir neatgriezeniska, tāpēc, pirms ko tādu izvēlas, rūpīgi jāpārdomā. Latvijā sterilizācija nav populāra, turklāt tā ir dārga procedūra.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai saprastu, kura kontracepcijas metode ir efektīvāka, tās vērtē ar tā dēvēto Pērla indeksu (Pearl Index), kas atspoguļo neplānoto grūtniecību skaitu uz simt sievietēm gada laikā. Jo indekss mazāks, jo metode drošāka.

Tomēr katrai metodei ir savas priekšrocības un trūkumi.

Piemēram, hormonālā kontracepcija ļauj efektīvi izvairīties no nevēlamas grūtniecības, taču nepasargā no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, turpretī auglīgo dienu skaitīšana, lai gan ir dabiska alternatīva barjeras un hormonālajai metodei, prasa dzelžainu motivāciju un pamatīgu iedziļināšanos organisma norisēs.

Foto: Shutterstock

Kalendārā metode

Šī dabiskā izsargāšanās metode balstās uz menstruālā cikla auglīgo dienu skaitīšanu, bet ar vienu nosacījumu – lai šo metodi varētu veiksmīgi lietot, sievietei jābūt regulāram menstruālajam ciklam. Tomēr jāņem vērā, ka tā vienlaikus ir arī nedroša kontracepcijas metode, jo menstruālo ciklu ietekmē arī daudzi ārēji faktori. Efektivitāte svārstās no 40 līdz 97%.

Spermicīdi

Nākamais lokālais kontraceptīvais līdzeklis ir spermicīdi, kas nomāc spermatozoīdu kustību. Šajā grupā ietilpst vaginālās tabletes, sūkļi, lodītes, geli, kurus var izmantot arī bērna zīdīšanas laikā. Efektivitāte ir 72–80%, tāpēc tos iesaka lietot kopā ar prezervatīvu kā papildu drošības līdzekli.

Foto: Shutterstock

Prezervatīvi

Viena no populārākajām barjeras metodēm ir prezervatīvi jeb kondomi, apgalvo Inga Rubule. Tos var lietot neierobežoti, turklāt praktiski jebkurā dzīves periodā. Viena no kondomu pozitīvajām iezīmēm ir tā, ka, pareizi izmantojot, tie pasargā ne vien no grūtniecības, bet vienlaikus arī no seksuāli transmisīvajām slimībām un vīrusinfekcijām. To efektivitāte ir līdz pat 98%.

Pārtrauktais dzimumakts

“Mēs, ārsti, pārtraukto dzimumaktu neuzskatām par izsargāšanās metodi, jo tā nav droša, lai gan ļoti daudzi pāri to izmanto,” uzsver ginekoloģe Inga Rubule. “Nedroša tā ir tāpēc, ka, ja uz sievietes ārējiem dzimumorgāniem paliek kāda neliela spermas daļiņa, spermatozoīdi var nokļūt tālāk, tātad sievietei tomēr var iestāties grūtniecība.

Arī sēklas noplūde var rasties jau pirms ejakulācijas, vīrietim to nemanot.

Turklāt šī izsargāšanās metode ir vīrietim kaitīga – ilgi un regulāri pārtraucot dzimumaktu, ar laiku viņam var rasties prostatas audzējs. Vēl jau arī emocionālā puse – pārtrauktais dzimumakts rada stresu un sasprindzinājumu abām pusēm: sieviete var nespēt atslābināties, jo satrauksies, vai vīrietis tiešām pagūs visu izdarīt, kā nākas, savukārt viņas partnerim visu laiku jābūt, tā sakot, kaujas gatavībā.”

Reklāma
Reklāma

Metodes drošība ir 70–80%. Pierādīts, ka līdz pat 30–60% pārtrauktā dzimumakta gadījumos var iestāties grūtniecība.

