Piešķirtas “Plagiarus” 2019. gada zīmolu viltojumu balvas: uz “goda pjedestāla” ķīnieši 0
Viss sākās tā: 1977. gadā vācu inženieris Rido Busse Frankfurtes gadatirgū atklāja, ka viņa izgudrotie īpašie virtuves svariņi bez jebkādas kautrēšanās tiek kopēti un uzdoti par oriģinālu. Saniknots viņš nodibināja īpašu biedrību “Plagiarus”, lai cīnītos ar neatļautu preču un zīmolu kopēšanu. Ar laiku šīm aktivitātēm pievienojās Vācijas Rūpniecisko dizaineru savienība. Par to nav ko brīnīties – viltotājus un krāpniekus pievilina izslavētā “vācu kvalitāte”.
Biedrība “Plagiarius” Vācijas pilsētā Zolingenā pat iekārtojusi īpašu Viltojumu muzeju – “Museum Plagiarius”, kur izstādīti 350 viltojumi un tiem atbilstošie oriģināli.
Galvenā balva ir visai simboliska – melns rūķītis ar zelta degunu, kas simbolizē viltotāju tumšos darbus un lielo, bet negodīgo peļņu. Nu jau krietnu laiku uz goda pjedestāla atrodas ķīnieši.
Janvāra vidū “Plagiarius” pasludināja 2019. gada laureātus.
Lūk, viņu varoņdarbi:
1. vieta. Vācijā uzkonstruēts un ražots tekstilrūpniecībā izmantojams tvaika ventilis “Type 2000”, ko veiklie ķīnieši nokopējuši pilnībā, izgatavojot tikpat kā neatšķiramu kopiju.
2. vieta. Vācijā ražots spēļu ekskavators “Liebherr”, kuram ķīnieši izgatavojuši samazinātu un ne tik kvalitatīvu kopiju.
3. vieta. Vācijā, Zolingenē ražotais masīva čuguna sautējamais katls Ķīnā pārtapis lētā alumīnija atdarinājumā.
Vēl tiek atzīmēti šādi sasniegumi:
Vācijā ražots tvana gāzes detektors, kas nokopēts Ķīnā, bet ar zemāku jūtību.
Vācijā ražota “Croma Select S Multi” rokas duša, kas Ķīnas interneta vietnēs tiekot tirgota par 90 eirocentiem gabalā. Arī šī izstrādājumu kvalitāte esot “atbilstoša cenai”.
Vācijā ražots elektriskais ūdens sūknis “CWA 200” , kura ārēji gandrīz identiskajai ķīniešu kopijai labāk neuzticēties.
Vācija ražota ideāla divriteņa groza kopija, izgatavota Ķīnā.
Viltojums, kurā iejaukti arī itāļi. Vācijā ražota velosipēda stūres detaļa tiekot viltota un ražota Ķīnā, bet izplatīta Eiropā caur kādu Itālijas firmu.
Itālijā ražotas, bet Ķīnā viltotas izcili nekvalitatīvas silikona formiņas, ko izmanto kulinārijā.
Šogad to saņēmuši viltnieki no Polijas, Vācijas, Ungārijas, Spānijas, Dānijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Nīderlandes, Austrijas, Portugāles, Čehijas un Turcijas, kuri vienlaicīgi pamanījušies viltot kādu oriģināli Vācijā izgatavotu kustību detektoru. Ķīniešiem šī lieta laikam likusies par sarežģītu.
Bet tas vēl nav viss! Internetā parādījušās ziņas no Kirgizstānas un Kazahstānas- tās veikalos un tirgos masveidā parādoties viltotas olas!
Pie vainas atkal ķīnieši, kuri ar ķīmijas palīdzību jau kopš 2010.gada ražojot mākslīgas vistu olas.
To sastāvā ietilpst tādas vielas kā nātrija benzonāts, kalcija karbīds, laktons, karboksimetilceluloze utt.
Šo izstrādājumu izskats esot dīvains, garša- nekāda, turklāt tie visdrīzāk esot kaitīgi veselībai. Vienīgā “priekšrocība” – lētums. Tātad pat ķīnieši nevar nokopēt visu! Un ir tikai simboliski, ka tā ir vistas ola.