Foto: Valdis Semjonovs

Piespied pogu, aplaisti ogu. Jāņa Lindermaņa uzņēmums rada ar telefonu vadāmu laistīšanas sistēmu 1

Viedās mājas risinājumu izstrādātājs SIA “Istabai” izveidojis jaunu risinājumu lauksaimniekiem un mazdārziņu īpašniekiem, kam nepieciešama stādījumu laistīšana. Īpaši tas attiecas uz maziem un vidējiem uzņēmumiem, kam svarīgi ietaupīt darbaspēku un izmaksas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Šobrīd risinājums tiek pielietots ģimenes uzņēmumā SIA “Skoru dārzi”, kas atrodas Tukuma novada Tumes pagastā, un jaunais risinājums dod to, ka katru dienu saimniecībā uz vietas nav jābūt darbiniekam, kas uzrauga stādījumus un to laistīšanu. Tieši darbaroku trūkums licis domāt par jaunāko tehnoloģiju ieviešanu uzņēmumā.

Ieprogrammē laistīšanu

Saimniecībā ogas tiek audzētas tuneļos jeb lielās siltumnīcās, kur ļoti svarīga regulāra stādu laistīšana. Blakus ogu dārzam atrodas dīķis, no kura ūdens tiek sūknēts uz stādījumiem. Atkarībā no šķirnēm, jaunais risinājums laistīšanu ļauj nodrošināt ik pēc stundas, divām vai trim, attiecīgi to ieprogrammējot.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Esam ieprogrammējuši to, ka laistīšana ieslēdzas noteiktā laikā uz 10 vai 15 minūtēm atkarībā no ogu šķirnes,” stāsta risinājuma izstrādātāja SIA “Istabai” valdes loceklis Jānis Lindermanis. Kāds ir risinājuma galvenais princips? Nepieciešams internets, ūdenssūknis, bet tehnisko risinājumu nodrošina iekārtas, kas pēc komandas padošanas telefonā ieslēdz ūdenssūkni. Visas iekārtas ražotas Latvijā, elektronikas uzņēmumā “Hansa Matrix”.

Tāpat nepieciešama iekārta, kas atslēdz kādu no laistīšanas iekārtas posmiem – tās princips līdzīgs apkures sistēmai, kad tiek izslēgti radiatori vai apsildāmās grīdas.

“Visa darbība notiek telefonā, izmantojot aplikāciju “Istabai”, kur atliek vien sistēmu ieslēgt vai izslēgt. Cilvēks to var darīt, esot atvaļinājumā ārzemēs vai sēžot savā darba kabinetā Rīgā, domājot par ogām savā siltumnīcā.”

Nospiežot pogu, sūknis iedarbina ūdens plūsmu pa speciālu iekārtu uz katru augu, kas tiek aplaistīts. Par to pārliecināmies paši, apmeklējot saimniecību, kur nogatavojas avenes. Zemeņu laiks jau praktiski beidzies, taču jau tuvākajā laikā tiks dēstītas jaunas zemenes un stādiem būs svarīga laistīšana un visu nepieciešamo barības vielu nodrošināšana. Ja vien postošā vētra nebūtu nopostījusi daļu no siltumnīcām, kur aug rudens aveņu šķirnes, sezonai beidzoties, varētu vēl detalizētāk izvērtēt laistīšanas iekārtu ieguvumus.

Ļauj ietaupīt

Jānis Lindermanis atklāj, ka laistīšanā šis jau ir trešais projekts, divi iepriekšējie saistīti ar mauriņu laistīšanu, bet siltumnīcām šis ir pirmais.

“Nav tā, ka tirgū nebūtu ekvivalentas sistēmas. Piemēram, Holandē darbojas sistēmas, kas mēra zemes mitrumu un citus parametrus, bet to izmaksas ir tūkstošos eiro. Mūsu sistēmas ieviešana izmaksāja ap 300 eiro. Tas ir ļoti svarīgi jauniem un nelieliem uzņēmumiem, kam jārēķinās ar pieejamiem resursiem,” stāsta “Istabai” vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Pašas laistīšanas iekārtas var iegādāties gan pie profesionāliem iekārtu piegādātājiem, gan būvniecības preču veikalos.

Lindermanis mudina lauksaimniekus domāt par jaunāko tehnoloģiju ieviešanu saimniecībās, kas atvieglotu darbu ilgtermiņā, kā arī ietaupītu resursus, kas īpaši svarīgi pieaugošā darbaspēka trūkuma apstākļos. “Skoru dārziem” izdevies ietaupīt viena darbinieka izmaksas. Viedās tehnoloģijas saimniecībā izmanto arī noliktavā, noteiktā laikā attālināti ieslēdzot vai izslēdzot aukstuma iekārtas.

Saimniecībā pašlaik jau domā, kā jauno sistēmu ieviest katrā audzēšanas tunelī atsevišķi, lai varētu nodrošināt katrai šķirnei nepieciešamo mitrumu un barības vielas. “Daudziem lauksaimniekiem ir laistīšanas iekārtas, bet tās nākas darbināt ar roku, tās ieslēdzot vai izslēdzot. Bieži vien tas aizmirstas un ūdens gāžas par daudz. Mūsu risinājums ļauj atvieglot darbu,” uzsver Jānis Lindermanis kā salīdzinājumu minot to, ka zāli reti kurš vairs pļauj ar izkapti, bet lielākoties to dara moderni traktori.

VIEDOKLIS

Kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” valdes locekle Edīte Strazdiņa

Lauksaimniecībā ikviena viedā tehnoloģija ir laba lieta, tomēr nevar izslēgt arī cilvēka faktoru saimniecībā uz vietas. Siltumnīcās diezgan daudz sistēmas tiek uzstādītas, un tām jābūt salāgotām ar laika prognozi, saules intensitāti, temperatūru un citiem parametriem. Šobrīd vairs nepietiek ar vienu risinājumu – ieslēgt/izslēgt laistīšanas iekārtu, bet jābūt salāgotām arī ar pārējām lietām, kas ietekmē augu augšanu. Industriālajā lauksaimniecībā iekārtas ir atbilstošas, ieviestas viedās tehnoloģijas, un tur strādā pilnā automātika. Savukārt lauku laistīšana vēl ir bērnu autiņos, un tur vēl daudz darāmā. Taču šajā jomā lauksaimnieki visupirms skatās uz laistīšanas iekārtām un tikai pēc tam – viedajām tehnoloģijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.