Kontraceptīvās tabletes

Inga Rubule teic, kontraceptīvās orālās tabletes ir diezgan efektīvas, proti, 94–98%, bet ar nosacījumu, ka tiek lietotas strikti pēc instrukcijas. Ja, piemēram, sievietei bijusi slikta dūša un vemšana, drošības labad papildus tabletēm derētu padomāt par vēl kādu kontraceptīvo līdzekli, piemēram, prezervatīvu.

Ir divu veidu kontraceptīvās tabletes. Vienas satur tikai progestīnu – tās sauc par minipillēm. Šīs tabletes jādzer katru dienu noteiktā laikā ar 24 stundu intervālu. Tās sabiezina dzemdes kakla izdalītās gļotas, kas savukārt apgrūtina brīvu spermas kustību un aptur dzemdes gļotādas sabiezēšanu. Šo metodi var lietot bērna barošanas laikā vai kā alternatīvu gados vecākām sievietēm, vai tām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras veselības problēmu dēļ nedrīkst lietot kombinētus perorālos kontraceptīvos līdzekļus.

Otras ir orālās kontraceptīvās tabletes, kas atšķirībā no minipillēm satur divu veidu hormonus – estrogēnu un progestīnu. To darbības mehānisms – izmainot hormonu līdzsvaru organismā, tās novērš ovulāciju. Tās jādzer katru dienu noteiktā laikā 21 vai 28 dienas. Pēc 21 dienai paredzēto tablešu iepakojuma izlietošanas seko septiņu dienu pārtraukums, bet, kad beidzies 28 tablešu iepakojums, sievietei uzreiz jāķeras pie nākamā.

Kontraceptīvās tabletes var nopirkt tikai ar ārsta recepti, tāpēc pirms to lietošanas jāaprunājas ar ārstu.

Tabletēm mēdz būt dažādas blakusparādības, tāpēc šīs zāles jāizvēlas kopā ar savu ginekologu.

Šis medikaments nav ieteicams, ja sievietei ir tendence uz vēnu problēmām.

Spirāles

Ja ir stabilas partnerattiecības un nav riska inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām un dažādām infekcijām, par kontracepcijas metodi var izmantot spirāli – to ievada dzemdē (parasti mēnešreižu laikā). Efekts 94–98%. Speciālisti šo metodi iesaka izmantot pēc pirmā bērna piedzimšanas.

Spirāles ir dažādas. Ir parastās (varu, sudrabu un zeltu saturošās) un hormonālās. Daktere Inga Rubule teic, ka parastā spirāle veicina nedaudz spēcīgākas un ilgākas menstruācijas, tās var būt arī sāpīgākas. Pirms izvēlas šo spirāli, jāaprunājas ar ārstu, jo ne visām sievietēm tā der.

Latvijā ir pieejamas triju veidu hormonālās spirāles, tās satur levonorgestrelu – sintētisku, lutenizējošam hormonam līdzīgu vielu, vienīgi atšķiras tā devas. Levonorgestrels samazina dzemdes iekšējo slāni un sabiezina dzemdes kakla gļotādu, tādējādi neļaujot spermatozoīdiem olšūnu apaugļot.

Hormonālās spirāles lieto ne tikai kontracepcijai, bet arī ārstnieciskā nolūkā, piemēram, lai mazinātu asiņošanu.

Atkarībā no tā, kāda spirāle sievietei ievadīta, ir tās lietošanas ilgums – parasti no trim līdz pieciem gadiem.

Uz trim gadiem ievada tā saukto minispirāli – tā ir mazāka, tāpēc to izmanto tieši nedzemdējušām sievietēm, kuras vēl neplāno grūtniecību un nevēlas lietot hormonālās tabletes. Hormons, ko izdala minispirāle, darbojas galvenokārt lokāli dzemdes iekšienē un ļoti mazās devas dēļ faktiski nenonāk asinīs.

