Piespiedu darbs par kriminālu noziegumu. Cik taisnīgs tas ir? 0
Kā tas var būt, ka cilvēks, kurš izdarījis kriminālu noziegumu, nesaņem nekādu reālu sodu? Vienīgi kaut kāds piespiedu darbs viņam piespriests. Bet vai tad tas ir sods? INGRĪDA OGRES NOVADĀ
Arī piespiedu darbs ir sods, turklāt tas var būt noteikts gan kā pamatsods, gan kā papildsods. Krimināllikumā precizēts, ka tā ir piespiedu iesaistīšana sabiedrībai nepieciešamos darbos, ko notiesātais vai persona, kurai piespiedu darbs noteikts ar prokurora priekšrakstu par sodu, izcieš, veicot dzīvesvietas apvidū noteiktus uzdevumus no pamatdarba vai mācībām brīvajā laikā un bez atlīdzības.
Piespiedu darbu kā pamatsodu nosaka uz laiku no 40 līdz 280 stundām. Prokurors, priekšrakstā par sodu nosakot piespiedu darbu, var piemērot ne vairāk kā pusi no paredzētā maksimālā piespiedu darba ilguma. Piespiedu darbu kā papildsodu uz laiku no 40 līdz 100 stundām var noteikt personām, kuras notiesātas nosacīti. Taču piespiedu darbs nekādā gadījumā nav piemērojams darbnespējīgām personām.
Ja persona, kura notiesāta ar piespiedu darbu, vai persona, kurai piespiedu darbs noteikts ar prokurora priekšrakstu, ļaunprātīgi izvairās no soda izciešanas, tiesa neizciesto sodu aizstāj ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, četras darba stundas rēķinot kā vienu īslaicīgas brīvības atņemšanas dienu.
Pēc soda izpildes iestādes priekšlikuma tiesa personu, kura notiesāta ar piespiedu darbu vai kurai piespiedu darbs noteikts ar prokurora priekšrakstu, var atbrīvot no soda izciešanas, ja piespiedu darbs noteikts uz laiku, kas nav mazāks par 80 stundām, un ja persona priekšzīmīgi izpilda piespiedu darbu un citus tai uzliktos pienākumus, kā arī ja faktiski ir izciesta ne mazāk kā puse no noteiktā soda.