Foto: Shutterstock

Plāksteri, riņķīši, injekcijas

Hormonālais plāksteris ir ļoti iedarbīgs. Šīs metodes efektivitāte, pareizi to izmantojot, sasniedz 99%. Plāksteris ir ērti un vienkārši lietojams – to uzlīmē uz ādas reizi nedēļā trīs nedēļas pēc kārtas, pēc tam ievēro nedēļu ilgu pārtraukumu.

Plāksteri var līmēt uz vairākām noteiktām ķermeņa vietām, piemēram, vēdera lejasdaļā, uz augšdelma ārējās virsmas. Tas ir neliels, ļoti plāns un gluds smilškrāsas plāksteris, ko sieviete var nēsāt zem apģērba. Drošs lietošanai – tas neatlīmējas ne mazgājoties, ne peldot, ne vingrojot, ne veicot kādas citas darbības. Plāksteris iedarbojas līdzīgi kā hormonālās kontraceptīvās tabletes, vienīgi caur ādu.

Hormonālo maksts riņķīti pati sieviete ievieto makstī. Tā iedarbība ir tāda pati kā tabletēm un plāksteriem – novērst ovulāciju. No riņķīša pastāvīgi izdalās neliels hormonu daudzums, visu tā lietošanas laiku nodrošinot vienādu hormonu koncentrāciju asinīs. Riņķītis trīs nedēļas stāv makstī, tad – vienu nedēļu ilga pauze. Šo riņķīti nevar just, tāpēc ikdienā tas netraucē. Metodes efektivitāte ir 99%.

Progestīna injekcijas ir salīdzinoši lēta kontracepcijas metode, bet nav īpaši populāra. Iespējams, tāpēc, ka saistās ar asiņošanas risku vai menstruāciju iztrūkumu. Kolīdz medikaments ievadīts (to dara intramuskulāri) un sievietei sākas asiņošana, līdz brīdim, kamēr injekcija darbojas (tās darbības laiks ir trīs mēneši), to novērst nevar.

Injekcija nomāc hipofīzes aktivitāti, kas regulē hormonu un olnīcu darbību, kur rodas olšūnas. Metodes efektivitāte ir līdz pat 99%. Pārtraucot progestīna injekcijas, auglība pēc kāda laika atjaunojas – pēc pēdējās injekcijas grūtniecība var iestāties vidēji deviņos mēnešos.

Foto: Shutterstock

Avārijas kontracepcija

Ja dzimumakta laikā plīsis prezervatīvs, sieviete tikusi izvarota vai atgadījies vēl kas neparedzēts, šādiem gadījumiem paredzēta avārijas kontracepcija, ko aptiekā var iegādāties bez ārsta receptes. Taču tā tiešām ir avārijas, nevis parastā kontracepcija. Nosacījums – medikaments jāieņem 72 stundu laikā pēc dzimumakta.

Galvenais, lai sieviete apmierināta

“Pats būtiskākais sievietei kopā ar savu ginekologu atrast piemērotāko metodi un izdarīt pareizo izvēli,” uzsver daktere Inga Rubule. “No vienas puses, ir ļoti daudzas un dažādas kontracepcijas metodes, bet, tiklīdz ar konkrēto pacienti sākam meklēt piemērotāko, izvēle nemaz nav tik plaša. Galvenais, lai sievietes ir apmierinātas ar savu izvēli, jo katrā dzīves periodā kontracepcijas metode var atšķirties. Svarīgi izvēlēties drošu kontracepciju arī bērniņa zīdīšanas laikā.

Pēc savas pieredzes varu teikt, ka man, protams, ir bijušas pacientes, kurām dažādu iemeslu dēļ tomēr iestājusies grūtniecība. Bet visas situācijas ir veiksmīgi atrisinājušās – pacientes saglabājušas grūtniecību, tā ir normāli attīstījusies, un viņām piedzimuši veseli bērniņi.

Novēlu katrai sievietei atrast vislabāko, vispiemērotāko kontracepcijas metodi, par ko viņai nebūtu jādomā un kas viņai nesagādātu raizes.”

Lasiet arī pieredzes stāstus par neplānotu bērniņa pieteikšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.